روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وعده‌های سرخرمن مسؤولان و کارگران سردرگم با مشکلات معیشتی؛

برگزاری یک نشست خبری برای انحراف اذهان عمومی

کد خبر : 4064
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ - ۱۴:۴۳
قول‌های محقق نشده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در خصوص کارگران اخراج شده کارخانه‌های استان، کارگران را سردرگم و احتمال افزایش تجمعات صنفی کارگران را تقویت کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد این روزها اظهارات مدیران استان چهارمحال و بختیاری در مورد صنعت استان بسیار حاشیه‌ساز شده است، به طوری که برخی معتقد هستند اظهارات مدیران استان با واقعیت و حتی با اظهارات مدیران دستگاه‌های دولتی در سطح کشور هم خوانی ندارد.
برای مثال درست در موقعی که یکی از مدیران استان نشست خبری برگزار می‌کند و در سخنرانی یکطرفه در جمع خبرنگاران با استناد به اعداد و ارقامی که صحت آنان نیاز به بررسی علمی و کارشناسی دارد اظهار می‌کند که وضعیت صنعت استان خوب است، درست در همین دقیقه اسحاق جهانگیری در اصفهان اذعان می‌کند که بیکاری ابرچالش امروز کشور است(منبع)، حال از استناد به آمار رسمی مرکز آمار ایران و صدرنشینی چهارمحال و بختیاری در جدول نرخ بیکاری در بین استان‌های کشور می‌گذریم.
درحالی که در استان پس از برگزاری ‌ده‌ها جلسه اعتراضی، تجمع و ... همه مردم چشم و گوش بودند تا ببینند از نشست خبری یکی از مدیران مرتبط با صنعت استان چه خبر خوشی برای کارگران اخراج شده و صنعت نیمه جان استان مخابره می‌شود که متاسفانه آقای مدیر با بستن چشمان خود روی دستان پینه‌بسته کارگران از ارائه توضیحات دقیق و شفاف پیرامون این موضوع عبور کرد و با طرح موضوعات تکراری و حاشیه‌ای و حتی دسته چندم سعی در انحراف اذهان عمومی داشت.
لازم به ذکر است کارگران صبافولاد و برفاب شهرکرد در روزهای اخیر بارها دست به تجمع اعتراضی پیرامون مشکلات معیشتی خود زدند که متاسفانه با وعده‌های سرخرمن مسؤولان این کارگران دیروز را با امیدی کاذب به امروز متصل کردند.
م.ک یکی از کارگران اخراج شده صبا فولاد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد اظهار کرد: در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و چند روز مانده به عید سعید فطر مدیر کارخانه با ارسال پیامی مبنی بر تعلیق و قطع همکاری با 120 نفر از کارگران کام ما و خانواده‌هایمان را در ایام عید تلخ کرد.
وی با اشاره به اینکه پس از ارسال این پیامک، چندین تجمع مقابل سازمان صنعت معدن و تجارت استان و استانداری انجام دادیم، اضافه کرد: این تجمعات همه رنگ و بوی صنفی داشته و به دلیل پیگیری مطالبات معیشتی خود به این اعتراضات روی آوردیم زیرا کارگری که عمر و جوانی خود را به پای یک کارخانه گذاشته است و امروز آن شادابی جوانی را ندارد، اخراج برای او سخت خواهد بود.
این کارگر ادامه داد: در همان روزهای اول مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع ما حاضر شد و قول داد که از چهارشنبه مورخ هفتم خرداد به کارمان باز گردیم که متاسفانه هنگامی که ما در موعد مقرر به کارخانه مراجعه کردیم مسؤولان کارخانه ما را نپذیرفتند و همچنان به اخراج ما پای فشاری کردند. لازم به ذکر است رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری در تاریخ هفتم خردادماه جاری اظهار کرد: بعد از پیگیری‌های صورت گرفته موفق شدیم مجوزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ کنیم که بر مبنای آن شمش آهن مورد نیاز واحدهای میلگردی کشور از جمله واحدهای این استان با قیمتی پایین‌تر از قیمت صادراتی به آن‌ها داده شود.
وی با اشاره به اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری به طور کامل با اخراج هر کارگری مخالف است و بیش از 100 نیروی کارخانه که تعدیل شدند باید سر کار خود برگردند، افزود: ممکن است بخشی از مشکل اخراج کارگران مربوط به اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل یا ارتقا شغلی باشد که به حوزه اداره کار برمی‌گردد که این طرح را اجرا کند، اما باز هم با توجه به اجرای این طرح حق اخراج هیچ کارگری را ندارند.
اما متاسفانه علی‌رغم تمام اظهارات فوق، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال و بختیاری حدود یک هفته بعد از این اظهارات، در جمع خبرنگاران ضمن تایید اینکه هنوز مشکل صبا فولاد حل نشده است، افزود: این کارخانه تعطیل نشده است و برای مدتی در حالت تعلیق قرار دارد. ح.م یکی دیگر از کارگران اخراج شده صبافولاد اظهار کرد: این اظهارات ضد و نقیض مسؤولان استان مانند نمک روی زخم ما می‌ماند و ما امروز بعد از شنیدن اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت متوجه شدیم که مسؤولان عزم جدی برای برطرف کردن مشکلات ما ندارند بلکه با امروز و فردا کردن زمان را سپری می‌کنند. بله متاسفانه این روزها کارگران چهارمحال و بختیاری به واسطه نچرخیدن چرخ کارخانه‌های استان حال و روز خوبی ندارند و تجمعات این افراد در مقابل استاندری، سازمان صنعت، معدن و تجارت و ... برای نظام وجهه خوبی ندارد و هرچند که این کارگران در تجمعاتشان دائم اظهار می‌کنند که این اعتراضات صرفا صنفی است اما تعدد این دست تجمعات بدون شک هزینه‌های جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت.ضروری به نظر می‌رسد که دولت با نصب مدیران با تجربه و کارآزموده مشکلات صنعت استان محروم و مهجور چهارمحال و بختیاری را برای همیشه حل کنند تا به دنبال آن با کاهش نرخ بیکاری در استان دیگر شاهد صحنه‌های آزار دهنده تجمعات کارگری نباشیم.