روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

دبیر علمی کنگره بین المللی محتشم کاشانی:

چهره های برجسته هنری کاشان نیازمند رونمایی هستند

کد خبر : 3230
۱۳۹۵/۱۲/۱۳ - ۱۴:۳۷
دبیر علمی کنگره بین المللی محتشم کاشانی گفت: ظرفیت و پتانسیل های فرهنگی کاشان اگر بیشتر از شهرهایی چون اصفهان، تبریز و مشهد نباشد، کمتر هم نیست.
علی میرانصاری در نشست خبری که در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان برگزار شد افزود: تنها تفاوت اصلی این شهرستان فرهنگی با شهرهای گفته شده و استان های برجسته کشور این بوده که تاکنون به پتانسیل های فرهنگی این شهر کمتر پرداخته شده است.
عضو شورای عالی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی و مدیر بخش ادبیات دانشنامه ایران تاکید کرد: کاشان در زمینه معماری، هنر، تاریخ، شعر و ... چهره های شاخص زیادی دارد که دارای سبک هستند؛ اما متاسفانه مغفول مانده اند و نیاز است که از این چهره ها پرده برداری شود.
میرانصاری افزود: در گام نخست پرده برداری از چهره‌های شاخص کاشان مثل ملک الشعرای بهار، سال گذشته در کاشان رونمایی شد که ماحصل آن بررسی تمام زوایای زندگی بهار و نمایش ریشه های کاشانی این شاعر شهرت یافته به ریشه و بن مشهدی بود، تا جایی که مشهدی ها هنوز در شوک این ضربه و به دنبال برگزاری کنفرانسی با این موضوع هستند.وی با بیان اینکه تلاش داریم کاشان را به قطب فرهنگی تبدیل کنیم، ادامه داد: قدم دوم در این راستا با کنگره محتشم برداشته شده که در این همایش یک روزه به تمام جوانب زندگی و کار محتشم پرداخته می شود.عضو انجمن نسخه های خطی اسلامی کمبریج با بیان اینکه محتشم شاعری کاشانی با سبک و سیاقی خاص است، اذعان داشت: در واقع محتشم بهانه است تا تاثیر شعر و هنر وی در هنرهای دیگر از جمله خطاطی، خوشنویسی و مردم شناسی مورد بررسی
 قرار گیرد.میرانصاری تاکید کرد: این کنگره در بخش‌هایی شامل زندگی و اندیشه و شعر محتشم و تاثیرات محتشم در حوزه هنر، مردم شناسی دینی، کتاب شناسی، نسخه شناسی و وضعیت فرهنگی کاشان برگزار خواهد شد. به گفته وی در این کنگره اوضاع و احوال کاشان در دوره صفویه و تاثیر محتشم در حوزه فرهنگی از مرزهای غربی چین تا آناتولی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
میرانصاری خاطرنشان کرد: پنل هنرهای آیینی این کنگره نیز بهانه ای برای بررسی تاثیر محتشم در هنرهای آیینی نقاشی، مینیاتور و موسیقی آیینی ایرانی است و هر یک از بخش های این کنگره با حضور اساتید برجسته بین المللی و ملی برگزار می‌شود. وی افزود: ۲۸ سخنران در یک روز به سخنرانی پرداخته و از ۴۰۰ مقاله ارسالی به کنگره، ۱۲۰ مقاله پذیرفته و چاپ شده در کنگره ارائه خواهند شد. میرانصاری به تقلب در یکی از مقاله های ارسال شده به کنگره اشاره کرد و گفت: از یک مرکز علمی دانشگاهی ایران، دو جمع پنج و چهار نفره یک متن واحد مقاله را با دو عنوان مختلف به دبیرخانه کنگره ارسال کردند که از مرکز دانشگاهی مورد نظر خواستار برخورد شده ایم.مدرس اسبق زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آکسفورد گفت: به جز دانشگاه های کاشان دانشگاه های تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، اصفهان و سمنان و نیز دو‌ مرکز فرهنگی مهم ایران شامل دایره المعارف بزرگ اسلامی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز درگیر این همایش هستند.
ترکش سیاست های جدید ترامپ به کنگره بین المللی محتشم
میرانصاری به سخنرانان مدعو این کنگره از کشورهای پاکستان و ترکیه و اساتید برجسته ایرانی در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: ترکش سیاست های ضد مهاجرتی ترامپ دامن کنگره بین المللی محتشم را نیز گرفت و مانع از حضور سخنران آمریکایی مدعو در این کنگره به دلیل تصمیم وزارت امورخارجه ایران مبنی بر عدم صدور ویزا برای آمریکایی ها در پاسخگویی به سیاست ترامپ، شد.وی گفت: پروفسور لوزانسکی از اساتید برجسته آمریکایی و بزرگ‌ترین محتشم شناس بین المللی، قرار بود در سخنرانی این کنگره به بررسی مسائل معماری در شعر محتشم بپردازد.میرانصاری تاکیدکرد: همچنین سیاست های جدید ترامپ مانع از حضور استاد فرشچیان و دکتر بهارلو در این کنگره شد که مقرر بود وی به مقایسه مرثیه سرایان ایرانی و شبه جزیره هند بپردازد.به گفته وی مخاطبین زیادی همچنین از دانشگاه های مختلف آمریکا قصد حضور در کنگره را داشتند که سفرشان به ایران تحت تاثیر این سیاست لغو شد.
رییس دانشگاه آزاد کاشان نیز گفت: بررسی زندگی، اندیشه و آثار محتشم، اوضاع فرهنگی اجتماعی کاشان در دوره محتشم، کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی، هنرهای آئینی و مردم‌شناسی ازجمله محورهای اصلی نشست‌های تخصصی همایش بین‌المللی محتشم کاشانی است.