روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

حمایت از طرح‌های توسعه روستایی چهارمحال و بختیاری برای ایجاد اشتغال

کد خبر : 3769
۱۳۹۶/۰۳/۰۸ - ۱۴:۱۹
حمایت از طرح های کارآفرینی و توسعه سرمایه گذاری در روستاها با هدف رشد اقتصادی، فقرزدایی و ایجاد اشتغال برای ارائه خدمات بهتر به این قشر از افراد جامعه و کاهش فاصله آنها با زندگی شهرنشینی، در دستور کار مسئولان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.
امروزه روستاها محیط مناسبی برای رشد بخش‌ های غیرکشاورزی، فعالیت شرکت‌ های تولیدی و خدماتی با عنوان مشاغل خانگی شناخته شده است و دولت تدبیر و امید اولویت برنامه های توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های ایجاد اشتغال پایدار مد نظر مقام معظم رهبری را در روستاها قرار داده است.
با توجه به گسترش روز افزون دانش و تکنولوژی و فارغ‌التحصیلی جوانان روستایی از دانشگاه‌ها، فعالیت کشاورزی و منابع طبیعی به روش سنتی در روستاها، جوابگوی نیاز اقتصادی خانوارها و اشتغال نیست و باید این گونه کسب ‌و کارها به سمت کسب ‌و کارهای مبتنی بر دانش سوق یابد.
وضعیت جامعه روستایی در چهارمحال و بختیاری نشان می‌دهد که با افزایش سطح سواد، دانش و مهارت‌ های علمی و عملی، گرایش به اشتغال در بخش‌ های سنتی اقتصاد کمتر شده و میل افراد به سمت اشتغال در بخش های مدرن و خدماتی سوق یافته است.
این موضوع در حالی است که روستاهای چهارمحال و بختیاری همچون شهرها، مملو از ظرفیت و فرصت های جدید و کشف‌نشده هستند که کشف و بهره برداری به موقع از این فرصت‌ ها و ایجاد کسب و کارهای جدید و رقابت پذیر، می‌تواند مزایای اقتصادی چشمگیری در این مناطق به همراه آورد.
فعالیت های کار آفرینی در تغییرات پر شتاب و سریع عصر تکنولوژی های اطلاعات، به عنوان نقطه اتکای زندگی و نگهدار انسان در عصر پست مدرن مطرح است که به عنوان یک الزام و ضرورت اساسی در هدایت و مدیریت کلان جامعه برای رشد و بهره وری اقتصادی در مناطق کوچک و متوسط باید پیگیری شود.
با توسعه کارآفرینی و ایجاد شرکت ها و تشکل های کوچک کارآفرین، روستاییان به کالاها و خدمات مورد نیاز خود دست می‌ یابند و این امر تاثیر زیادی بر رشد اقتصادی روستاها و کاهش پدیده مهاجرت به شهرها دارد.
با توجه به اینکه هم اینک 86 درصد از سطح استان چهارمحال و بختیاری را منابع طبیعی شامل یک میلیون و 90 هزار هکتار مرتع و 307 هزار هکتار جنگل به خود اختصاص داده است و سالانه در این استان بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصول باغی، زراعی، دامی و شیلات توسط 66 هزار بهره بردار تولید می‌شود، این بخش فرصت مناسبی برای رونق این مشاغل با استفاده از دانش و تکنولوژی در روستاهای استان است.
فعالیت مردم استان در تولید انواع رشته های صنایع دستی و وجود مناطق و جاذبه های طبیعی و تفریحی از جمله رودخانه‌ها در چهارمحال و بختیاری، باعث شد که از سوی دولت تدبیر و امید، این استان به عنوان قطب گردشگری کشور مطرح شود و این فرصتی برای رونق بخش گردشگری و جذب درآمد پایدار از این محل در استان است.
طبق گزارش های اخیر استاندار چهارمحال و بختیاری، هم اینک نرخ بیکاری در این استان، 20 درصد و نرخ مشارکت اقتصادی حدود 40 درصد است که همت و تلاش مسئولان را برای اجرای سیاست ها و برنامه های اقتصادی و رونق اشتغال در سال جاری می طلبد.
استاندار چهارمحال و بختیاری، احیای منابع طبیعی با هدف تقویت طبیعت و محیط زیست و ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای مناطق روستایی و محلی در این استان را خواستار شد.
قاسم سلیمانی دشتکی در همایش بررسی راهکارهای ایجاد اشتغال در جوامع روستایی گفت: با هدف جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و برقراری توازن منطقه ای، باید در جوامع محلی ایجاد شغل کرد.
به گفته وی، در راستای بهره وری اقتصادی در مناطق روستایی، باید از وضعیت موجود آن مناطق، بهره گیری و به سمت احیای منابع از دست رفته گذشته در این مناطق حرکت کرد.
استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: پرورش گیاهان دارویی، گیاهان و درختان مثمر کم آب و اجرای طرح های اقتصادی منابع طبیعی از جمله منارید، فرصت مطلوبی برای ایجاد شغل و توسعه برنامه های کشاورزی است.
وی با بیان اینکه فرهنگ مشارکت و توسعه سرمایه گذاری در مناطق روستایی باید نهادینه شود، تصریح کرد: در این مناطق نه تنها خود افراد اقدامی به ایجاد تشکل و سرمایه گذاری نمی‌کنند، بلکه در مواقعی هم از دیگر سرمایه گذاران و طرح‌ها استقبال نمی شود.
سلیمانی دشتکی افزود: در سال جاری 20 درصد اعتبارات عمرانی و 5 درصد اعتبارات جاری چهارمحال و بختیاری در بخش اشتغال‌زایی به عنوان یارانه پرداخت می شود.
به گزارش ایرنا، هم اینک 748 روستا در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این تعداد، 539 روستا بالای 20 خانوار جمعیت و 420 روستا نیز دهیاری دارد و مطابق سرشماری سال 90 حدود 380 هزار نفر در روستاهای استان سکونت دارند.