روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

اقتصاد چهارمحال و بختیاری در آستانه بحران؛ اعتصاب ها ؛

آژیر قرمزی که به صدا در آمده است

کد خبر : 4099
۱۳۹۶/۰۴/۱۸ - ۱۴:۴۲
فارس: در چند وقت اخیر برگزاری تجمعات مختلف از سوی نیروهای کار تعدیل شده واحدهای صنعتی به خبر اول رسانه‌های استان مبدل شد؛ تا اینکه شاهد از غیب رسید و در جدیدترین آمار نرخ بیکاری اعلامی توسط مرکز آمار ایران، کماکان بام ایران همچون چند سال اخیر در صدر جدول بیکاری کشور قرار گرفت.
مردم، مسئولان و نخبگان به اتفاق معتقدند که مهم‌ترین چالش کشور که سایر حوزه‌ها از جمله حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را تحت تاثیر قرار داده، حوزه اقتصاد است و در این باب  اجماع کامل دارند. مشکلات اقتصادی ازجمله رکود و بیکاری، اکثر نقاط کشور را مبتلا کرده است اما استان چهارمحال و بختیاری به دلایل مختلف با عوارض بیشتری از این بیماری دست و پنجه نرم می‌کند.
در چند وقت اخیر برگزاری تجمعات مختلف از سوی نیروهای کار تعدیل شده واحدهای صنعتی به خبر اول رسانه‌های استان مبدل شد؛ تا اینکه شاهد از غیب رسید و در جدیدترین آمار نرخ بیکاری اعلامی توسط مرکز آمار ایران، کماکان بام ایران همچون چند سال اخیر در صدر جدول بیکاری کشور قرار گرفت. صرفا نمی‌توان شرایط اقتصادی استان به‌صورت عام و اشتغال به‌صورت خاص را ناشی از ضعف مدیریت یک یا دو مدیر استانی دانست؛ زیرا تحلیل این وضعیت نگاهی کلان‌تر را می‌طلبد.
شاخص‌های اقتصادی محصول مستقیم عمران، صنعت، گردشگری و کشاورزی است. برآیند کیفیت عملکرد این چهار بخش، شاکله اقتصادی استان را ترسیم می‌کند؛ تعیین سهم هر یک از بخش‌های مذکور در ایجاد شرایط موجود نیازمند بررسی دقیق و کارشناسی است.
قطعا رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در گرو تعریف پروژه‌های مهم ملی و استانی است. در این بین عدم تحقق مصوبات سفر ریاست جمهوری در مرداد 93 که طبق آن  مقرر شده بود تا پایان دولت یازدهم بسیاری از پروژه‌های عمرانی و طرح‌های ارائه شده به اتمام برسند و همچنین عدم اجرای تعهدات نهادهای عمومی غیر دولتی و بنگاه‌های اقتصادی شبه‌دولتی، در قرار گرفتن اقتصاد استان در وضعیت قرمز، موثر و قابل توجه است.
قطعا نبود برنامه جامع کارشناسی از یک سو و نبود مدیرانی توانمند که مسئولیت اجرای آن را به عهده بگیرند از سوی دیگر، سهم مهمی در بحران کنونی دارد. سهم مدیران در مدیریت به اندازه‌ای است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. تهدیدهای مکرر استاندار در کنارگذاشتن مدیران ضعیف، هیچ‌گاه به واقعیت نپیوست. ایجاد حاشیه امن برای مدیران از طریق عدم نظارت، ارزیابی و پرسشگری، موجب بی‌انگیزگی،  سستی در امور، روزمرگی و عدم خلاقیت می‌گردد.
بررسی عملکرد معاونت‌های عمرانی و اقتصادی استانداری، اداره کل صنعت، معدن و تجارت، گردشگری و همچنین کار، تعاون و رفاه اجتماعی ضروری به نظر می‌رسد. مدیران دستگاه‌های مذکور باید مسئولیت عملکرد حوزه کاری خود را بپذیرند. البته نباید از مدیرانی که یا درگیر فعالیت‌های انتخاباتی یا به دنبال تثبیت و احیانا ارتقای شغلی هستند انتظار زیادی داشت.
عدم مطالبه‌گری رسانه‌ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی در پیدایش این شرایط غیرقابل انکار بوده و وابستگی مالی برخی از رسانه‌های استان به آگهی‌های دستگاه‌های اجرایی، موجب عدول  آنان از رسالت حرفه‌ای و رسانه‌ای گردیده است. در چنین شرایطی متهم کردن رسانه‌های مستقل پرسشگر به سیاسی‌کاری، تندروی و ... به ابتدایی‌ترین و متداول‌ترین واکنش مدیران مبدل شده است.
اما نوبت به آن رسیده که ببینیم درمقابل این بحران چگونه باید عمل کرد:
1. تدوین سند توسعه اقتصادی استان با رویکرد اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان؛
2. پیگیری جدی مصوبات و تعهدات سفر ریاست جمهور و ارائه گزارش مستمر به مردم و رسانه‌ها؛
3. تسهیل جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ازطریق بهبود فرآیند اخذ مجوزات و برخورد با مدیران و دستگاه‌هایی که موجب کندی امور می‌شوند؛
4.  تدوین و اعلام  برنامه کاری دستگاه‌های اقتصادی  با هدف گذاری کمی جهت سنجش عملکرد؛
5. ایجاد ارزش افزوده اقتصادی از طریق تکمیل زنجیره تولید و توجه ویژه به صنایع تبدیلی؛
6. انتشار جزئیات تصمیمات کارگروه اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید؛
7. چابک سازی سیستم مدیریتی استان از طریق به‌کارگیری مدیران باانگیزه، متخصص، متعهد، پاسخگو و برنامه‌محور؛
8. توجه به ظرفیت‌های درون استانی جهت ایجاد اشتغال پایدار؛
9. تمرکز بر فعال‌سازی واحدهای نیمه‌فعال و غیرفعال؛
10. انتصاب مدیران غیر سیاسی در پست‌های اقتصادی.