روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

امیدی به زنده شدن زاینده رود نیست!

سهم شما در خشکسالی اصفهان چقدر است؟

کد خبر : 3189
۱۳۹۵/۱۲/۰۸ - ۱۵:۵۳
فصل پاییز که فرا می رسد در کنار همه زیبایی هایش امید و شوق را برای مردم ما به همراه می آورد.امید به بارش باران و سیراب شدن خاک تشنه این سرزمین.عادت کرده ایم که در دو ماه اول پاییز چندان منتظر باران نباشیم گویا تابستان و گرما به سهم پاییز دست درازی کرده اند.
آذر که از راه می رسد و باد سرد زمستانی را به صورتمان می کوبد دلمان گرم می شود. گرم به حضور زمستان پربار که جبران همه بی آبی ها را بکند.
زمستان از راه می رسد همراه با کوله باری از برف و سرما،گاهی اوج می گیرد و قدرت نمایی می کند و گاهی با آفتاب نه چندان گرمش بر چهره هموطنان نور امید می پاشد.
اکثر شهرهای کشور درگیر برف و بوران می شوند. راه‌ها بند می آید و مسافران در راه می مانند. ستاد مبارزه با تشکیل می شود و خلاصه کلام همه برای مقابله با برف بسیج می شوند.
در شهرهای جنوبی کشور بر اثر باران سیل جاری می‌شود و عده بی شماری از هموطنان بی خانمان می شوند.آواره شدن مردم بی پناه اگر چه صحنه ای تاسف بار است ولی بارش باران برای مردم کویر نشین نعمت است، حال به هر بهایی که باشد. شاید در کنار خانه های فروریخته شان به بهار سر سبز می اندیشند که دیگر دغدغه آب را ندارند.
بارش‌های زمستانی در اکثر نقاط کشور جریان دارد ولی شهر اصفهان همچون گذشته بهره چندانی از این بارش ها نمی برد،گویا آسمان با مردم این شهر قهر کرده است!
هر چند در شهرهایی چون فریدن، فرویدون شهر و خوانسار چندین بار برف بارید ولی مرکز استان همچون سال‌های گذشته در حسرت برف باقی ماند.
به راستی چه بر سر آسمان این شهر آمده که در روزگاری که مناطق کویری هم شاهد برف هستند بی نصیب از این نعمت باارزش است!
بهمن که تمام می شود اندک امید مردم شهرمان هم به یأس تبدیل می شود. شهر اصفهان همچون سال‌های قبل در حسرت بارش برف باقی خواهد ماند چرا که بعید است در این هفته های پایانی زمستان در اصفهان شاهدبرف باشیم.
اصفهان درگیر خشکسالی است. جمله ای که حقیقت آن را می توان از زاینده رود خشک فهمید. طبق آمار ارائه شده، اصفهان در کم بارشی بلند مدت رتبه ششم را دارد و حدود 93درصد جمعیت  و 89 درصد مساحت استان درگیر خشکسالی است.
بنا به سخنان استاندار اصفهان در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران؛ «بارش در کل استان به طور میانگین 72 میلی‌متر بوده که 24 درصد کمتر از بلند مدت است» همچنین در شهر اصفهان بارش در حدود 25 میلی‌متر بوده  که 62 درصد کمتر از میانگین بلندمدت است.
طبق گزارش های ارائه شده فقط در شهرهای خوانسار،گلپایگان و فریدن بارش ها نسبت به میانگین بیشتر است.
خشکسالی به سرعت در اصفهان پیشرفت می‌کند  و دیاری که روزگاری به علت عبور زاینده رود طبیعت زیبا و سرسبزی داشت امروز در بحران بی آبی می سوزد.
چندی پیش با توقف دوباره گذر آب از شهرمان وعده داده شد که اگر بارش ها در اسفند مناسب باشد در نوروز شاهد حضور زنده رود هستیم ولی با آمار ارائه شده نباید به حضور دوباره زاینده رود در اصفهان امید داشت.
به گفته مسئولان بارش های پایان زمستان و بهار خشکسالی را جبران نخواهد کرد و طبق آمار منتشر شده ذخیره کنونی سد زاینده رود 206 میلیون متر مکعب است که 14 درصد کمتر از سال قبل و 70 درصد کمتر از میانگین بلند مدت است.
آماری تاسف بار برای مردم شهر! به راستی چه کسی دلسوزتر از مردم اصفهان برای مبارزه با بی آبی است؟همشهریان ما در انتظار کدام معجزه دولت مردان هستند تا بحران آب شهر حل شود؟ تا به حال به این پرسش اندیشیده اید که سهم شما در خشکسالی و بی‌آبی امروز چقدر است؟خشکسالی، آب پاکی را بر دستان شهرمان ریخته است و حال ما مانده ایم و سهممان در بی آبی امروز!
نویسنده : سیاوش پاک سرشت