روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بحران کم آبی در بروجن به روایت رییس اداره آب این شهرستان:

مجتمع های مسکونی بروجن به فکر منبع ذخیره آب باشند

کد خبر : 3938
۱۳۹۶/۰۳/۲۹ - ۱۴:۰۸
افت فشار آب در شهرهاي بروجن، فرادنبه و سفيددشت، موجب ايجاد مشکلاتي براي ساکنين بخش مرکزي شهرستان در اين ايام شده؛ مخصوصا واحدهاي آپارتماني که با مشکل جدي‌تري مواجه هستند.
به گزارش جهانبین نیوز به نقل از کلار، جمعي از اهالي شهر بروجن، فرادنبه و سفيددشت که از افت فشار آب در آستانه فصل تابستان گلايه مند هستند خواستار پيگيري اين مشکل شدند.
يکي از شهروندان بروجني با بيان اينکه فشار آب در محله‌هاي فاطميه، دانشسرا و شهيد رجايي بسيار کم است و گاهي اوقات نيز قطع مي شود، گفت: افت فشار آب به گونه‌اي است که واحدهاي آپارتماني با مشکل جدي‌تري مواجه هستند و در اين واحدها بسيار محسوس است.
يکي دیگر از اهالي شهر فرادنبه نيز با بيان اينکه آب محله کريم‌آباد از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب افت شديد دارد، گفت: اغلب محله هاي شهر فرادنبه با افت شديد فشار آب مواجه هستند؛ به طوري که براي انجام کار و استحمام هم با مشکل مواجه مي شوند. يک شهروند سفيددشتي نيز ضمن ابراز گلايه از وضعيت کم آبي، گفت: امسال سفيددشت با بحران آب مواجه شده و انتظار مي‌رود مسئولان مربوطه در اين خصوص تدابيري را اتخاذ کنند.
بهروز سليمي ریيس اداره آب و فاضلاب شهر بروجن، در اين باره به خبرنگار کلار گفت: توپوگرافي شهر بروجن به گونه ای است که برخي مناطق مثل چهارصد دستگاه، فلکه شهيد و کوي امام هميشه از آب برخوردار بوده و برخي از مناطق ديگر آب نداشتند.
وي با اشاره به اينکه فشار آب در شهر بروجن را يکنواخت کرديم، افزود: برخي از مناطق فشار آب را کم کرديم تا به ساير محله ها نيز آب برسد که خوشبختانه موفق هم بوده است.
سليمي با بيان اينکه مصرف آب هنگام افطار در ماه مبارک رمضان زياد مي شود، گفت: افت فشار را خودمان ايجاد کرديم تا مصرف آب کمتر شود.
وي گفت: در شهر بروجن مشکل قطعي آب نداريم؛ اما به خاطر اينکه مصرف آب زياد است و محدوديت آب هم داريم، شبکه آب را در اصل مديريت کرده ايم.
ریيس اداره آب و فاضلاب شهر بروجن افزود: بعد از ظهرها که گرما زياد مي شود برخي از مناطق افت فشار بيشتري دارند اما قطعي آب نداريم؛ مگر در موارد خاص که با تمهيدات ويژه سعي در کاهش آن داريم. سليمي گفت: توصيه مي شود با توجه به فصل گرما شهروندان مديريت مصرف را سرلوحه کارخود قرار دهند و از شست‌وشوي معابر، پياده روها، وسايل نقليه و حياط خانه ها خودداري کنند.
وي با بيان اينکه امسال چندين حلقه چاه را در شهر بروجن وارد مدار کرده ايم، خاطر نشان کرد: سه حلقه چاه پشت مهديه، اول جاده اسلام آباد و بيت العباس وارد مدار شده و خوشبختانه نقنه، شهيد رجايي و باهنر بر خلاف سنوات گذشته مشکلي ندارند.
سليمي با اشاره به اينکه بارندگي ها بر ميزان آب چاه ها تاثير نداشته و دبي چاه ها پايين آمده است، گفت: بيش از ۱۰ تا ۱۵ حلقه چاه حفر کرديم که برخي از آنها نیز آب نداشتند؛ منتها با اعمال مديريت شبکه يک سري تجهيزات مکانيکي و الکترونیکي نصب کرديم تا شبکه را کنترل کنيم.
وي با بيان اينکه مجتمع هاي مسکوني مخصوصا شهرک الهيه براي نصب تانک و سيستم فشار اقدام کنند، گفت: مجتمع ها و ساختمان هاي مسکوني مرتفع، به فکر تانک، منبع ذخيره آب و پمپ باشند.
سليمي ادامه داد: ما به ساختمان هاي بالاي ۱۰ واحد و ۴ طبقه نمي توانيم آب دهيم و قانونا بايستي در زمینه آتش‌نشاني و تامين فشار، سيستم داشته باشند. مدير روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب استان چهارمحال وبختياري نيز در همين خصوص به کلار گفت: شهرهاي سفيددشت و فرادنبه با کمبود آب و شدت جريان آب شبکه مواجه هستند؛ بنابراین مردم بايد رعايت کنند تا از اين بحران عبور کنيم. ياسر مهديان با اشاره به زون بندي شبکه آب در شهرهايي که با تنش آبي مواجه هستند، گفت: شهر فرادنبه و سفيد دشت نيز شامل اين مباحث شده است.
وي با بيان اينکه ما در واقع والف هاي تنظيم دبي و تنظيم فشار در اين شهرها نصب کرديم که حداقل بتوانيم در مناطق آب داشته باشيم، افزود: افت فشار آب خيلي بهتر از اين است که آب به طور کامل در اين مناطق قطع شود.
مهديان ادامه داد: شيرهاي تنظيم فشار و زون بندي شبکه طوري انجام مي شود که بتوانيم حداقل  به تمام مناطقي که دچار تنش آبي هستند، آب برسانيم که با قطعي مواجه نشوند.
وي با بيان اينکه تا وقتی پروژه بن بروجن تکميل نشود ممکن است با چنين شرايطي مواجه باشيم، افزود: عوامل اداره آب تلاش مي کنند با اجاره چاه، تنظيم دبي و فشار شبکه و شيرهاي فشارشکن، آب را به نحو مطلوبي به دست مردم برسانند.
به گزارش کلار، در حالي که مردم شهرستان بروجن با بحران جدي آب مواجه هستند، پروژه انتقال آب سبزه کوه به چغاخور که ميلياردها تومان براي اجراي آن هزينه شده، در دولت يازدهم تعطيل و اميد مردم اين شهرستان نااميد شد.
برخي خبرها نيز اين روزها از تغيير کارفرماي پروژه انتقال آب بن-بروجن از آب منطقه اي استان به شرکت توسعه منابع آب و نيروي ايران حکايت دارد که به گفته مسئولان، عملي شدن آن موجب حذف استقلال و کوتاه شدن دست استان از اين پروژه مي‌شود.