روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

طاعون مجازی

کد خبر : 3414
۱۳۹۶/۰۱/۲۹ - ۱۳:۵۸
وقتی که تقریبا 600 سال بیش بیماری طاعون بیش از یک چهارم مردم اروپا را کشت، همه پزشکان دنبال پیدا کردن
راه درمان و جلوگیری از انتقال آن بودند. اما طاعون همان طور که ناگهان آمده بود، ناگهان هم از بین رفت و دوره اش تمام شد. بعضی از موج های خبری یا احساسی در شبکه های اجتماعی هم بی شباهت به ماجرای طاعون سیاه اروپا نیستند.
دو سه روزی همه راجع به یک موضوع حرف می زنند و بعد همه چیز تمام می شود تا وقتی که یک سوژه جدید برای بحث و جدل پیدا  شود. این وسط آدم برای اینکه خودش را بازیچه دست این و آن نکند بهتر است نصیحت مشهور نظامی به فرزندش را به کار ببرد؛ «کم گوی و گزیده گوی چون درّ». کارهای دیگری هم می تواند بکند از جمله آنها مطالعه و استفاده از ابزار عقل است. کلاه گذاشتن سر آدم های با مطالعه سخت تر است. اگر چیزی خیلی با عقل جور در نمی آید باید به صحت و سُقم آن شک کرد. باید از تجربه استفاده کرد و حرف یک سری از آدم ها را خیلی جدی نگرفت. آنهایی که قبلا امتحانشان را پس داده اند و حرف هایشان دروغ از آب درآمده است. آخرین راه شاید تلاش برای پیدا کردن یک سری منابع خبری موثق و قابل اعتماد و آدم های متخصص و مطلّع است که هر زمان نیاز بود بشود به سراغشان رفت و از آنها سوال کرد یا نظرشان را پرسید. دنیای مجازی جای عجیب و غریبی است. پر از چیزهای غیر واقعی که واقعی تر از هر واقعیتی پیش
چشم ما جان می گیرند، رنگارنگ و سرگرم کننده و به همان اندازه فریبنده و خطرناک. چراغی که در این دنیا باید همیشه روشن باشد، عقل است.

نویسنده : ندا شاه نور ی