روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مدیرکل میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری:

۴۷۰۰گردشگر خارجی از چهارمحال و بختیاری بازدید کردند

کد خبر : 3838
۱۳۹۶/۰۳/۱۷ - ۱۵:۰۱
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: سال گذشته ۴ هزار و ۷۰۰ گردشگر خارجی از نقاط مختلف استان بازدید کردند.
بهمن عسگری در نشست با خبرنگاران با اشاره به راه اندازی 12 باغ گردشگری در استان، اظهارداشت: در حال حاضر 76 خانه مسافر، 15 هتل، 7 اقامتگاه بوم‌‎گردی، 20 دفتر خدمات مسافرتی و 12 مرکز رزرواسیون و اطلاع رسانی در استان وجود دارد.
وی با اشاره به افزایش تعداد تخت‌های استان از 850 به 2400 تخت، افزود: سال گذشته 4 هزار و 700 گردشگر خارجی از نقاط مختلف استان بازدید کردند ضمن اینکه سعی داریم از طریق رایزنی با اصفهان گردشگران خارجی را به سمت استان هدایت کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به طرح جامع گردشگری استان بیان کرد: این طرح تهیه و تصویب شده است و طبق نامه‌ای که تنظیم‌ شده باید متناظر با طرح دولت اعتبارات در اختیارمان قرار دهد در همین راستا 3 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار برای منطقه مشایخ اختصاص یافته است به گونه‌ای که سعی داریم امسال در منطقه دوپلان، زیپ لاین راه‌اندازی کنیم.
عسگری با بیان اینکه سال گذشته 32 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه گردشگری از صندوق توسعه ملی پرداخت شد، خاطرنشان کرد: امسال بخش خصوصی 155 میلیارد تومان در بخش گردشگری استان سرمایه‌گذاری کرده است.
وی با اشاره به نقش صنایع دستی در ایجاد اشتغال
گفت: استان در بحث خاتم، سرمه‌دوزی و نمد قابلیت‌های زیادی دارد، ضمن اینکه سازمان میراث فرهنگی آمادگی راه اندازی بازارچه صنایع دستی در نقاط مختلف استان را دارد. در همین راستا راه اندازی مجتمع‌های کارگاهی صنایع دستی برای افراد کم بضاعت و توانمند در زمینه صنایع دستی، ایجاد تشکل‌های صادراتی و انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف از دیگر اقدامات این سازمان در زمینه صنایع دستی است. سال گذشته 5 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه صنایع دستی به متقاضیان در استان پرداخت
شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به افزوده شدن 11 موزه به مجموعه موزه‌های استان،بیان کرد: اکنون در حال احداث بزرگ‌ترین موزه منطقه‌ای شامل موزه لباس، سنگ و کار و زندگی در شهرکرد هستیم که مرحله سفت کاری آن تمام و وارد مرحله نازک کاری شده است.
عسگری با بیان اینکه سال گذشته یک هزار و 312 نفر در حوزه صنایع دستی بیمه شدند، ادامه داد: بیش از 50 رشته صنایع دستی همراه با آموزش و مشاوره رایگان و هدایت به سمت ایجاد اشتغال به همراه تسهیلات ارزان قیمت در استان داریم.
وی با اشاره به برخورد با حفاران غیرمجاز گفت: سال گذشته 30 قلم آثار تاریخی و 12 دستگاه فلزیاب از حفاران نیز کشف و ضبط شد.