روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

فاجعه در معدن زمستان یورت/همه محبوسان جان باختند

کد خبر : 3562
۱۳۹۶/۰۲/۱۴ - ۱۱:۲۰
انفجار در معدن زمستان یورت موجب جان باختن همه حبس شدگان در معدن شده تاکنون پیکر ۲۲ جان باخته خارج شده ورود به معدن در شرایط سخت ناشی از وجود گاز و انفجار ادامه کار را سخت کرده است.
حوالی ساعت ۱۲ چهارشنبه انفجاری در معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر رخ داد. بدین ترتیب که تعدادی از معدنکاران برای حمل زغال سنگ از طریق واگن‌های حمل داخل معدن رفتند.

در زمان حمل، ظاهرا واگن به دلیل مشکل در باتری واگن خاموش می شود که کارگران معدن نسبت به تعویض باتری اقدام می کنند. اما گفته می شود در زمان روشن کردن واگن با وقوع جرقه متاسفانه یک انفجار رخ می دهد.

تاکنون این حادثه ۶۲ مصدوم داشته و گفته می شود تمام محبوس شدگان که آمار دقیق آنها مشخص نیست، جان باخته اند.

اجساد با آمبولانس به سردخانه‌های آزادشهر و گنبد منتقل‌ شده و پنج جسد شناسایی‌ هنوز از تونل خارج نشده است.

عملیات جستجو و خروج محبوس شدگان در حال انجام است اما به دلیل وجود گازمونوکسیدکربین، انفجار و کاهش دید و آواربرداری که نیاز است، کار به کندی پیش می رود.

نیروهای امدادی به عمق ۱۲۰۰ متری رسیدند

اکنون و در زمان امدادرسانی و خروج محبوس شدگان از معدن، معاون امداد جمعیت هلال‌احمر استان گلستان اعلام کرده است: نیروهای امدادی به عمق ۱۲۰۰ متری معدن آزادشهر رسیدند.

علیرضا صیاد صبح پنجشنبه بابیان اینکه ما همه تلاش خود را برای رسیدن به معدنچیان محبوس در تونل انجام می‌دهیم، افزود: به دلیل تراکم زیاد گاز ممکن است عملیات امدادرسانی کندتر از حد انتظارپیش رود.

غلطت بالای مونوکسیدکربن در معدن آزادشهر امدادرسانی راسخت کرده است

رضا مروتی گفت: تا ساعت دو بامداد پنجشنبه درمجموع پیکر ۲۲ کارگر از معدن خارج‌شده و فرآیند امداد و نجات بدون وقفه ادامه دارد.

وی افزود: به دلیل شرایط سخت به وجود آمده جنس و نوع کار امدادرسانی متفاوت بوده چراکه انفجاری که در معدن رخ‌داده موجب ریزش دیواره‌های معدن شده و کار را برای امدادرسانی سخت کرده است.

مروتی بابیان اینکه دسترسی به بخشی از معدن مسدود شده است، اظهار کرد: بر اساس آمار شیفت شب به عدد ۳۵ معدنچی حبس شده مشکوک هستیم که تاکنون پیکر ۲۱ نفر از آن‌ها از معدن خارج‌شده است.

معاون عمرانی استانداری گلستان گفت: به دلیل بالا رفتن غلظت مونوکسید کربن شرایط کار در معدن سخت شده و با توجه به انفجار، قدرت و شعاع دید کاهش‌یافته است.

مروتی گفت: نیروهایی از شاهرود، مازندران و سایر استان‌ها به گلستان اعزام‌شده و همچنین افراد باسابقه معدن کار در محل حادثه حضور داند و امیدوارم مابقی معدنچی‌ها زنده از معدن خارج شوند.