روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

از عصاره های گیاهی چه می دانید؟

کد خبر : 3309
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۶:۰۱
روغن‌های گیاهی زیادی در طب سنتی وجود دارد که با روش‌های آروماتراپی و ماساژ و راه‌های دیگر درمان‌گر بسیاری از دردهای بدن هستند.آبگرم ها و انواع ماساژ و آروما تراپی، روش‌های پیشرفته و مناسبی برای بسیاری از دردهای بدن به شمار می روند. روغن های گیاهی که به صورت کاملا طبیعی و ارگانیک تهیه می‌شوند، در این روش‌های درمانی کمک بسیاری انجام می دهند. خواص ضد باکتریایی، ضد درد، حتی آنتی بیوتیکی در این روغن‌های گیاهی مشاهده می شود. این روغن‌های طبیعی که به صورت اسانس یا عصاره در دسترس قرار می گیرند، از عفونت ها جلوگیری کرده ومسکن خوبی برای دردها به شمار می روند.
عصاره پونه کوهی
پونه کوهی از جمله گیاهان بسیار معطری است که در پخت و پز کمتر استفاده می شود. این گیاه اثرات آنتی بیوتیکی فوق‌العاده‌ای دارد. اسانس پونه کوهی قادر به از بین بردن باکتری های مضر و کنترل عفونت در بدن است.این ضد عفونی کننده قوی می تواند قارچ‌ها و ویروس ها  را نابود کند و خواص ضد التهابی و تسکین دهندگی درد داشته باشد. در محیط آزمایشگاه دیده شده که عصاره‏ پونه در مقابل ویروس تب‏ خال، ویروس آنفلوآنزا  و ویروس‏های مختلف دیگر فعال است.

عصاره درخت چای
عصاره گیاه درخت چای یک ضد باکتری و ضد ویروس قوی است. بیشتر بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس و حتی آکنه و زگیل را می توانید به کمک عصاره درخت چای درمان کنید. قارچ‌های پوستی نیز به کمک روغن درخت چای درمان می شود. روغن درخت چای به پوست نرمی و لطافت می بخشد که به شکل روغن، ژل یا کرم موجود است. در ساخت کرم های مخصوص جوش نیز از روغن درخت چای استفاده می کنند.

عصاره دارچین
دارچین از ادویه پرکاربرد و بسیار لذیذ است که در صنعت شیرینی پزی نیز بسیار طرفدار دارد. این ادویه عالی قادر است چندین باکتری را نابود کند. آنتی اکسیدان دارچین بالا بوده و خواص ضد باکتریایی این عصاره در بدن بسیار عالی عمل می‌کند. دارچین فعالیت مغز را افزایش می‌دهد و با داشتن این خاصیت، خوردن آن به منظور از بین بردن فشارهای عصبی و پیشگیری در مورد از دست دادن حافظه کارساز است.

عصاره میخک
میخک یکی از مبارزان قوی باکتری به شمار می‌آیدکه بیماری های پوستی ناشی از باکتری مانند آکنه توسط آن درمان می‌شود. بیشتر عفونت ها را می توان توسط این عصاره درمان کرد. عصاره‌های آبی و اتانولی میخک دارای اثرات ضدمیکروبی علیه استافیلوکوک طلایی است که مقام پنی‌سیلین را دارد و از رشد باکتری‌های ایجاد‌کننده پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می‌کند.

عصاره گریپ فروت
اسانس یا عصاره گریپ فروت خواص آنتی بیوتیکی بالایی دارد. گریپ فروت یک درمان کننده عفونت به شمار می رود و مطالعات دانشمندان نشان می دهد که عصاره آن در برابر بسیاری از باکتری ها از جمله استافیلوکوک موثر است.  با این عصاره می توانید یک درمان قوی و موثر برای آکنه داشته باشید. تحقیقات اخیر نشان داده که این عصاره می تواند سبب کاهش سرطان پروستات و سرطان های معده و روده و ریه و پوست و دهان شود.

عصاره سنبل هندی
عصاره سنبل هندی یا به اصطلاحی علف لیمو، از روغن های ضروری ضد باکتری محسوب می شود که توانایی مهار کردن باکتری های داخلی و خارجی را دارد. اگر از بیماری های پوستی رنج می برید با این عصاره می توانید آن را درمان کنید.در ضمن این عصاره در رفع بوی نامطبوع پوست بدن بسیار موثر است. عصاره‌ روغنی گیاه سنبل هندی باعث بند آمدن خون می‌شود و به همین دلیل برای بریدگی و خراش ناشی از اصلاح، زخم‌های جزئی و غیره موثر است.

عصاره رز ماری
رزماری گیاه خوش عطر و بویی است که بیشتر جهت التیام زخم ها و درمان سر درد به کار می رود و التهابات عضلانی را نیز درمان می‌کند. زخم های دهان ولثه را می توان با این عصاره درمان کرد.حتی در عفونت های ادراری  عصاره رزماری بسیار موثر است.داشتن چندی از این عصاره ها  در منزل می تواند جایگزین مناسبی برای کرم‌های گران قیمت یا داروهای شیمیایی باشد. این عصاره ها همگی از گیاهان کاملا طبیعی تهیه شده و به راحتی درمان کننده هستند.