روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

چهارشنبه آخر سال و حوادث ناگوار؛

نوع مواد محترقه‌ چهارشنبه سوری بزرگترین معضل اجتماعی/ خط قرمز پلیس، تعرض به مردم و اماکن عمومی

کد خبر : 3349
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۰:۲۳
در سال‌های اخیر نوع مواد محترقه‌ای که درچهارشنبه‌سوری استفاده می‌شود بزرگترین معضل اجتماعی را رقم زده‌است. گوناگونی مواد محترقه و توزیع این مواد از سوی مراکز ناشناس و غیر قانونی سبب شده‌ تا ترقه‌های آتش‌زای زیادی در میان مردم توزیع شود و مردم نیز بدون آگاهی به خرید این اجناس اقدام کنند.
به گزارش ایمنا، شب عید بسیاری از مردم را در نقاط کشور به خیابان‌ها و مراکز خرید می‌کشاند و باعث ترافیک سنگین خیابانها تا نیمه‌های شب می‌شود. به این ترتیب، شور و شوق خرید با گره‌های کور ترافیکی در کلانشهرها هم آمیخته می‌شود و هیجان خرید لباس نو و دیگر ملزومات نوروزی پیش از آنکه جشن عید فرا برسد، با این پدیده درهم آمیخته می‌شود. علاوه بر ترافیک شهرها و حجم سنگین خودرو ها در خیابانها، شاهد حوادث تلخ در مراسم های آتش بازی چهارشنبه پایانی سال نیز هستیم.
چهارشنبه آخر سال و حوادثی که رقم می خورد
آیین چهارشنبه سوری یکی از سنت های باستانی ایرانیان است که شب چهارشنبه آخر هرسال در همه جای ایران و حتی کشورهای منطقه برگزار می شود. در گذشته با برگزاری آتش بازی این سنت دیرینه را جشن می گرفتند اما این سالها این مراسم بسیار خطرناک شده و هر سال حوادث زیادی را رقم می زند. به جز حوادث و آسیب هایی که این مراسم دارد، ترافیک سنگینی هم ایجاد می شود که رفت و آمد را مشکل می کند.


استفاده
علاوه بر ترافیک شهرها و حجم سنگین خودرو ها در خیابانها، شاهد حوادث تلخ در مراسم های آتش بازی چهارشنبه پایانی سال نیز هستیم.
از مواد آتش بازی هرگز به طورکامل ایمن نیست، حتی در صورتی که کاملاً مراقبت صورت گیرد. حوادث نه تنها ممکن است برای کسانی که از آن استفاده می کنند به وجود آید، بلکه برای افرادی که این مواد را درست می کنند نیز ممکن است اتفاق بیفتد. کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر هستند، استفاده از این مواد توسط آنان خطرات جدی به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.
چهارشنبه سوری یکی از جشن های کهن ایرانیان است، بخشی از آیین ها و یادمان هایی که مردم ایران زمین در مراسم گوناگون برگزار می کنند و همچنان در فرهنگ این مرز و بوم پایدار شده است با رفتارهایی خشونت آمیز و مغایر با عرف و منش جامعه آمیخته شده که نمونه ای از آن چهارشنبه سوری سال های اخیر است.
با توجه به ریشه فرهنگی که در کشور ما وجود دارد می بایست برای احیای این سنت ها و هرچه با شکوهتر برگزار شدن این مناسبت ها اقدامات فرهنگی و اجتماعی ویژه ای انجام گیرد و قشر نوجوان و جوان جامعه از مسیر اصلی این جشن و مراسم سنتی آن دور نشوند.
معمولاً بیشترین حوادث چهارشنبه آخر سال در بین نوجوانان و جوانان اتفاق می افتد که آگاهی و فرهنگ سازی میان قشر جوان و پر هیجان در کاهش آسیب های این پدیده موثر خواهد بود.
برخورد قانونی پلیس با مزاحمان چهارشنبه آخرسال
تدابیر لازم برای تأمین ایمنی، آرامش و روان‌سازی‌ ترافیک چهارشنبه آخر سال از سوی نیروی انتظامی اندیشیده می شود تا هنجارشکنان و مخلان آرامش مردم در چهارشنبه آخر سال بازداشت شوند.
این در حالی است که معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان،
کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر هستند،استفاده از این مواد توسط آنان خطرات جدی به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.
انتظام بخشی خیابان های سطح شهر را از جمله برنامه های پلیس در مراسم چهارشنبه آخر سال دانست و بیان کرد: خط قرمز پلیس، تعرض به مردم و اماکن عمومی به بهانه چهارشنبه آخر سال است که پلیس با هرکسی که بخواهد به بهانه این روز برای مردم مزاحمت ایجاد و یا به اماکن عمومی تعرض کند، برخورد قانونی خواهد کرد.
وی اظهار کرد: همچنین در این روز، پلیس راهور تیم ویژه روان ‌سازی ترافیک راه‌اندازی خواهد کرد و از تردد موتورسیکلت‌ها در برخی از حوزه‌های شهر جلوگیری می کند.
سرهنگ جهانگیر کریمی اولویت ویژه پلیس را در چهارشنبه آخر سال، اطلاع‌ رسانی و آگاه‌سازی مردم از حوادث این روز عنوان کرد و گفت: برابر گزارش اداره بهداشت استان بروز حوادث چهارشنبه آخر سال از سال ۹۲ تاکنون سیر نزولی داشته است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش سطح آگاهی مردم از آسیب‌ها و خطرات استفاده از مواد محترقه و آتش ‌زا انتظار می رود که امسال نیز شاهد کم‌ترین حادثه و آسیب در سطح استان باشیم.
مواد محترقه‌ چهارشنبه‌سوری بزرگترین معضل اجتماعی
تحقیقات حاکی از آن است که در سال‌های اخیر نوع مواد محترقه‌ای که در چهارشنبه‌سوری استفاده می‌شود بزرگترین معضل اجتماعی را رقم زده‌است. گوناگونی مواد محترقه و توزیع این مواد از سوی مراکز ناشناس و غیر قانونی سبب شده‌ ترقه‌های آتش‌زای زیادی در میان مردم توزیع شود و مردم نیز بدون آگاهی به خرید این اجناس اقدام کنند.


انواع ترقه‌های تبلیغ شده که با عناوین آبشار، فشفشه و بمب به فروش می‌رسد، بدون اطلاعات کافی از نحوه عملکرد توسط مردم خریداری شده و استفاده می‌شود. این مواد آتش‌زا و منفجره در کارگاه‌های غیراستاندارد و زیرزمینی تهیه می‌شود و همین امربا توجه به افزایش سطح آگاهی مردم از آسیب‌ها و خطرات استفاده از مواد محترقه و آتش ‌زا انتظار می رود که امسال نیز شاهد کم‌ترین حادثه و آسیب در سطح استان باشیم. کنترل تهیه و توزیع این مواد را از سوی پلیس با سختی روبه‌رو می‌کند.
متاسفانه عده ای با بی توجهی نسبت به توصیه های ایمنی و همچنین گوشزدهای پلیس، نسبت به تهیه بمب های دست ساز و ترقه های غیراستاندارد اقدام کرده و با انفجار آنها در اماکن عمومی و محیط های مسکونی، ضمن ایجاد رعب در بین همشهریان، همچنین با رقم زدن حوادث تلخ، خود و اطرافیان شان را نیز در معرض مصدومیت و مجروحیت قرار می دهند و این آیین ملی را به تلخی و سیاهی می کشانند.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان اظهار کرد: ارائه هشدارهای لازم، پخش فیلم‌های کوتاه، پویانمایی و تیزر از صدا و سیما، نصب بنرهای هشداری در سطح شهر، چاپ ویژه‌ نامه و بروشورهای آموزشی، حضور کارشناسان انتظامی در سطح مدارس و برگزاری جلسه‌های مختلف با کارشناسان آموزش ‌وپرورش از جمله برنامه‌های پلیس استان در خصوص چهارشنبه آخر سال است.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان یادآوری کرد: برخورد با صنوفی که اقدام به تهیه و توزیع انواع مواد محترقه و آتش‌زای غیراستاندارد و قاچاق می‌کنند نیز در دستور کار پلیس استان قرار دارد که در این رابطه تذکرهای لازم به ‌تمامی صنوف داده ‌شده و خوشبختانه تاکنون  اصناف نیز همکاری خوبی با پلیس داشته‌اند.
سرهنگ جهانگیر کریمی با تاکید به تشدید طرح‌های پلیس برای مقابله با هرگونه حمل‌ و نقل مواد محترقه غیرمجاز در گلوگاه‌ها و سطح شهر خاطرنشان کرد: از شهروندان درخواست می شوود تا هرگونه اطلاعی در خصوص خرید و فروش این‌گونه مواد دارند موضوع را از طریق شماره تلفن ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند تا اقدامات بعدی در زمینه برخورد با متخلفان و پیشگیری از بروز حوادث احتمالی انجام گیرد.