روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

کارگراني که در تاريکي دل سنگ را مي شکافند؛

بازنشستگي؛ دغدغه کارگران تونل کوهرنگ 3

کد خبر : 3735
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ - ۱۴:۵۲
جهانبین نیوز :کار در معدن يکي از سخت‌ترین مشاغل در سراسر جهان محسوب مي شود که متاسفانه در نظر گرفتن سختي کار براي اين شغل کمتر به چشم مي خورد و کارگران نگران آينده خود هستند.
کارگران تونل سوم کوهرنگ در نصيرآباد، ميزبان مهندس مرتضي زمانپور فرماندار، بدري بابادي معاون فرماندار، حسيني بخشدار و چراغپور ریيس اداره تعاون کارو رفاه اجتماعي شهرستان کوهرنگ بودند.
از همان لحظه ورود به تونل از تعجب به ديوارهايي از سنگ نگاه مي کرديم که به دستان فولادي  جوانانمان آب شده بودند.
بعد از حدود 40 دقيقه به کارگران در 10 کيلومتري در دل کوه ملحق شديم و از نزديک مصائب و درد دل کارگران عزيز را شنيديم. در اين ديدار فرماندار محترم ضمن خداقوت به کارگران گفت: حلال‌ترين نان، ناني است که کارگران عزيز با اين سختي و مشقت فراوان در اين تونل بر سر سفره خانواده خود مي برند.
زمانپور، پيمانکار را مکلف به پرداخت به موقع حقوق و مزايا نمود و از کارگران خواست کليه مسائل ايمني و فني را رعايت نمايند.
مهندس چراغپور، ریيس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعي شهرستان کوهرنگ نیز در پاسخ به سوال يکي از کارگران مبني بر استفاده از قانون مشاغل سخت و زيان آور بيان داشت: در راستاي ارائه خدمات بهتر ان‌شاءا... با همکاري تامين اجتماعي و استفاده از ظرفيت نمايندگان مجلس سعي خواهيم کرد نقيصه اين قانون برطرف شود تا کارگران بتوانند از 5/1 برابر سابقه کار در شرايط سخت جهت بازنشستگي استفاده کنند.
در فرصتي مناسب مشکلات کار در تونل را از چند کارگر جويا شديم. يکي از کارگران که نخواست نامش فاش شود گفت: کار در تونل ازجمله مشاغلي است که حتي در ايمن‌ترين محيط‌‌هاي کاري، همچنان جزو سخت‌ترين مشاغل جهان محسوب مي‌شود. وي افزود: طبق تعريف قانون کار، مشاغل سخت و زيان‌آور معمولا به کارهايي اطلاق مي شود که در آن عوامل فيزيکي، شيميايي، مکانيکي و بيولوژيکي محيط کار، غيراستاندارد بوده و در اثر اشتغال، تنشي به مراتب بالاتر ازظرفيت هاي طبيعي (جسمي و رواني) در کارگر ايجاد گردد که نتيجه آن بيماري شغلي و عوارض ناشي از آن است که ما همه آنها را به جان مي خريم. وی گفت: کار ما سخت و زيان آور است و هرکس در تونل کار کرده، از خطرات و سختي هاي آن آگاهي دارد.
يکي ديگر از کارگران که جوانی 28 ساله است بیان داشت: مطابق قانون کار، کار در تونل جزو مشاغل سخت و زيان آور تلقي مي‌شود و در اين بين يکي از دغدغه هاي اصلي کارگران، کمبود تسهيلات و خدماتي است که طبق قانون بايد به آنها تعلق گيرد اما تعلق نمي‌گيرد. وي ادامه داد: مطابق قانون کار، کارگران معادن نبايد بيش از 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته فعاليت کنند؛ اين در حالي است که اکثر کارگران اين بخش در 2 تا 3 شيفت کاري به صورت مداوم طي 15 روز کار مي کنند.
ضرورت ارائه خدمات ايمني و بهداشتي به کارگران
درخصوص سختي کار کارگران معدن و تونل، بايد گفت که کار در تونل و معدن يکي از مشاغل سخت و البته خطرناک در دنيا محسوب مي شود؛ به طوري که کارگران با 8 الي 10 ساعت کار مداوم زير آفتاب يا زيرزمين مشغول به کار هستند.
نکته قابل توجه اين است که متاسفانه امنيت جاني در معادن روباز بسيار کمتر از معادن زيرزميني است و با وجود نظارت مسئولان ايمني، تعدادي از کارگران براي امنيت جاني خود تلاشي نکرده و از ابزار ضروري همانند کلاه ايمني و ماسک استفاده نمي‌کنند. درخصوص سختي کار کارگران و اجراي قوانين جديد به‌منظور برطرف کردن مشکلات اين بخش بايد گفت: در دوره نهم مجلس شوراي اسلامي، براي کارگراني که با مشقت بسيار کار کرده و زندگي خود را به خطر انداخته اند تا درآمدي ناچيز کسب کنند، قانوني تصويب شد. این قانون براي سختي کار کارگران معدن با عنوان 10 سال بخشش از سوي دولت براي اتمام دوره 30ساله و بازنشستگي است. اجراي اين طرح فقط در صورتي امکان دارد که کارگران 20 سال کار خود را به صورت مداوم و پي در پي در معدن يا هر شغل ديگري انجام داده باشند تا از اين امکانات بهره ببرند.
اين در حالي است که چنانچه فاصله اي مثلا يک تا دوساله براي کارگران پيش بيايد حساب نمي شود؛ حتي اگر شرکتي که در آن مشغول به کار هستند تعطيل شود. اميدواريم با اجراي قانون 10 سال بخشش کار براي افرادي که شغل آنها جزو مشاغل سخت در کشور محسوب مي شود، مشکلات و معضلات اين قشر زحمت کش در آينده اي نه چندان دور برطرف شود.
کارگران تونل ها سختي کارشان حساب نمي شود
يکي ديگر از کارگران تونل سوم کوهرنگ بیان داشت: پنج سال است به صورت مداوم مشغول به کار هستم و خوشبختانه مشکلي از لحاظ بيمه تامين اجتماعي و تکميلي ندارم؛ اما کار کردن در معدن يک کار ريسک پذير و طاقت فرسا محسوب مي شود؛ از اين رو بايد توجه بيشتري به اين حوزه شود. اين کارگر درخصوص عمده مشکلات کار در معدن تصريح کرد: کار در معدن يکي از مشاغل سخت در سراسر جهان محسوب مي شود که متاسفانه در نظر گرفتن سختي کار براي اين شغل کمتر به چشم مي خورد.اميدواريم دولت بتواند برخي از شرايط سخت کاري همانند ميزان بازنشستگي، حقوق و بيمه کارگران را در اين حوزه بررسي و پيگيري کند؛ زيرا کار کردن در معدن و تونل با شرايط بسيار سختي از جمله دوري از خانواده و حفاري تونل در اعماق زمين همراه است و بايد انگيزه اي براي کارگران فراهم شود تا بتوانند در سخت ترين اوضاع،  بهترين خدمات را ارائه دهند.