روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

سرپرست پایگاه محوطه باستانی سیلک کاشان خبر داد:

محوطه باستانی سیلک مرمت و ساماندهی شد

کد خبر : 4095
۱۳۹۶/۰۴/۱۸ - ۱۱:۲۷
محسن جاوری سرپرست پایگاه محوطه باستانی سیلک و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان از مرمت و ساماندهی محوطه باستانی سیلک کاشان خبر داد.

به گزارش  از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ محسن جاوری با اعلام این خبر، گفت: مرمت و ساماندهی این محوطه تاریخی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی انجام شد.

جاوری با تاکید بر اینکه محوطه سیلک یکی از کهن ترین و مهمترین مراکز استقرار بشر در فلات مرکزی ایران است و این محوطه نیاز به توجه بیشتری دارد افزود: کف فرش اتاق های اداری و ساماندهی نمایشگاه سیلک و مرمت تپه های باستانی از اقدامات مرمتی این پروژه بوده است.

سرپرست پایگاه محوطه باستانی سیلک کاشان، جمع آوری کف فرش آجری فرسوده، اجرای کف فرش و قرنیز با آجر سنتی، اجرای اندود کاهگل بدنه های نمایشگاه، اجرای اندود کاه گل حفاظتی روی تپه ها در دو لایه، اجرای آبراهه، اجرای دیوار خشتی برای محافظت از ترانشه ها، اجرای فنس کشی دور تا دور تپه جنوبی را از اقدامات اصلی مرمت موزه و محوطه سیلک برشمرد.

گفتنی است، آثار تاریخی به دست آمده از محوطه باستانی سیلک یادآور خاطره بیش از ۵۰۰۰ سال سیر زندگی و تمدن در منطقه است. بررسی آثار به دست آمده از کاوش های سال ۱۳۸۸ در بخش شمالی این محوطه قدمت لایه های اولیه تمدن سیلک را به بیش از ۸۰۰۰ سال قبل مرتبط نموده است. نخستین بار هئیتی فرانسوی به سرپرستی رومن گریشمن در حدود سال های ۱۳۱۲ هجری شمسی در سیلک به کاوش و حفاری پرداختند و با به دست آمدن آثار و اشیاءسفالی و فلزی از دل تپه ها به نتایج شگفت انگیزی دست یافتند و اهمیت این منطقه در سیر تمدن بشری به جهانیان آشکار ساختند. محوطه باستانی سیلک به شماره ۳۸ در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.