روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

حقوقدان و استاد دانشگاه شهرضا مطرح کرد:

کودکان معتاد، آلت دست باندهای تبهکاری

کد خبر : 3980
۱۳۹۶/۰۴/۰۳ - ۱۴:۱۰
اعتیاد پدیده ای شوم است که هر روز ابعاد تازه ای از آن در جوامع انسانی مشاهده می شود، اما یکی از بدترین گونه های اعتیاد، شیوع آن در بین دانش آموزان است.اساسا وجود اصطلاحی تحت عنوان «دانش‌آموز معتاد» بدان معناست که درصدی از دانش‌آموزان ولو اندک، معتادند و عامل آن هم کاستی‌های آموزشی یا پرورشی در مدارس، اجتماع و خانواده هاست.
هرچه هست، حالا بعد از سال‌ها حرف‌های درگوشی در مورد اعتیاد درصدی از دانش‌آموزان، از سوی آموزش و پرورش اعلام شده و به نوعی رسمیت یافته است.هرچند انتشار آمار اختصاصی در این مورد در شهرستان هایی مثل شهرضا که در مقایسه با تهران بسیار کوچک تر هستند، شاید از محالات به نظر بیاید و در این زمینه باید به همان آمار کلی پایتخت نشینان اکتفا کرد، اما این مسئله مانع از رسالت اجتماعی پرداختن به این آسیب اجتماعی نیست.
در اواخر سال ۹۵ بود که مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش و پرورش گفت: ۱۳۶ هزار نفر از دانش‌آموزان در معرض خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر هستند و از این تعداد ۳ هزار و ۶۰۰ نفر حداقل یک بار مصرف‌کننده مواد مخدر بوده‌اند.
چه چیزی نوجوان دانش‌آموز ۱۴ یا ۱۵ ساله را به مصرف مواد ترغیب می‌کند؟ استرس شب امتحان یا سرریز آسیب‌های خانوادگی و اجتماعی در مدارس؟ آیا خانواده‌هایی که کمتر در معرض آسیب هستند و والدینی که خود مصرف‌کننده مواد مخدر نیستند هم باید از ترس معتاد شدن فرزندشان در مدرسه به خود بلرزند؟ سوداگرانی که هر روز به دنبال بازارهای جدیدی هستند، چگونه در مدارس نفوذ می‌کنند؟ و ده‌ها پرسش دیگر که در این رابطه مطرح می شود، ما را بر آن داشت تا به سراغ تنی چند از متخصصان برویم و در باره آن پرس و جو کنیم.
طلاق، کلید ورود به جرگه معتادان
دکتر رسول اکبریان، روانشناس در گفت و گو با ایمنا عنوان کرد: خانواده به عنوان نخستین نهاد اجتماعی که کودک در آن رشد می‌کند، نقش مهمی در آینده او دارد؛ وقتی در خانواده‌ای حداقل یکی از اعضا مصرف‌کننده باشد، کودک با دیدن شروع به یادگیری می‌کند و بسیاری از این کودکان در آینده سعی می‌کنند آن الگویی را که در کودکی دیده‌اند، تکرار کنند.
وی ادامه داد: کودکان خانواده‌هایی هم که‌ تک‌ والد هستند، گاهی به علت منابع محدود مالی و عاطفی در معرض آسیب‌ قرار می‌گیرند.
این روانشناس اظهار کرد: یافته های یک پژوهش علمی که در دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد فرزندان تک ‌والدی که تحت سرپرستی پدر هستند، کمتر به سمت آسیب‌های اجتماعی از جمله مصرف مواد کشیده می‌شوند و دلیل آن هم این است که معمولا پدر قوانین سختگیرانه و پیگیرتری را نسبت به مادر روی کودک اعمال می‌کند.
اکبریان تاکید کرد: کودکان طلاق و به ویژه کودکانی که تحت سرپرستی مادر هستند، گرایش بیشتری به مصرف مواد پیدا می‌کنند.
دادگاه جای مناسبی برای تربیت کودک نیست
بهروز اسلامی، وکیل دادگستری نیز در گفت و گو با ایمنا بیان کرد: متاسفانه قوانین کیفری هر اندازه هم که سخت و جامع باشند باز هم نمی توانند تضمین کننده خوبی برای مهار اعتیاد کودکان باشند چون کودک معتاد وقتی به مراجع قضائی معرفی می شود که جرم یا جرم هایی را مرتکب شده باشد پس باید نهاد خانواده را در برابر آسیب اعتیاد تقویت کنیم.
وی گفت: اطفال بزهکار به عنوان مجرمان خاص در حقوق جزا ویژگی های خاصی دارند، این افراد نه مانند قاتلان و سارقان و جانیان حرفه ای هستند و نه مانند افراد صغیر و سفیه عمل می‌کنند در عین حال روحیاتی غالبا شکننده و نیازهای درونی و عاطفی بسیاری دارند؛ بنابراین همواره تلاش می شود قضات و وکلایی که با روحیات این گروه از کودکان آشنایی کامل دارند را مامور پیگیری پرونده های آنان کنند.
این وکیل دادگستری بیان کرد: محاکم دادگستری ایران با دقت و ظرافت خاصی پرونده اطفال و نوجوانان بزهکار را بررسی می کنند، اما لازم است قبل از آن به تربیت کودک در محیط خانواده توجه شود.
کودکان معتاد، آلت دست باندهای تبهکاری
دکتر محمدرضا محمدی، حقوقدان و استاد دانشگاه نیز در گفت و گو با ایمنا بیان کرد: قانون مجازات اسلامی مصوب اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ تلاش کرده تا شرایط ویژه ای را برای رسیدگی به جرایم اطفال در نظر بگیرد، اما از منظر حقوقی مشکلات یک کودک معتاد که یکی از انواع کودکان بزهکار هستند به این مسئله محدود نمی شود.
وی تصریح کرد: کودک معتاد بسیار آسیب پذیر است، اینگونه از کودکان در همه جای دنیا به سادگی مورد سوء استفاده جنسی، اقتصادی و حتی عاملیت برای انجام اقدامات تروریستی قرار می گیرند پس می بینیم که همه چیز به به یک چرخه ساده مصرف و ترک مواد مخدر محدود نمی شود.این حقوقدان معتقد است که قوانین اجتماعی جامعه ایرانی که مبتنی بر دستورات اسلامی است به عنوان مهم‌ترین عامل مهار ناهنجاری های اجتماعی از جمله اعتیاد کودکان است.
محمدی ادامه داد: اما شرط تحقق این مسئله توجه به همه ابعاد این دستورات و احکام از جمله تلاش در جهت حفظ طهارت و پاکی محیط خانواده به عنوان نخستین مرحله تربیتی افراد است.