روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

سرسبزترین شهرهای دنیـا

کد خبر : 3310
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۱۶:۱۶
با توسعه صنعت و شهر نشینی، اهمیت محیط زیست و فضاهای سبز بیشتر از قبل شده است که این توسعه نه تنها باعث کمتر شدن زیبایی های اطراف ما شده، بلکه یکی از دلایل اصلی انقراض حیوانات، حشرات، پرندگان و نابودی اکوسیستم هم به شمار می رود. با تمدنی که در دنیا در حال پیشرفت است، تقریبا دیگر جای سبزی به چشم نمی خورد. در این مدرن گرایی، تنها چیزی که دیده می شود، جنگل های بتنی (ساختمان ها و آسمان‌خراش ها) هستند و نشانه ای از درخت و جنگل دیده نمی شود؛ اما در این جهان پهناور، کشورهایی وجود دارند که با وجود پیشرفته بودن، از محیط زیست اطراف خود غافل نشده اند و همچنان به آن مانند قبل اهمیت می دهند
آمستردام
آمستردام، پر جمعیت ترین شهر هلند و پایتخت آن، شهری بسیار زیبا ، تمیز و از سبزترین شهرهای دنیاست.
در سال ۲۰۱۲، این شهر رتبه  دوم بهترین شهر برای زندگی در جهان را از آن خود کرد.


اسلو
اسلو پایتخت نروژ، در سال ۱۰۴۸ توسط پادشاه هرالد سوم تاسیس شد و در حال حاضر، پایتخت اقتصادی و دولتی این کشور است. در سال ۲۰۰۸ اسلو، به عنوان «شهر بتای دنیا» نام گذاری شد و همچنین به عنوان یک مکان جهانی هم شناخته می شود و علاوه بر این، جزو ۴ شهر پر هزینه  دنیا هم بوده است. در قسمتی از اسلو، شبه جزیره Nesodden قرار گرفته و در قسمت های باقی‌مانده، ۴۰ جزیره که در محدوده آن هستند، کوه ها و تپه های سر سبز خوش رنگ و حدود ۳۴۳ دریاچه به چشم می خورد. آب آشامیدنی اصلی این شهر، از یکی از این رودخانه ها گرفته می شود. اسلو شهری فشرده با سیستم حمل و نقل خوب است که به راحتی با آن می توان از یک جا به جای دیگر رفت. این شهر جایزه های زیادی مثل جایزه شهر پایدار اروپا در سال ۲۰۰۳ و دومین شهر سبز قابل سکونت دنیا را در سال ۲۰۰۷ کسب کرده است.


استکهلم
استکهلم، پایتخت کشور سوئد و بین کشورهای شمالی، جزو شلوغ ترین و پر جمعیت‌ترین هاست.
 این شهر در عصر سنگ و در هزاره ششم قبل از میلاد مسیح تاسیس شد و قطب سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و رسانه ای این کشور است.
استکهلم به عنوان یکی از تمیزترین و سرسبزترین پایتخت های دنیا شناخته می‌شود و در سال ۲۰۱۰، به آن جایزه پایتخت سبز اروپا داده شد.
 در سال های اخیر هم میزان کربن دی اکسید تولید شده در این شهر، ۲۵ درصد کمتر شده است و برنامه ای برای حذف کامل سوخت های فسیلی تا سال ۲۰۵۰ در آن در حال اجراست.


کپنهاگ
کپنهاگ پایتخت دانمارک، در شرق ساحل جزیره زیلند قرار گرفته است. این شهر در قرن یازدهم اولین توجه ها را به خود جلب کرد و در قرن سیزدهم هم، عنوان شهر را گرفت. کپنهاگ، ویژگی های خاص زیادی دارد مثل فراوانی آب و تعداد بالای پارک و خیابان هایی که مسیر دوچرخه سواری دارند. همین ویژگی ها آن را از بقیه شهرهای دنیا متمایز می کند.
 کپنهاگ بسیار سرسبز است و گردشگران زیادی در طول سال به آنجا سفر می کنند که اکثرا بازیکنان بیسبال هستند. در سال ۲۰۱۵، قوانین بسیار جالبی در این شهر حاکم شد و آن هم این بود که هر شهروند باید در هر ۱۵ دقیقه پیاده روی، به یک ساحل یا پارک دسترسی داشته باشد و با این سیاست، پارک های بسیاری در سرتاسر کپنهاگ احداث شد.