روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به مناسبت هفته صنایع دستی؛

واردات صنايع دستي بختياري از چين

کد خبر : 3868
۱۳۹۶/۰۳/۲۱ - ۱۴:۰۷
سال‌هاست كه مردان بختياري از چوقا كه گاهي هم «چوخا» ناميده مي شود استفاده مي كنند كه نوعي عباي دهقاني است و زنان بختياري با سليقه خاصي آن را از پشم سفيد طبيعي مي بافند و در حال حاضر بهترين نوع چوقا توسط زنان طايفه «كيارسي» بافته مي شود که حدود 20 تا30 روز طول مي كشد.
چوقا، اين هنر دستي اصيل و بومي، نشان ملي مرغوبيت صنايع دستي را دريافت کرده‌ و در فهرست آثار ملي کشور ثبت شده است. شلوار دبيت و کلاه نمدی و همچنین لباس‌های رنگارنگ زنان بختیاری، ازجمله دیگر آثار صنایع دستی استان است.
صنايع دستي و تحقق اقتصاد مقاومتي
کوهرنگ یکی از شهرستان های چهارمحال و بختیاری است که در تولید انواع صنایع دستی استان، یکی از موثرترین شهرستان هاست و در این رابطه ریيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي کوهرنگ در مورد نقش تولید صنایع دستی در تحقق اقتصاد مقاومتی مي گويد: يکي از موثرترين اهداف اقتصاد مقاومتي، توليد صنايع دستي، بومي و محلي است که باعث رونق اقتصادي در سطح روستاها و مناطق محروم مي شود.
به طور قطع صنايع دستي به دليل وجود همزمان ظرفيت‌هاي عظيم اقتصادي و فرهنگي مي تواند نقش موثري در تحقق منويات معظم له و شعار سال جاري که مبتني بر فرهنگ و اقتصاد است، داشته باشد.
 ترويج صنايع دستي يکي از راه‌هاي تحقق اقتصاد مقاومتي است که مسئولان مي‌توانند با حمايت از اين هنر و ارائه تسهيلات به بانوان خانه‌دار در کنار آموزش صنايع دستي، گامي مهم در راستاي اقتصاد مقاومتي بردارند.
معضلي به نام صنايع دستي چيني از چوقا تا نمد
ریيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي کوهرنگ با بيان اينکه ورود کالاهاي چيني معضلاتي را به‌وجود آورده است افزود: هر کالايي که وارد مي شود متاسفانه هم در بحث قيمت و هم در زمینه سنتي بودن به توليدات محلي ما آسيب مي زند.
وي گفت: بر اساس گزارشات واصله، نمونه هاي تقلبي، کپي شده و بي کيفيت صنايع دستي ايران از کشور چين، اين هنر غني و قابل توجه بختياري را تحت الشعاع قرار داده و يک تلنگر بزرگ است؛ به‌طوري که فرش و خاتم و اخيرا هم چوقاي چيني وارد کشور شده است.
سميعي گفت: ساخت، توليد و عرضه محصولاتي که در قالب صنايع دستي تعريف مي شوند، بعضا با چنان ظرافتي انجام مي‌پذيرد که امکان تشخيص توليدات اصل و با اصالت از نمونه‌هاي کپي و تقلبي دشوار و ناممکن مي شود.
مشکلات توليد کنندگان
از ديگر موارد بروز اين مشکل را مي توان در تورم، دستمزد بالا و گران شدن مواد و مصالح اوليه هنرمندان بيان کرد. ورود صنايع دستي نامرغوب و ارزان و خارجي از برخي کشورها، از دست رفتن بازار هدف در داخل و خارج از کشور به دليل برخي سياست هاي غلط، رقابت شديد بين کشورها و توليدکنندگان براي تصاحب بازارها، مهاجرت روستاييان به شهر و روي آوردن آنها به شغل هاي کاذب را نيز مي توان از عوامل موثر در بروز اين مشکل برشمرد.
پرداخت نشدن تسهيلات به هنرمندان صنايع دستي از ديگر مشکلات توليد کنندگان صنايع دستي است که پول تهيه مواد اوليه را ندارند و معمولا مجبورند مواد را با قيمت بالا تهيه کنند؛ درحالي ‌که اين هزينه ها با قيمت تمام شده‌ محصول برابري نمي کنند و سودي که در نهايت از فروش اين محصولات به دست مي‌ آيد، آن قدر نيست که موجب دلگرمي هنرمند شود.
نداشتن شناخت کافي و مناسب از بازارهاي جهاني(بازارهدف) و بي اطلاعي از سلايق مشتريان، توجه نکردن به سطح کيفي توليد و نوآوري در محصولات توليدي و نبود تبليغات و بازاريابي داخلي و خارجي، از عمده‌ترين تنگناها و موانع بر سر راه صنايع دستي است.
راهکارهايي براي رشد و گسترش صنايع‌دستي
ايران يكي از 10 كشور پرجاذبه گردشگري در جهان است و آثار بي‌شمار تاريخي، باستاني و جاذبه‌هاي طبيعي آن به حدي است كه هر گردشگري را با هر سليقه يا هر بينش و تفكري به سمت خود جلب مي‌كند؛ ولي آمار ورود گردشگران بين‌المللي حتي طي سال‌هاي اخير كه شاهد رشد چشمگير آن بوده‌ايم، حدود يك تا يك‌ونيم ميليون نفر بوده است.
ابتدا بايد به پيش‌زمينه يا پيش نياز توسعه صنايع دستي در كشور و ارائه راهكار در اين بخش يعني تقويت گردشگري بپردازيم.
قدم اول، اصلاح ساختار مديريت گردشگري و به تبع آن صنايع دستي است. مقررات‌زدايي، جايگزيني ضوابط اصولي و تغيير بنيادين و پرهيز از بوروکراسي اداري، از مهم‌ترين نيازهاي اين بخش است.
مسئله ديگر اطلاع‌رساني، فرهنگ‌سازي، مطالعه عميق روي موانع فرهنگي با هدف معرفي مراكز جذاب و جالب توجه براي گردشگران است که اين مهم با ارائه آموزش‌هاي لازم به میهمان و ميزبان از طريق رسانه‌هاي گروهي قابل تحقق است.
 از آنجا که اشتغال به صنايع‌دستي در بسياري از روستاها، بيشتر در فصول بيکاري صورت مي‌گيرد، اين امر در پيشگيري از مهاجرت فصلي روستاييان به شهرها نيز بسيار حائز اهميت است.ايجاد اشتغال روستايي، افزون بر اينکه از مهاجرت روستاييان به شهر جلوگيري مي‌کند، از اضافه شدن تعداد بيکاران در شهرها نيز مي‌کاهد.
معضل قاچاق در عرصه ها و حوزه هاي متعدد بازار ايران سايه افکنده و بعضا در اين ميان، وارد شدن اقلام و محصولات تقلبي، هويت و شناسه فرهنگي غني و ايراني اسلامي کشور ما را هدف قرار مي دهد.