روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

زاینده‌رود بررسی می کند؛

زاینده‌رود، رودخانه‌ای فصلی نیست!

کد خبر : 3881
۱۳۹۶/۰۳/۲۲ - ۱۵:۰۶
به گفته مسئولان، موضوع آب و محیط‌زیست در کشور و همچنین در استان اصفهان اهمیت ویژه‌ای دارد اما چرا اصفهان از نظرها غایب است و با وجود فصلی نبودن زاینده‌رود، هر از چند گاهی زمزمه جاری و قطع شدن آب در آن شنیده می‌شود؟
هرسال با نزدیک شدن به‌روزهای گرم سال، مردم اصفهان شاهد روزهای غم‌انگیز زاینده‌رود، مهم‌ترین رودخانه فلات مرکزی ایران و ترک برداشتن تن فرسوده آن می‌شوند؛ معضلی که بحث دیروز و امروز نیست و سال‌هاست مردم این شهر با آن دست‌به‌گریبان هستند.
بستر خشک رودخانه زاینده‌رود که با افزایش خروجی سد  در 11فروردین امسال در اصفهان جانی دوباره گرفت، این روزها زمزمه از نفس افتادن آن به گوش می‌رسد؛ درحالی‌که جریان دائم زاینده‌رود نخستین و مهم‌ترین وعده انتخاباتی دولت تدبیر و امید در حوزه محیط‌زیست برای مردم اصفهان و کشاورزان رنج‌دیده شرق و غرب استان بود.
این در حالی است که بیش از سه سال از تصویب مصوبه 9 ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود می‌گذرد، اما مشکلات یکی پس از دیگری شاهرگ حیاتی اصفهان را به تنگنا نزدیک‌تر کرده و مسئولان دولت یازدهم، جمله معروف «نبود مدیریت توزیع آب، علت اصلی کمبود آب است» را بی‌آنکه راه‌حلی عملی و اجرایی داشته باشند، در مورد نجات جان زاینده‌رود تکرار می‌کنند. محمدعلی شاعری نیز گفته بود امیدواریم با تشکیل ستاد ویژه برای احیای زاینده‌رود و همکاری همه دستگاه‌ها و کمک مجلس، بتوانیم وضع زاینده‌رود را به‌تدریج بهتر کنیم و به سمت احیای مجدد آن گام برداریم. مسئولان می‌گویند موضوع آب و محیط‌زیست در کشور و همچنین در استان اصفهان اهمیت ویژه‌ای دارد اما چرا اصفهان ازنظرها غایب است؟!
زرگر پور: زاینده‌رود به رودخانه‌ای فصلی تبدیل‌شده است
استاندار اصفهان می‌گوید: زاینده‌رود در دهه‌های گذشته به دلیل سوء مدیریت، بارگذاری‌های خارج از ظرفیت، خشکسالی و دیگر نا ملایمتی‌ها، به رودخانه‌ای فصلی تبدیل‌شده است.رسول زرگر پور این را هم گفته بود که امیدواریم با اجرای کامل طرح 9 ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود بتوانیم بخشی از مشکلات را برطرف کنیم.
البته استاندار اصفهان از سرعت کند اجرای این طرح نیز انتقاد کرده و گفته بود: باید طرح بلندمدتی هم برای پایداری رودخانه زاینده‌رود به اجرا در‌آید؛ چون مردم استان مطالبه جدی در این خصوص دارند و دولت نیز به آنها قول داده و درصورتی که کمیسیون کشاورزی مجلس هم کمک کند در کوتاه‌مدت می‌توانیم رودخانه را احیا و در بلندمدت پایداری لازم را در شرایط آن ایجاد کنیم. اما اهالی نصف جهان که هنوز هم‌چشم دلشان به پرآب دیدن رودخانه شهر عادت نکرده است، تاب وداعی دوباره با زندگی شیرین کنار رود را ندارند!
رییس خانه صنعت و معدن نیز گفت: خشکی زاینده‌رود را به گردن نزولات الهی می‌اندازید؛ درحالی که دلیل خشکی زاینده‌رود، نه کاهش بارندگی، بلکه برداشت‌های غیرقانونی و غیراصولی چند سال گذشته بوده است.
سهل‌آبادی: خشکی زاینده‌رود را به گردن نزولات آسمانی می‌اندازید
رییس اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: یک نفر در دولت یازدهم به فکر احیای زاینده‌رود نیست؟ زاینده‌رود کمتر از دریاچه ارومیه است؟ ای‌کاش طرحی هم برای احیای این رودخانه  به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شد.
خشکی زاینده‌رود را به گردن نزولات آسمانی می‌اندازید؛ درحالی که دلیل خشکی زاینده‌رود، نه کاهش بارندگی، بلکه برداشت‌های غیرقانونی و غیراصولی چند سال گذشته بوده است.
سید عبدالوهاب سهل‌آبادی اضافه کرد: مردم اصفهان که ۲۳هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند حالا باید بنشینند و ببینند که آب شرب را می‌خواهند برایشان جیره‌بندی کنند.
وی بابیان اینکه مسئله زاینده‌رود باید به اصفهان واگذار شود، اظهار داشت: کار را به مردم اصفهان بسپارید و به آنان بگویید«مردم اصفهان، بیایید و برای زاینده‌رود و استان، خودتان برنامه‌ریزی کنید».
صادقی: زمان دقیق بازماندن زاینده‌رود تصمیم‌گیری می‌شود
مسعود میر محمدصادقی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اظهار داشت: آب تا اواسط خردادماه برای ادامه کشت غله کشاورزان شرق اصفهان در بستر زاینده‌رود بازمی‌ماند و پس از تشکیل نشستی، درباره تعیین زمان دقیق بازماندن آب در این رودخانه تصمیم‌گیری می‌شود. اهالی استان اصفهان که عمل کردن مسئولان به وعده‌هایشان در مورد احیای زاینده‌رود را با امیدی کمرنگ به انتظار نشسته و سال‌هاست با اشک خود زنده رود را در دل‌هایشان جاری نگه‌داشته‌اند، امروز بیش از هرروز دیگر انتظار توجه ویژه مسئولان و بخصوص رییس‌جمهور رادارند تا زندگی همیشگی در شاهرگ حیاتی اصفهان جاری شود و به‌زودی نمایی دلنشین از انعکاس نور و زندگی در رودخانه‌ زاینده‌رود نیز از ارتفاعات نصف جهان منتشر شود.
امینی: احیای زاینده‌رود؛ مهم‌ترین نیاز زیست‌محیطی اصفهان
رییس شورای شهر اصفهان نیز در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: احیای دائمی رودخانه زاینده‌رود باید یکی از اولویت‌های دولت دوازدهم در اصفهان باشد؛ چراکه رییس‌جمهوری نیز وعده تحقق آن را به مردم اصفهان داده‌اند.
رضا امینی با بیان اینکه جاری بودن دائمی آب در بستر طبیعی زاینده‌رود از مهم‌ترین نیازهای زیست‌محیطی اصفهان است، ابراز داشت: مردم اصفهان انتظار دارند دولت به قول خود مبنی بر جاری بودن دائمی آب در زاینده‌رود پایبند باشد و درخصوص این مهم تدبیر کند.
 
نویسنده : اعظم حاجی رضازاده