روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

شهرکرد؛ آماده برگزاری همایش ملی فرش دستباف

کد خبر : 4111
۱۳۹۶/۰۴/۱۹ - ۱۶:۱۱
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری، از آمادگی کمیته های برگزاری همایش ملی فرش دستباف این استان در 24 تیرماه جاری با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران خبر داد.
علیرضا جیلان اظهار کرد: 64 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شد که از این تعداد، 30 مقاله با محوریت بازاریابی و 34 مقاله با محوریت تخصصی تولید فرش است.
وی با بیان اینکه پس از بررسی و داوری، 14 مقاله در همایش ارائه می شود، گفت: همایش ملی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری، با رویکرد تولید و صادرات فرش دستباف، آینده‌پژوهی فرش، فناوری و مواد اولیه، اقتصاد و بازاریابی، خلاقیت مدیریتی و طراحی فرش دستباف در شهرکرد برگزار می شود.
جیلان، محوریت این همایش را کاربرد فناوری در تولید فرش دستباف و بازاریابی و صادرات آن دانست.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری، مدیریت، اقتصاد و بازاریابی فرش دستباف استان، نقش نهاد، شرکت ها و تشکل ها در توسعه صادرات فرش دستباف، راهکارهای بهبود کمی و کیفی در فروش و صادرات فرش دستباف، نقش رسانه ها، تبلیغات و فناوری اطلاعات در توسعه و فروش فرش دستباف، تجارت الکترونیک در بازاریابی و توسعه صادرات فرش دستباف و تاثیر سیاست های نهادهای حمایتی در تولید و صادرات فرش دستباف را در محورهای بازاریابی برشمرد.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: همزمان با برگزاری همایش ملی فرش دستباف استان، از آلبوم 300 رنگ سنتی و ثابت گیاهی فرش توسط یکی از پیشکسوتان فرش‌بافی استان و آلبوم یکهزار و 200 رنگی سنتی و ثابت گیاهی یکی از دانش آموختگان علمی این رشته رونمایی می شود.
جیلان افزود: در این همایش از مستند تلویزیونی فرش دستباف و آثار نفیس و قدیمی فرش دستباف استان رونمایی می شود.
وی گفت: مطابق گزارش سنوات قبل 100 هزار بافنده فرش در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که هم اینک از این تعداد، 50 هزار نفر در 8 شرکت تعاونی روستایی و 2 شرکت تعاونی شهری ساماندهی شده و مشغول فعالیت هستند.
رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری افزود: از مجموع فرش‌بافان استان، هم اینک 18هزار بافنده فرش، بیمه هستند و همکاری و تعامل دولت برای حمایت و بیمه کردن فرش‌بافان استان با هدف ایجاد شغل پایدار ضروری است.
به گزارش ایرنا، براساس آمارها 104 هزار بافنده فرش در این استان شناسایی شده و هم اینک 52 هزار دار قالی در قالب 9 تعاونی فرش روستایی، 2 تعاونی قالی‌بافی شهری و یک اتحادیه ساماندهی شده است.
خردادماه امسال با پیگیری های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، فرش دستباف چهارمحال و بختیاری در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) ثبت شد.
کاربرد رنگ‌های زیبا با استفاده از عصاره گل‌ها و گیاهان و مواد اولیه طبیعی، شادابی و زنده بودن طرح‌ها و نقش های متنوع، از عوامل تقاضای بالا برای خرید فرش چهارمحال و بختیاری است. بیشتر فرش های چهارمحال و بختیاری را «یلمه» بروجن، «گبه ریزباف» اردل، فرش«بختیاری» مناطق عشایری و مناطق بختیاری نشین و فرش چالشتری شهرکرد تشکیل می دهد. براساس نظر برخی از محققان، طرح فرش «سرو و کاج»چهارمحال و بختیاری، به عنوان اصیل ترین طرح آریایی مطرح است.
فرش نقش چالشتری چهارمحال و بختیاری در استان‌های مختلف کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا، آمریکا و کانادا طرفداران فراوان دارد.