روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

خطر فرونشست را جدی بگیریم؛

اصفهان بلعیده نشود!

کد خبر : 3519
۱۳۹۶/۰۲/۱۰ - ۱۵:۳۸
سال گذشته بود که تمامی کارشناسان محیط زیست و آب از یک هشدار جدی سخن گفتند؛ هشداری که ظاهرا برای مسئولان امر خیلی هم جدی تلقی نشد و آن، چیزی جز پدیده فرونشست زمین نبود؛ پدیده‌ای که سبب شد تخریب زودهنگام مدارس اصفهان در اثر فرونشست زمین رخ دهد؛ آن هم در روزهایی که هنوز به پایان سال تحصیلی مانده است.
تسنیم: محمدحسین سجاد، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان، با تاکید بر این موضوع که در استان اصفهان پنج هزار کلاس تخریبی وجود دارد، گفت: کلاس تخریبی، کلاس‌هایی است که در برابر حوادث غیرمترقبه، ایمنی لازم را ندارند. در حالی که 6200 کلاس نیز نیازمند مقاوم‌سازی است، در مجموع باید اعلام کرد که 11 هزار و 20 کلاس درس در استان اصفهان نیازمند تخریب یا مقاوم‌سازی است. وی به فرونشست زمین در اصفهان اشاره کرد و گفت: فرونشست زمین، تعدادی از مدارس اصفهان را به تخریب زودرس رسانده است. در شهر اصفهان 60 مدرسه داریم که به تخریب نیاز دارد و اداره‌کل استاندارد 10 روز برای تخلیه آنها زمان داده است. سجاد بیان کرد: در این زمان کوتاه نمی‌شود درباره این تعداد مدرسه در آستانه تخریب تصمیم گرفت؛ البته تاکنون 40 مدرسه جابه‌جا شده‌اند، اما 20 مدرسه دیگر باقی‌مانده؛ همچنین در نواحی چهار و پنج آموزشی اصفهان که محدوده شمال شهر ر ا شامل می‌شود، شاهد این پدیده هستیم.
ضرب‌الاجل استاندار اصفهان برای «تخلیه مدارس فرسوده»
این در حالی است که استاندار اصفهان نیز چندی پیش در جلسه شورای آموزش و پرورش استان اصفهان، موضوع «تخلیه مدارس فرسوده» را مطرح کرد. استاندار اصفهان گفت: براساس گزارشات، حدود 60 مدرسه استان به دلیل فرسودگی قابل استفاده نیست و باید تا 10 روز آینده، تخلیه شوند و با هماهنگی فرمانداران، شهرداران و بخشداران درخصوص جایگزینی دانش‌آموزان اقدام شود. وی با تاکید براینکه برای بازسازی این مدارس باید با همکاری خیرین اقدامات لازم صورت گیرد، بیان کرد: لیست این 60 مدرسه باید توسط اداره‌کل نوسازی و تجهیز مدارس استان به سرعت در اختیار رییس شورای آموزش و پرورش استان قرار گیرد تا در جلسه فرمانداران و شهرداران این موضوع مطرح شود.
فرونشست اصفهان را نبلعد
این مسئله، در دومین نشست تخصصی اداره مطالعات و برنامه‌ریزی شهری معاونت شهرسازی و معماری، با موضوع «پهنه‌بندی فرونشست زمین در معابر کلانشهر اصفهان و بررسی مشکلات ناشی از آن» نیز مطرح شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، مهم‌ترین دلایل نگرانی و ضرورت توجه به فرونشست در سطح کلانشهر اصفهان را کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و بارگذاری‌های ساختمانی در نقاط مختلف شهر دانست و گفت: عدم تغذیه چشمه‌های زیرزمینی، موضوع فرونشست زمین را در کلانشهر اصفهان بسیار تشدید می‌کند. وی افزود: در سال‌های گذشته نشانه‌ها و مواردی در شهرهایی همچون دامنه و دشت مهیار و برخوار مشاهده شده که در شهر دامنه سبب ترک خوردگی تعدادی از ساختمان‌ها شده است. جان نثاری بیان کرد: فرونشست‌ها می‌‌توانند به‌صورت تدریجی و متاسفانه در برخی موارد به‌صورت ریزش ناگهانی ایجاد شوند. هرچند این خطر کل شهر اصفهان را تهدید کرده و به‌نوعی تمام بناهای اصفهان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، اما این خطر در بستر خود رودخانه حساس‌تر و نگران‌کننده‌تر است.
پدیده فرونشست در خیابان میر یادمان نرود
با توجه به اینکه سابقه نشست زمین در خیابان میر را نیز شاهد بوده‌ایم باید برای این مسئله چاره‌ای اندیشیده شود. لطف‌ا... ضیایی کارشناس حوزه آب معتقد است فرونشست دشت‌ها در تخلیه آبخوان‌ها، معضلی است که در سراسر کشور یک خطر جدی محسوب شده و در استان‌های فارس، همدان، اصفهان، کرمان و سمنان به شکل حادی خود را نشان داده است. وی می‌گوید: وقتی سفره‌‌های‌ آب زیرزمینی تخلیه می‌شود فضاهای خالی ایجاد شده در میان بافت‌های زیرین خاک، با فشار لایه‌های بالایی نشست می‌کنند. در هر منطقه‌ای که فرونشست رخ دهد هیچ راه‌حل سازنده‌ای برای مقابله با آن وجود ندارد؛ چون نشست به یکباره انجام نمی‌شود، بلکه تدریجی و نامتقارن رخ می‌دهد.
به گفته این کارشناس، هر شهر و آبادی که به مرحله فرونشست برسد جز تخلیه و متروکه اعلام شدن، راهکار دیگری پیش رو ندارد. تنها راهکار پیشگیرانه از فرونشست، کاهش تخلیه سفره‌ها و تعادل بخشی آبخوان‌هاست که در حوزه زاینده رود عمده‌ترین نقش را رودخانه می‌تواند ایفا کند؛ اما با خشکی آن، این نقش حذف شده و مشکل همچنان ادامه دارد. ضیایی با اشاره به اینکه باوجود تخلیه‌ها، فرونشست یک خطر بالقوه‌ به‌شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: فرونشست مانند یک زلزله خاموش است. خطر بزرگ‌تر از خشکی زاینده‌رود در زیر زمین در حال رخ دادن است و اگر برای اصفهان فرونشست رخ دهد هیچ راه مقابله‌ای جز تخلیه شهر وجود ندارد.
این‌بار مدارسی که خطر در آنها احساس شده بود تخلیه شدند؛ دفعه بعد فرونشست به سراغ کدام منطقه از اصفهان می‌آید؟ اگر راهکار جدی زیست محیطی اندیشیده نشود، شاید کویر و لایه‌های زمین با حرکت خود در آینده اصفهان را نیز ببلعد؛ شک نکنیم که این سکانسی از یک فیلم اکشن نیست!