روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

گورستان اسرارآمیز استان گلستان

کد خبر : 3358
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ - ۱۵:۴۳
شهر گنبد کاووس تمدن کهن 6 هزار ساله ای دارد که یکی از شهرها و جاذبه های گردشگری گلستان محسوب می شود و دومین شهر بزرگ بعد از گرگان به شمار می رود.
این شهر آثار باستانی و جایگاه ارزشمند و تاریخی باشکوهی داردکه تمدن ایرانی به آن افتخار می کند. یکی از این آثار تاریخی کهن و باشکوه، مجموعه قبرستان خالد نبی است که در یک منطقه کوهستانی واقع شده و شامل سه بقعه زیارتی خالد نبی و یک گورستان تاریخی منحصر به فرد است که مکان زیارتی آن، مشهور به قبرستان خالد بن سنان، بقعه چوپان آتا و قبرستان عالم باباست. پایین‌تر از گورستان خالد نبی، بقعه‌های عالم بابا و چوپان عطا و دره‌ای که به پنج شیر و چشمه خضر دندان معروف است قرار دارد. طبق عقاید اهالی، عالم بابا پدر همسر خالد نبی بوده است.
 زیارتگاه خالد نبی برای تعیین قدمت هیچ تاریخ خاصی ندارد و شیوه معماری آن هم به سبک معاصر است. بر اساس مطالبی که در زبان فارسی نوشته شده و داخل این قبرستان هم وجود دارد، قبر اصلی و ساده، فاقد کتیبه بوده و متعلق به خالد نبی است.  ایشان از پیامبران تبلیغی دین مسیح است که 40 سال قبل از ولادت حضرت محمد(ص) زندگی می کرده؛ این پیامبر، یکی از پیامبران مسیحیت تا اسلام بوده که به تبلیغ مسیحیت هم می‌پرداخته و از زادگاهش در یمن به این نقطه مهاجرت می کند.
  این زیارتگاه به صورت بنایی مسقف با تعدادی پنجره و در ورودی دارای طاق های هلالی است که هیچ کدام با کتیبه تزئین نشده اند. اطراف این بقعه تعدادی اتاق و زائرسرا برای اقامت زائرین و یک مسجد و آب انبار ساخته شده است. ترکمن‌ها به این آب انبارها اصطلاحا لاری می‌گویند که آب آنها هم به وسیله باران و شیروانی داخل منازل هدایت می شود.به عقاید و باورهای اهالی ترکمن، قبرستان خالد نبی، جالیز هندوانه هایی بوده که توسط نفرین این پیامبر تبدیل به سنگ شده است.