روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

استاندارچهارمحال و بختیاری مطرح کرد:

برنامه رفع مشکل بیکاری استان آماده ارائه به دولت است

کد خبر : 3926
۱۳۹۶/۰۳/۲۸ - ۱۴:۰۴
تابناک: استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: برنامه رفع مشکل بیکاری و اقتصادی این استان در قالب لایحه ای تهیه شده و آماده ارائه به هیئت دولت است.
قاسم سلیمانی دشتکی در شورای هماهنگی بانک های چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: با توجه به مشکل اشتغال و نرخ بالای بیکاری در این استان، لایحه ای تنظیم و برای تصویب در هیئت دولت آماده شده است. وی افزود: سال گذشته برای توسعه همه جانبه چهارمحال و بختیاری، یک میلیون و 600 هزار مترمربع زیرساخت در روستاهای این استان ایجاد شد. سلیمانی دشتکی تصریح کرد: تقویت زیرساخت های روستایی و ایجاد اشتغال در روستاها به جای کمک های بلاعوض به روستاییان، می تواند در ارتقای کمی و کیفی شاخص های توسعه ای در بخش های مختلف موثر باشد. وی با اشاره به وجود مشکل در سیستم بانکی کشور یادآور شد: عملکرد مجموعه بانکی چهارمحال و بختیاری رضایت بخش و قابل قبول است. استاندار چهارمحال و بختیاری، به نقش مهم بانک های عامل استان در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اشاره و اظهار کرد: سهمیه این استان از محل تسهیلات اقتصاد مقاومتی کشور در سال گذشته سه هزار و 600 میلیارد ریال بود که با تلاش های صورت گرفته چهار هزار و 280 میلیارد ریال جذب شد. وی گفت: این تسهیلات به منظور تکمیل 50 پروژه دارای 60 درصد پیشرفت فیزیکی، احیای 50 طرح راکد و افزایش ظرفیت تولید 195 واحد تولیدی نیمه فعال در چهارمحال و بختیاری پرداخت شده است. سلیمانی دشتکی تاکید کرد: سال گذشته هفت هزار و 100 هکتار زمین برای توسعه باغات، کشت گیاهان دیم و دارویی، گل محمدی و مثمر کم آب‌بر در چهارمحال و بختیاری اختصاص پیدا کرد. وی با اشاره به وجود 33 هزار و 500 متقاضی شغل در چهارمحال و بختیاری در سال 1395 افزود: از این تعداد، برای 14 هزار و 300 نفر شغل، ایجاد و نام آنها در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت شد.
نماینده مردم شهرستان‌های اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: براساس برآوردهای صورت‌گرفته، بسیاری از شرکت ها و پیمانکاران بزرگ استان چرخش مالی و پرداخت مالیات خود را در بانک های تهران و خارج از استان انجام می دهند.
علی کاظمی باباحیدری تصریح کرد: شناسایی صاحبان این شرکت ها و پیمانکاران و برنامه ریزی به منظور انجام فعالیت‌های اقتصادی آنان در چهارمحال و بختیاری، باید در دستور کار مسئولان اجرایی قرار گیرد. وی تعریف اقتصاد در سطح ملی را ضروری دانست و یادآور شد: با این اقدام می‌توان زمینه رفع دغدغه های مقام معظم رهبری در این حوزه و همچنین تحقق سریع تر اهداف معظم له درخصوص نامگذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» را فراهم کرد.
کاظمی باباحیدری به موفقیت های دولت یازدهم در حوزه اقتصاد کشور اشاره و اظهار کرد: همراهی مجموعه بانکی می‌تواند مشکلات دولت در بخش اشتغال و اقتصاد را کاهش دهد.
وی با اشاره به وضعیت نامطلوب اشتغال و وجود محرومیت در چهارمحال و بختیاری افزود: برای رفع این مشکلات، بایستی تلاش ها برای جذب اعتبارات از محل تسهیلات یک میلیون و 500 هزار دلاری صندوق توسعه ملی فراهم شود.
نماینده مردم شهرستان های اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تهیه طرح توسعه روستایی باعث جذب بیشتر اعتبارات از محل این تسهیلات می شود.
وی گفت: با جذب تسهیلات مربوط به صندوق توسعه ملی، می‌توان مشکل اقتصاد و اشتغال چهارمحال و بختیاری را تاحد قابل توجهی کاهش داد. کاظمی باباحیدری تصریح کرد: برخی از بانک های چهارمحال و بختیاری شعبه های خود در بعضی از شهرهای استان را تعطیل کرده اند.