روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

در جلسه شورای اداری فریدن عنوان شد:

مشکل آب فریدن تنها با 6 میلیون متر مکعب حل می شود

کد خبر : 3279
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ - ۱۵:۰۱
حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی، نماینده ولی فقیه در داران، در آخرین جلسه شورای اداری این شهرستان در سال جاری، برخورداری از آب شرب سالم و پایدار را از مطالبات مهم مردم فریدن دانست و اظهار کرد: 600 میلیون متر مکعب آب مازاد منطقه است و این در حالی است که مشکل آب تنها با 6 میلیون متر مکعب حل خواهد شد. متاسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح از حوزه زاینده رود، 400 میلیون مترمکعب آب برای استان خوزستان می رود و 200 میلیون مترمکعب نیز از چشمه لنگان بازگشت داده می‌شود.
وی تصریح کرد: با وجود اینکه این آب از ظرفیت های خود منطقه است آیا حداقل یک درصد آن حق خود مردم نیست؟
کلنگ زنی بدون تامین اعتبار هیچ سودی ندارد
امام جمعه داران با بیان اینکه طبق وعده استاندار اصفهان، این پروژه باید عملیاتی شود، افزود: با توجه به ظرفیت عظیم منطقه این کار به راحتی قابل حل است و نباید اوضاع در شهرستان بحرانی شود، که مردم بخواهند به گونه ای دیگر عمل کنند. وی ادامه داد: مطالبه مردم فقط منوط به کلنگ زنی این پروژه نیست؛ چرا که کلنگ‌زنی بدون تامین اعتبار هیچ سودی ندارد. حجت‌الاسلام سیاوشی تاکید کرد: مردم علاوه بر تخصیص نیاز آبی شهرستان، درخواست دارند اعتبار این پروژه نیز جزو اعتبارات پروژه های ملی در نظر گرفته و ردیف برای آن تعیین شود. وی رها شدن طرح‌ها و پروژه‌های کلنگ زنی شده بدون بودجه و اعتبار را دلیل این مطالبه دانست و گفت: در این شهرستان پروژه های بسیاری کلنگ زنی شده ولی چون بودجه آن تامین نشده،  همین طور رها شده اند و امروز شاهد پروژه های ناتمام در منطقه هستیم؛ بنابراین آقای استاندار و دیگر مسئولان باید به این پروژه نگاه ویژه ای داشته باشند.
آقایان ابتدا خروجی آب از استان را مدیریت کنند
امام جمعه داران در بخش دیگری از اظهارات خود از مطرح شدن موضوع نصف شدن میزان خروجی آب چاه های کشاورزی منطقه به شدت انتقاد کرد و گفت:  آقایان ابتدا بیایند 400 میلیون مترمکعب که از حوزه آبریز زاینده رود خارج می شود را مدیریت کنند و سپس آبی که به 8 هزار کارخانه در سطح استان می رود و بعد پلمب چاه های غیر مجاز و در نهایت  به فکر نصف کردن آب مصرفی کشاورزان این منطقه باشند. وی کشاورزی را شغل اصلی اکثر مردم در منطقه عنوان کرد و گفت: مردم این منطقه به غیر از کشاورزی شغل دیگری ندارند؛ بنابراین ابتدا باید مسائل آبی را مدیریت کرد.
کم کاری در معرفی دستاورد های انقلاب
کمال رضایت فرماندار فریدن نیز در این جلسه، با انتقاد از مسئولان و رسانه ها در کشور، بیان کرد:  یکی از بهترین حکومت های حال حاضر در جهان، نظام جمهوری اسلامی ایران است؛ اما به علت اینکه ما نتوانستیم دستاوردهای آن را معرفی کنیم و در این رابطه کم کاری کرده ایم برخی خیال می کنند جاهای دیگر بهشت است.وی  با بیان اینکه هدف نظام و انقلاب رفع محرومیت ها و کوخ نشینی بود، یاد آور شد: از نخستین روزهای پیروزی انقلاب مردم طعم خدمت را چشیدند و اصلا باور نمی کردند که  جهاد سازندگی برای آنها جاده و مسجد و مدرسه می سازد.وی افزود: این حکومت، حکومت ولایت مطلقه فقیه است و هیچ قابل مقایسه با دیگر حکومت ها نیست .رضایت در ادامه با اشاره به کم کاری ها و کوتاهی‌ها در پیاده سازی اهداف انقلاب ادامه داد: نظام این قائله را بنا نهاد که از ابتدا به مردم خدمت کند و عنایت ویژه دارد که مشکلات حل شود نماینده عالی دولت در فریدن افزود: امام خمینی (ره) از همان ابتدا پایه های انقلاب را روی علم و دانش استوار کرد؛ مسئله ای که امروز خلأ  آن را در بسیاری از کشور های عربی می بینیم. وی با تاکید بر امنیت خارجی و داخلی  کشور افزود: امروز امنیتی که در کشور وجود دارد، هیچ کجای جهان شاهد آن نیستیم ولی ما کوتاهی می کنیم و آن را نشر نمی دهیم. متاسفانه در این شبکه های مجازی خبرهای کذایی از این و آن می بینیم و یا آرزوی کشورهای دیگر را داریم.
حل مشکل آب در منصه ظهور است
فرماندار فریدن همچنین با بیان اینکه در مسئله آب دو موضوع را پیگیر شدیم، اظهار کرد: موضوع اول تخصیص آب مورد نیاز شهرستان فریدن است که انجام شده و موضوع دوم تامین اعتبار و بودجه بوده که امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته به نتیجه مطلوب برسیم. رضایت با اشاره به جلسات اخیری که با ادارات آب و فاضلاب شهری و روستایی گرفته شده، تاکید کرد: مصوب شد که در یک کار جهادی ادارات مورد نظر کارهای خود را متناسب با پروژه آغاز کنند تا با عملیاتی شدن پروژه آبرسانی مشکلی در این خصوص در شهرها و روستاها نداشته باشیم.وی اظهار امیدواری کرد که با ادامه پیگیری ها حل مشکل آب در منصه ظهور است.