روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

۲۵۰ جاذبه گردشگری در انتظار مسافران

بام ایران چشم به راه مسافران نوروزی/ زیبایی های زاگرس را ببینیم

کد خبر : 3319
۱۳۹۵/۱۲/۲۰ - ۱۱:۲۷
چهارمحال و بختیاری سرزمین چشمه‌ها و آبشار ها، مرتفع‌ترین استان کشور است که با داشتن جاذبه‌های مختلف گردشگری و تاریخی هم اکنون چشم به راه مسافران و گردشگران نوروزی است.
ستان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های کشور است که با وجود کوچکی، جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری در دل خود جای‌داده است.

این استان با ۱۶ هزار و ۴۲۱ کیلومترمربع وسعت معادل یک درصد از کل وسعت ایران، بیست و دومین استان کشور ازنظر مساحت است.  استان چهارمحال و بختیاری از جمله مناطق کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می‌شود و بین ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی گرینویچ قرار دارد. این استان از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود می‌شود. زبان‌های بختیاری، فارسی، ترکی و ارمنی در میان ساکنان این استان رایج است.

فرونشست‌های به وجود آمده همزمان با حرکات زمین ساختی زاگرس و آب حاصل از ذوب برف کوه‌های بلند، تالاب‌های متعددی را در استان تشکیل داده است که زیستگاه انواع پوشش گیاهی- جانوری است و وجود این مواهب خدادادی، گردشگری طبیعی استان را ازپتانسل بسیار بالای برخوردار ساخته است.

انباشت برف در ارتفاعات استان سبب شده معروف‌ترین رودخانه‌های دایمی جنوب غربی و مرکزی ایران یعنی کارون، زاینده‌رود و دز از ارتفاعات این استان سرچشمه گیرند. جنگل‌های بلوط، زالزالک و برخی دیگر از گیاهان پهن‌برگ و نیز آبشارها، غارها، چشمه‌سارهای با آب فراوان، مناطق حفاظت‌شده، گردشگاه‌ها و گرداب‌ها از دیگر عوامل طبیعی و اکو توریسم استان محسوب می‌شوند.

استان چهارمحال و بختیاری با دارا بودن بیش از ۲۵۰ جاذبه شناخته‌شده طبیعی تاریخی و مذهبی از مهم‌ترین مناطق کشور برای جذب گردشگر به شمارمی رود.

ایام نوروز فرصت خوبی است تا به این استان کهن و تاریخی که در جای‌جای آن طبیعت زیبا و آثار تاریخی رخ نشان می‌دهد، سفر کرد.

جاذبه گردشگری و تاریخی چهارمحال و بختیاری بی‌شمار است که به معرفی مهم‌ترین مکان‌های زیبای این استان پرداخته‌ایم.

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ (شهرستان اردل) در مجاورت روستای دره عشق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این آبشار باسرعت زیاد از دل کوه بیرون می‌جهد.

گذر رودخانه کارون در پایین آبشار و وجود جنگل های گسترده بلوط در منطقه جاذبه گردشگری بسیار زیبایی را ایجاد کرده است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

تالاب چغاخور

تالاب بین‌المللی و زیبای چغاخور بامساحتی حدود دو هزار و ۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در نزدیکی شهر بلداجی واقع‌شده است. فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازه‌ای بدیع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی این تالاب را در ردیف یکی از کانون‌های مهم جذب گردشگری در استان قرار داده است.

دشت لاله‌های واژگون

این دشت در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع‌شده است. وسعت زیاد (سه هزار و ۴۰۰ هکتار) پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله‌های واژگون در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه‌های قطب سیاحتی کوهرنگ از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است.

آبشار آتشگاه

مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی‌نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است. این آبشار در شهرستان لردگان واقع است.

گردشگاه سیا سرد
چشمه سیا سرد در پنج کیلومتری بروجن قرارگرفته است. هوای خنک و مطبوع و درختان زیباو کهن‌سال اطراف این چشمه مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساکنین شهر بروجن وسایر گردشگران بوجود آورده است.

کمربند سبز حاشیه زاینده رود

تمامی مسیر حاشیه زاینده‌رود از سامان تا قراقوش (نزدیک سد زاینده‌رود) دارای مناظر زیبا و چشم‌نواز است که از ترکیب رودخانه، باغ‌های سرسبز دو طرف جاده و هوای پاک به وجود آمده است.

آبشار تونل کوهرنگ

این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول کوهرنگ به وجود آمده است. این تونل برای انتقال آب چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه‌های اطراف به زاینده‌رود در سال ۱۳۳۲ در منطقه کوهرنگ ایجاد شد.

قلعه چالش‌تر

قلعه چالش تر مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان شهرکرد، شهر چالش تر واقع‌شده است.

پل تاریخی زمان خان

پل زمان خان نفر یکی از بناهای باارزش و قدیمی شهرستان سامان است که دارای دو دهانه، ۳۰ متر طول و ارتفاع ۱۲ متر است. پل زمان خان بر روی رودخانه زاینده‌رود بر روی سه‌پایه سنگی طبیعی بناشده و در ۲۲ کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

درحالی‌که تا تعطیلات نوروزی و آغاز مسافرت‌ها زمان اندکی باقی‌مانده است، چهارمحال و بختیاری در آمادگی کامل برای میزبانی و پذیرایی از مسافران و گردشگران این استان است.

وجود ۲۵۰ جاذبه گردشگری شناخته شده در این استان از ظرفیت های این استان است که می توان مقصد گردشگری مسافران نوروزی قرار بگیردمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با  مهر اظهار داشت: هم اکنون زیر ساخت های گردشگری از جمله سرویس های بهداشتی، آلاچیق ها و ... در نقاط هدف گردشگری تجهیز و نوسازی شده اند.

بهمن عسگری سوادجانی اظهار داشت: خانه های استیجاری گردشگری نیز در روستاهای شهرستان های مختلف این استان در آمادگی کامل برای اسکان مسافران هستند.

وی ادامه داد: راه اندازی خانه های مسافر در این شهرستان نقش مهمی در جذب گردشگر و مسافر به روستاهای این شهرستان داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری گفت: مسافران و گردشگران می توانند زندگی چند روزه را در خانه های تاریخی روستاها را در این خانه های مسافر با امکانات کامل تجربه کنند.

وی بیان کرد: بیش از ۶۰ خانه مسافر در روستاهای استان راه اندازی شده که موجب افزایش ورود مسافر و گردشگر به استان شده است.

وی عنوان کرد: وجود ۲۵۰ جاذبه گردشگری شناخته شده در این استان از ظرفیت های این استان است که می توان مقصد گردشگری مسافران نوروزی قرار بگیرد.