روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بی‌رونقی بازار چهارمحال و بختیاری در آستانه نوروز

کد خبر : 3380
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ - ۱۴:۵۷
بازار شب عید در استان چهارمحال و بختیاری برخلاف سال‌های گذشته دچار رکود شده است و چندان رونقی ندارد.
به گزارش تسنیم، با وجود اینکه تنها چند روز به عید باقی مانده اما بازار شب عید استان همچنان راکد است. برخلاف سال‌های گذشته بازار امسال شب عید بی‌رونق و مغازه‌ها و بوتیک‌ها بدون مشتری هستند. بازاریانی که یک سال را به امید فروش شب عید بوده‌اند اکنون وضعیت اقتصادی و عوامل دیگر دست به دست یکدیگر داده اند تا سهم فروش آنان به شدت کاهش یابد.
سری به بوتیک‌های خیابان کاشانی شهرکرد که قیمت‌ها در آن نسبت به سایر جاها بالاتر است، می‌زنیم. قیمت‌ها نسبت به سال گذشته چندان تغییری نکرده حتی می‌توان گفت قیمت‌ها نسبت به مکان نیز خوب است اما مشتری‌ها فقط می‌بینند و چندان خرید هم نمی‌کنند.
در مرکز شهر، سری به مجتمع امام صادق(ع) شهرکرد می‌زنیم و پای درد دل کسبه می‌نشینیم.
از سال 90 به بعد؛ هر سال دریغ از پارسال
یکی از بازاریان می‌گوید: همه این مشکلات تقصیر دولت است. امسال، سال سود کردن نیست. از سال 90 به بعد هر سال دریغ از پارسال.
وی افزود: عمر کاسبی سر آمده، هر کسی که بیکار است مجوز افتتاح فروشگاه را دریافت می‌کند. حتی در برخی از منازل بدون مجوز شوی لباس برگزار می‌کنند و اصناف و تعزیرات نیز برخورد نمی‌کنند.
این بازاری با بیان اینکه 90 درصد از کاسب‌های استان ورشکسته هستند، بیان کرد: چرا کسی به مالکان مغازه‌ها نمی‌گوید براساس چه مبنایی هر سال اجاره‌بها را افزایش می‌دهید؟ چرا تنها از ما حسابرسی می‌شود؟
وی در پاسخ به پرسش مبنی‌بر تاثیر جلوگیری از عرضه جنس خارجی بر بازار خاطرنشان کرد: از چند سال گذشته که جنس ما ایرانی است، جلوگیری از عرضه جنس خارجی چندان تاثیری نداشته است. اما یک نکته درباره جنس ایرانی وجود دارد و آن این است که خیاط از جنس ایرانی پشت ویترین عکس می‌گیرد و می‌دوزد اما از روی جنس خارجی نمی‌توانستند الگوبرداری کنند!
مردم رغبتی به خرید ندارند
یکی دیگر از بازاریان در توضیح بازار شب عید گفت: بازار امسال به معنای واقعی بد و فاجعه است. قیمت‌ها نسبت به سال گذشته چندان افزایش نیافته اما انگار مردم رغبتی به خرید ندارند. وی با بیان اینکه شهرکرد، ضعیف‌ترین بازار استان را دارد، افزود: مردم فکر می‌کنند که قیمت‌ها در اصفهان مناسب‌تر است به همین علت خریدشان را از اصفهان انجام می‌هند.
در مرکز شهر پای صحبت‌های خانم جوان بازاری که قیمت لباس‌هایش مناسب بود و جمعیت زیادی نیز در مغازه‌اش وجود داشت نشستیم.
وی در پاسخ به پرسش‌ها می‌گوید: قیمت مانتو در مغازه به علت اینکه در مرکز شهر هستیم از 45 تا 90 هزار تومان است اما با این وجود باز هم نسبت به سال گذشته فروش ما بسیار کم است. وی با بیان اینکه بازار اصفهان همیشه بوده است، افزود: مشکل اصلی مردم وضعیت اقتصادی آنهاست، مردم قدرت خرید ندارند.
این فروشنده ادامه داد: اجاره‌بهای مغازه در اینجا ماهانه 4 میلیون و 700 هزار تومان است حالا شما تصور کنید اجاره‌بها در جاهای بهتر چه میزان است، در فصل زمستان ما حتی از جیب برای اجاره‌بها گذاشتیم و به امید عید بودیم که عید نیز این‌گونه است.
کاهش 50 درصدی فروش پوشاک نوروزی
منصور کیانی، رییس صنف پوشاک استان چهارمحال و بختیاری در توضیح علت رکود در بازار شب عید استان اظهار داشت: بازار نوروز امسال به علت وضعیت اقتصادی بد مردم با استقبال خوبی مواجه نیست. وی افزود: بازار نوروز ثبات ندارد و فروشنده نیز انگیزه‌ای برای تهیه جنس ندارد. رییس صنف پوشاک استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تولیدکنندگان داخلی پوشاک حمایت نمی‌شوند، بیان کرد: کسبه به علت نبود فاکتور معتبر و نظارت تعزیرات نمی‌توانند جنس خارجی خریداری کنند که به همین علت تنوع اجناس نیز کاهش یافته است. کیانی با بیان اینکه قیمت‌ها چندان تغییری نکرده است، خاطرنشان کرد: به علت رکود بازار و کاهش فروش، اجناس نسبت به سال گذشته گران نشده است.
وی با اشاره به وضعیت بازار در چند روز باقی مانده تصریح کرد: بازار بی‌رمق است، در این چند روز نیز امیدوار نیستیم که تغییر خاصی رخ دهد.
گران‌فروشی و عدم درج قیمت در صدر تخلفات بازاریان
بیژن بهرامی، رییس بازرسی صنعت و معدن استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: از یک اسفندماه تاکنون 3 هزار و 649 مورد بازرسی انجام شده که 89 مورد تخلف گزارش و 69 پرونده نیز تشکیل و به تعزیرات ارسال شده است. وی با بیان اینکه بیشترین تعداد تخلفات مربوط به گران‌فروشی و عدم درج قیمت است، افزود: ارزش ریالی تخلفات 97 میلیون و 652 هزار ریال است.
رییس بازرسی صنعت و معدن استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه روزانه 4 بازرس فعال هستند، بیان کرد: 23 مورد گشت مشترک با سایر دستگاه‌ها انجام شده است. بهرامی خاطرنشان کرد: 116 شکایت مردمی به سامانه 124 گزارش شده است که از این مجموع 22 مورد پس از پیگیری متخلف بودند.