روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

فرماندار شهرکرد:

هفت سدخاکی در دشت شهرکرد احداث می‌شود

کد خبر : 3525
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ - ۱۴:۳۸
ایسنا: به گفته فرماندار شهرکرد، طبق پیش‌بینی صورت گرفته، مقرر شده است که هفت سد خاکی از ابتدا تا انتهای دشت شهرکرد، به منظور احیای این دشت احداث شود که مقدمات اجرای یکی از این سدها فراهم شده است.
حمید ملک‌پور اظهار کرد: جلوگیری از هدر رفت آب، نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت منابع بوده و متاسفانه به این امر کمتر توجه شده است. فرماندار شهرکرد با بیان اینکه اهمیت این مسئله بایستی از سال‌های گذشته مدنظر قرار می‌گرفت، افزود: اکنون نیز نباید زمان را از دست داد.
ملک‌پور، با اشاره به تشکیل کارگروه احیای دشت شهرکرد در فرمانداری در راستای غنی‌سازی چاه‌های زیرزمینی، بیان کرد: روند منتقل شدن روان آب و آب‌های باران توسط دو تا سه کانال هدایت به مناطق جنوبی و دشت شهرکرد در حال بررسی است.
فرماندار شهرکرد تاکید کرد: بعد از هر بارندگی، آب با سرعت از دشت خارج شده و از طریق رودخانه خراجی به بیرون از شهرستان می‌رود؛ لذا بایستی برای حفظ آب در دشت برنامه‌ریزی موثری صورت گیرد.
وی تصریح کرد: طبق پیش‌بینی صورت گرفته مقرر شده است که هفت سد خاکی از ابتدا تا انتهای دشت شهرکرد به منظور احیای این دشت احداث شود که مقدمات اجرای یکی از این سدها فراهم شده است.
ملک‌پور اجرای طرح‌های گابیون‌بندی به منظور جلوگیری از خارج شدن آب باران‌ در دشت و آبخیزداری را از عوامل موثر در نشست آب به لایه‌های زیرزمینی و غنی شدن چاه‌ها دانست و گفت: مقدمات لازم برای انجام این فعالیت‌ها مهیا شده و برنامه‌ریزی علمی و جامعی در دست پیگیری است.
وی با اشاره به هدر رفت آب و لزوم احساس خطر و جدی گرفتن این امر، اظهار کرد: اگر این وضعیت ادامه یابد، در سال‌های آینده با کم آبی زیادی روبه‌رو می‌شویم.
ملک‌پور، ارتفاعات اطراف شهرستان ازجمله وجود کوه جهان‌بین در منطقه هفشجان، ارتفاعات شمال و شرق شهرکرد، مجاورت فرخشهر و منطقه تنگ صیاد را برای اجرای طرح‌های آبخیزداری مناسب عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: اهتمام تمامی نهادها اعم از جهادسازندگی، آب منطقه‌ای و آبفای شهری و روستایی در این زمینه لازم است.
فرماندار شهرکرد اظهار کرد: مهم‌ترین عامل فرونشست دشت شهرکرد، کاهش آب‌های زیرزمینی است.
وی ادامه داد: سطح ایستایی آب در دشت شهرکرد به 26متر رسیده است. ملک‌پور اجرای طرح آبخیزداری در مجاورت مجتمع دامپروری فرخشهر، هدایت سرریز منبع آب کوهرنگ به دشت شهرکرد، ایجاد دو کانال انتقال آب با کمک شهرداری و هدایت آب تا جنوب شهرکرد را از اقدامات صورت گرفته در این زمینه برشمرد. وی اضافه کرد: انتقال آب از جنوب شهرکرد به دشت شهرکرد با کمک کشاورزان در حال انجام است.
ملک‌پور خاطرنشان کرد: طرح‌‌های آبخیزداری مصوب شده، امسال با تامین اعتبار لازم اجرایی خواهند شد.
فرماندار شهرکرد اظهار کرد: فرونشست آب در دشت شهرکرد، موجب ایجاد گرد و غبار در برخی از فصول سال شده است که کاشت گونه‌های جنگلی در ارتفاعات شاه منظر در جنوب شهرکرد، از اقداماتی است که به‌زودی در راستای حل این موضوع انجام خواهد شد. وی در پایان گفت: تعداد 800 حلقه چاه مجاز در دشت شهرکرد وجود دارد و خوشبختانه با کنترل‌های انجام شده، وجود هیچ چاه غیر مجازی تاکنون گزارش شده است.