روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

با منابع تامین پروتئین گیاهخواران آشنا شوید

کد خبر : 3356
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۵:۰۵
برای پیشگیری از بروز کمبودهای احتمالی، بهترین منابع پروتئینی را معرفی می کنیم. اگر گیاهخوار هستید یا به هر علتی، به‌ندرت گوشت و مواد غذایی حیوانی مصرف می کنید، باید بدانید که اگر حواستان نباشد و به فکر تامین مواد مغذی بدن خود نباشید، امکان دارد دچار مشکلاتی مانند کمبود پروتئین و البته ویتامین D، ویتامین B12، کلسیم، امگا3، زینک (روی) و بخصوص آهن شوید. در صورت گیاهخواری، لازم است به فکر جذب پروتئین کافی نیز باشید. برای پیشگیری از بروز کمبودهای احتمالی، بهترین منابع پروتئینی معرفی می شوند.
گوجه فرنگی خشک شده
گوجه فرنگی خشک شده یکی از منابع خوب پروتئین است. این ماده غذایی علاوه بر اینکه سرشار از فیبر است، میزان زیادی پتاسیم، منیزیم، فسفر، مس، ویتامین K و آهن نیز دارد؛ در نتیجه علاوه بر افزایش میزان پروتئین بدن، می تواند مواد مغذی نیز عایدتان کند.

تمپه
تمپه یکی از فرآورده های سویا با طعم فندق و قارچ است و بیشتر در کشور اندونزی تولید می شود. این ماده غذایی منبع فوق‌العاده جایگزین گوشت برای گیاهخواران است. یک سهم غذایی تمپه در مقایسه با همین میزان گوشت، کمابیش حاوی پروتئین یکسانی است.

ماست یونانی
ماست یونانی دو برابر بیشتر از ماست معمولی پروتئین داشته و برخلاف بافت خامه ای مانند خود، به میزان ماست های دیگر کالری  دارد. علاوه بر این یک سهم 100 گرمی از این ماست، حدود 10 درصد نیاز روزانه بدن به کلسیم را تامین می کند.

کینوا
اگر به کینوا دسترسی دارید آن را جایگزین برنج کنید. کینوا نوعی دانه مغذی سرشار از پروتئین است که باعث احساس سیری طولانی مدت نیز می‌شود.
یک فنجان کینوای پخته شده حدود 4 میلی‌گرم آهن به بدن می رساند که فوق العاده است.

گندم سیاه
گندم سیاه نه تنها سرشار از پروتئین و فیبرهای غذایی است، بلکه یکی از پرمصرف ترین غلات در چین و ژاپن و یکی از غلات فاقد گلوتن محسوب می‌شود. اگر جزو افرادی هستید که به گلوتن حساسیت دارند نیز می توانید از گندم سیاه استفاده کنید.

غلات کامل
مصرف غلات کامل برای صبحانه، باعث جذب میزان قابل توجهی پروتئین و فیبر می شود. توصیه می کنیم روز خود را با این مواد غذایی آغاز کنید. اگر اهل غلات صبحانه هستید، بهتر است با غلاتی مانند جوی دوسر برای خودتان یک صبحانه مقوی آماده کنید.

توفو
به طور کلی آجیل ها حاوی میزان زیادی پروتئین، فیبرها و ویتامین ها هستند. برای افزایش جذب آهن حتما آجیل خام میل کنید. به همراه میوه های تازه که به عنوان میان وعده میل می کنید بادام نیز میل کنید تا هم‌زمان پروتئین، لیپیدها وکربوهیدرات‌های لازم را به بدنتان برساند.