روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

زیباترین دشت ریواس در شهر بابک (کرمان)

کد خبر : 3571
۱۳۹۶/۰۲/۱۶ - ۱۲:۴۵
دشت ریواس در دامنه های کوه های کرمان، همچون فرشی قرمز بر دشت های کرمان با چشم اندازی زیبا و خیره کننده، چشمِ هر گردشگری رو به خود جلب میکنه

 این دشت از جاذبه های گردشگری کرمان و دیدنی های کرمان محسوب میشه که همچون یاقوتی سرخ می درخشد و جلوه زیبایی های آفرینش رو به نمایش می گذارد که تماشای آن خالی از لطف نیست. بزرگترین و زیباترین دشت ریواس کشور، دشت ریواس شهر بابک است که با وسعت 2400 هکتار در قسمت جنوبی کوه های مسینان، میدوک و کنگ و همچنین در شمال شهرستان شهر بابک و در فاصله 20 کیلومتری این شهرستان واقع شده که در فصل بهار، اوایل اردیبهشت مانند بهشتی رنگارنگ بر روی زمین، نقش بسته و هرساله گردشگران زیادی به این سرزمین سفر میکنن تا خاطره ای تکرار نشدنی رو تجربه کنند و از این همه زیبایی لذت ببرن.

دشت ریواس

زیبایی حیرت انگیز دشت ریواس

زمان گل دهی که اوایل اردیبهشت تا اواسط این ماه است که کاملا به رنگ قرمز در می آید. این دشت یکی از مناطق گردشگری شهر بابک ، از جاذبه های گردشگری کرمان و از زیباترین دیدنی های کرمان به شمار میره و میتونه در جذب توریست نقش مهمی برای شهرستان ایفا کند. گل دهی این گیاه وابسته به شرایط بارندگی داره، گیاه ریواس در آب و هوای خنک و در مناطق کوهستانی رشد می کنه به طوری در مناطق دیگر شهرستان همچون آبدر، کرم، میمند، دهج و پاقلعه نیز رشد میکنه.


دشت ریواسریواس و ارزش غذایی آن

این گیاه از نظر غذایی دارای ویتامین های a ،b ،c و مواد معدنی همچون کلسیم، پتاسیم و سدیم است و از نظر درمانی، تقویت کننده اعصاب، رفع نارسایی کبدی و برای دردهای معده بسیار موثر است. این گیاه یک انگل کش قوی است و اثر ملین داشته و اشتهاآور است و برای افزایش اشتها بسیار مفیده و همچنین از ساقه آن نیز برای تهیه خورشت استفاده می شود، اما اگر به رویش گل برسه در رنگرزی مورد استفاده قرار می گیره. از ریواس در مواد آرایشی و مواد شوینده نیز استفاده میشه و همچنین بعد از خشک شدن برگ های پهن و چرمی شکل ریواس این گیاه به عنوان یک منبع غذایی برای دام های منطقه استفاده میشه.

دشت ریواس

دشت ریواس

موقعیت و دسترسی

 اگر مسافر شهر بابک هستید، حتما از این دشت زیبا دیدن کنید و به آدرس: شهربابک، قسمت جنوبی کوه های مسینان، میدوک و کنگ و همچنین در شمال شهرستان شهر بابک و در فاصله 20 کیلومتری این شهرستان، بروید و از دیدن این همه زیبایی لذت ببرید.
دشت ریواس

دشت ریواس

دشت ریواس

دشت ریواس