روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

​هفته درختکاری امسال ، عطر مادر دارد

برگزاری پویش مردمی « درختی برای مادرم » فرصتی برای بوسیدن دست مادر/ رویدادی مردمی با نگاهی شهری به مقوله درختکاری

کد خبر : 3258
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ - ۱۰:۵۸
درختی برای مادرم نام پویش مردمی شهر اصفهان در هفته درختکاری است که شهرداری اصفهان آن را در پاسداشت مقام مادر و همچنین تقارن با ایام فاطمیه برگزار کرده و به دنبال آن فضایی مملو از احساس، نشاط، معنویت، پاسداشت مقام مادر و رفتار گروهی را در بین شهروندان به ثمر نشانده است.
به گزارش ایمنا 15 تا 22 اسفندماه هرسال را « هفته درختکاری» نامیده اند تا براساس آن تحول اساسی در بحث کاشت درخت و توسعه فضای سبز در کشور اتفاق بیفتد. هرساله با توجه به نزدیکی ایام نوروز و شروع فصل بهار و آغاز شکفتن درختان،  این رویداد بزرگ از سوی شهروندان جدی گرفته شده و براساس آن حجم انبوهی از نهال در زمین کاشت می شود. رهبر معظم انقلاب در ارتباط با اهمیت کاشت درخت فرموده اند: « از مردم خواهش میکنیم که درخت را پاس بدارند و فضای سبز را اهمیت بدهند. سعی کنند در این ایّام  که ایّام درختکاری و فصل درختکاری است  هرچه میتوانند کاشت درخت را افزایش بدهند. »

هفته درختکاری امسال با پویش متفاوت شهرداری اصفهان
با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و فرارسیدن هفته درختکاری امسال نیز بحث هفته درختکاری به صورت جدی در سرتاسر کشور مورد توجه قرار گرفته و طبق سنوات قبل برنامه های مختلفی در اینباره اجرایی خواهد شد. شهرداری اصفهان نیز به دنبال این موضوع هرساله هفته درختکاری را به صورت جدی با مشارکت اقشار مختلف در دستور کار خود قرار داده و برنامه های مختلف خود را در این زمینه برگزار می کند به طوری که سال گذشته 230 هزار اصله نهال به یاد 230 هزار شهید انقلاب اسلامی در هفته درختکاری در نقاط مختلف این شهر کاشت شد که این امر به شدت از سوی اقشار مختلف روحانیون، ورزشکاران، علما ، هنرمندان، اصناف ، خانواده شهدا ، پزشکان ، مقامات و .... مورد توجه و همدلی قرار گرفت. اما امسال شهرداری اصفهان در کنار برنامه های مختلفی که برای برگزاری هرچه بهتر هفته درختکاری در نظر گرفته پویش بزرگ مردمی با شعار « درختی برای مادرم » را در قبال پاسداشت مقام مادر راه اندازی کرده است. این پویش در سطح ملی و در قالب نگاه شهری به مقوله توسعه فضای سبز و اهمییت کاشت درخت در شهرها مورد توجه قرار گرفته و به طور قطع همگانی شدن موضوع درختکاری و تعالی در این راستا را برای همگان همراه خواهد داشت. این پویش که سنگ بنای آن را عموم مردم شهر تشکیل می دهند بهانه ای برای نگاهی متفاوت به ارزش و جایگاه مادر در خانواده و همچنین پاسداشت زحمات مادران است که از سوی فرزندان آن ها صورت خواهد پذیرفت.  راه اندازی پویش مردمی زمینه مساعد و فرصت مناسبی در تکریم به مقام مادر است که باید این نگاه متفاوت شهرداری اصفهان را به فال نیک گرفت و با کاشت نهال زنده و سبز در دل خاک آن را فرصت مناسبی برای پاسداشت حرمت و مقام مادر دانست.
نباید فراموش کرد که  از نخستین روز خلقت بشر، تا کنون در هر کجای دنیا و در میان هر قوم و نژاد و ملتی، با هر آداب و آیینی، وقتی نام مادر برده می‌شود، کوچک و بزرگ، همه و همه، سرشار از شور و حرارت و مهر و الفت می‌شوند و قلبشان پر تپش‌تر می‌زند. اسلام نیز برای مادر، مقام و ارزش فوق العاده ای قائل شده است تا آنجا که رسیدن به بهشت را با رضای مادر میسر می‌داند به طوری که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ضمن روایتی فرمودند: بهشت زیر پای مادران است یعنی رسیدن به آخرین مرحله کمال انسانی با جلب رضای مادر تامین می‌شود.از پویش درختی برای مادرم تا سالروز شهادت مادر خوبی ها
تقارن هفته درختکاری با ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) فرصت مناسبی است تا بسیاری از شهروندان در کنار کاشت نهال برای پاسداشت مقام مادر ، برای مادر خوبی ها حضرت فاطمه زهرا (س) نیز نهال در زمین کاشت کرده و فضای امسال هفته درختکاری را با معنویت ایام فاطمیه عجین کنند. این رویکرد که در واقع سیاستی تعریف شده توسط مدیریت روابط عمومی شهرداری به شمار می رود فرصت مناسبی است تا در کنار گرامیداشت ایام فاطمیه هدیه مناسبی برای گرامیداشت روز زن و روز مادر نیز باشد. روابط عمومی شهرداری اصفهان به دنبال آن است که موضوعات مهم شهری را در قالب کمپین های مردمی فعال کرده و با تکیه بر توان مردم شهر را در بخش های مختلف توسعه دهد.
چگونگی ثبت نام برای دریافت نهال
کلیه شهروندانی که تمایل به کاشت نهال برای مادر دارند می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی Isfahan.ir/parkha ثبت نام خود را قطعی کرده و با مشارکت در پویش مردمی « درختی برای مادرم» در این طرح فرهنگی مشارکت خود را به نمایش بگذارند. لازم به ذکر است اطلاعات بیشتر در خصوص این طرح نیز از طریق شماره تماس 137 واحد ارتباطات مردمی شهرداری اصفهان در اختیار شهروندان قرار می گیرد.