روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت:

تجمیع مدارس شبانه‌روزی از برنامه‌های آتی استان

کد خبر : 3200
۱۳۹۵/۱۲/۰۹ - ۱۵:۱۱
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری گفت: از برنامه‌های آتی آموزش و پرورش به ویژه در مدارس کم جمعیت، کاهش مدارس شبانه‌روزی و تجمیع آنان در یک مدرسه و تقسیم امکانات میان دیگر مدارس است.
عوضعلی حبیبی معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به وجود 34 مدرسه نمونه دولتی و شبانه‌روزی در سطح استان، اظهار کرد: این مدارس در دو مقطع  متوسطه اول و متوسطه دوم هستند.
وی با اشاره به وجود مدارس نمونه دولتی و شبانه‌روزی در مناطق محروم و نیمه محروم استان، تصریح کرد: این مدارس در شهرستان‌های لردگان، اردل وکوهرنگ و مناطق عشایری قرار دارند.
حبیبی تاکید کرد: هدف از تاسیس این مدارس تحت پوشش قرار دادن تعداد بیشتری از افراد و کمک به استعدادهای خفته و پنهان مناطق محروم است که نسبتا محقق شده است و پوشش تحصیلی دوره اول متوسطه بیش از 94 درصد و دوره دوم متوسطه بیش از 84 درصد است.
وی در خصوص مدارس شبانه روزی اظهار کرد: مدارس شبانه‌روزی دوره اول متوسطه، شامل 9 مدرسه دخترانه و شش مدرسه پسرانه با تعداد 1548 نفر در حال تحصیل و دوره دوم متوسطه با  13 مدرسه دخترانه و شش مدرسه پسرانه با تعداد 1339 نفر دانش‌آموز می باشد که در حال فعالیت  هستند. حبیبی تصریح کرد: با توجه به دوری دانش‌آموزان در حال تحصیل در مدارس شبانه‌روزی از خانواده‌ها و در راستای کاهش مشکلات عاطفی این دانش‌آموزان، طرح مدارس شبانه‌روزی به عنوان یک راه حل موقت در حال اجراست و جمع‌آوری  آنها به مرور زمان از برنامه‌‌های آینده است.
وی اضافه کرد: از برنامه‌های آتی آموزش و پرورش به ویژه در مدارس کم جمعیت، کاهش این مدارس و تجمیع آنان در یک مدرسه شبانه‌روزی و تقسیم امکانات میان دیگر مدارس است. حبیبی خاطرنشان کرد: امکانات این مدارس به لحاظ زیرساخت‌هایی همچون امکانات و تجهیزات مناسب آموزشی، وسایل ورزشی و سرگرمی، سرانه تغذیه‌‎ای و وضع جسمانی نسبتا خوب ارزیابی شده است.
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان بیان کرد: اجرای طرح خود کفایی از اقداماتی بوده است که به منظور سرگرمی، توانمندسازی و آشنایی با مشاغلی همچون نگارگری، گرافیک، خیاطی و بافندگی در این مدارس انجام شده است. وی با اشاره به  توانمندی معلمان از لحاظ علمی در این مدارس، افزود:  از عملکرد دانش‌آموزان رضایت آنان نسبت به معلمان مشهود است.
حبیبی تاکید کرد: علاوه بر بودجه آموزش و پرورش مدارس شبانه‌روزی با کمک‌های خیرین در حال چرخش است. وی در ادامه در خصوص مدارس نمونه دولتی اظهارکرد: این مدارس در دوره اول متوسطه، شامل پنج مدرسه دخترانه و پنج مدرسه پسرانه باتعداد 1961 نفر و دوره دوم متوسطه، شش مدرسه دخترانه و پنج مدرسه پسرانه با تعداد2159 نفردانش‌آموز است که در حال فعالیت هستند. حبیبی گفت: طرح روستای مرکزی و تجمیع مدارس کم جمعیت در یک روستا از اقداماتی بوده که به دلیل هم‌افزایی سطح علمی دانش‌آموزان و تقسیم امکانات میان سایر مدارس نمونه دولتی انجام شده است. وی با بیان اینکه 53 نفر از دانش‌آموزان این مدارس رتبه‌های زیر 1000 در کنکور سال 95 را کسب کردند، خاطرنشان کرد: مدارس نمونه دولتی با بودجه آموزش و پرورش و کمک‌های اولیا در حال فعالیت است.