روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

استاندار در حاشیه سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی به چهارمحال عنوان کرد:

چهارمحال برای اجرای تونل گلاب موافقتی اعلام نکرده است

کد خبر : 4135
۱۳۹۶/۰۴/۲۳ - ۱۴:۲۸
روز پنجشنبه تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به‌منظور بررسی طرح های آبی و کمبود آب در سرچشمه های کارون و زاینده رود به چهارمحال و بختیاری سفر کردند.
اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس را استاندار چهارمحال و بختیاری، نماینده مردم شهرستان های شهرکرد، سامان و بن در مجلس دهم، معاون وزیر نیرو و تعدادی از مسئولان استانی همراهی کردند.
استاندار چهارمحال و بختیاری در حاشیه این بازدید گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نحوه و میزان اجرای مصوبات شورای عالی آب را پیگیری کند.
قاسم سلیمانی دشتکی تاکید کرد: ضروری است تا نمایندگان مجلس از نحوه برداشت آب و اجرای طرح های آبی در مسیر رودخانه زاینده رود در محدوده استان اصفهان نیز بازدیدی داشته باشند.
وی گفت: همچنین ضروری است تا میزان آورد و برداشت آب این رودخانه تحت بررسی کارشناسی و علمی قرار گیرد.
سلیمانی دشتکی تصریح کرد: براساس تصمیم گیری های صورت گرفته در شورای عالی آب، مقرر شد تا طرح های دارای 50 درصد پیشرفت فیزیکی چهارمحال و بختیاری در حوضه زاینده رود مدیریت و بهره برداری شود.
وی یادآور شد: سهم چهارمحال و بختیاری از رودخانه زاینده رود سالانه 237 میلیون مترمکعب است و به منظور محاسبه دقیق میزان برداشت آب، 400 کنتور هوشمند تا پایان سال جاری در این استان نصب می شود.
همچنین تاکنون 100 دستگاه کنتور هوشمند بر سطح رودخانه زاینده رود در این استان نصب شده و مابقی نیز تا پایان امسال راه اندازی خواهد شد.
سلیمانی دشتکی تاکید کرد: پس از نصب کنتورهای هوشمند روی رودخانه زاینده رود، در صورت مازاد احتمالی در برداشت، طرح های این استان تعدیل می شود، در صورت کمبود طرح‌های جدید تعریف شده و در صورت برابری، روند کنونی ادامه‌دار می شود.
وی افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، مصوبات شورای عالی آب را از دی ماه 1392 به بعد بررسی کند تا مشخص شود چه میزان از این مصوبات به مرحله اجرا در آمده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: به نظر می رسد از حدود 25 بند مصوبه مربوط به نشست های شورای عالی آب، در این مدت تنها 3 بند مربوط به چهارمحال و بختیاری اجرایی شده و مابقی راکد مانده است.
وی یادآور شد: مسئولان چهارمحال و بختیاری در خصوص اجرای تونل گلاب هیچ‌گونه رضایت و موافقتی را به وزارت نیرو اعلام نکرده اند و ضروری است تمامی 13 بند تفاهم‌نامه بین وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص این طرح به طور کامل اجرا شود.
وی گفت: باز و بسته شدن دریچه های سد زاینده رود بدون اطلاع مسئولان چهارمحال و بختیاری صورت می گیرد که مسئولان این استان نیز باید در جریان قرار گیرند.
علاء الدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این بازدید تاکید کرد: با توجه به اهمیت مسئله آب و بحران ناشی از آن در این مقطع تاریخی، موضوع بررسی میزان آورد و برداشت زاینده رود در این استان و اصفهان در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.
وی افزود: احساس کنونی اعضای این کمیسیون این است که بسیاری از مصوبات شورای عالی آب در حوضه آبخیز زاینده رود به طور کامل اجرایی نشده و در آینده نحوه اجرای کامل مصوبات شورای عالی آب، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به طور دقیق بررسی خواهد شد.
وی  افزود: احساس مردم در اجرای عدالت مهم است و آنها باید بدانند که علاوه بر کاهش نزولات جدی و کمبود منابع آب، عدالت در رفتار حاکم است.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: البته استانداران چهارمحال و بختیاری و اصفهان، وزیر نیرو، اعضای شورای عالی آب و سایر مسئولان مربوطه برای رفع مشکلات و معضل ناشی از کم آبی، دغدغه جدی دارند.
وی گفت: به همین منظور اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به همراه معاون وزیر نیرو و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست کشور، از طرح‌های آبی استان اصفهان نیز بازدید می کنند.
بروجردی تاکید کرد: پس از کامل شدن بازدیدها تصمیم منطقی، علمی، کارشناسی و به دور از هرگونه سلیقه سیاسی و شخصی اعلام می شود.
وی با اشاره به اظهارات مسئولان چهارمحال و بختیاری درخصوص باز و بسته شدن دریچه های سد زاینده رود بدون اطلاع قبلی افزود: به منظور باز و بسته شدن این دریچه‌ها هماهنگی قبلی با مسئولان این استان ضرورت دارد.
در چارچوب این بازدید، رحیم میدانی، معاون آب و آبفای وزیر نیرو نیز گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و کاهش منابع آب، دیر یا زود بایستی اصول مدیریت منابع به هم پیوسته آب اجرایی می شد.
وی افزود: اجرای اصول مدیریت منابع به هم پیوسته آب، هزینه ارزشمندی برای کشور محسوب می شود و این وزارتخانه هم به تنهایی قادر به اجرای این اصول نیست.
وی گفت: هیچکس در توزیع عادلانه آب تردید ندارد، اما رسیدن به وفاق، مستلزم تشریک مساعی است. به گفته کارشناسان هواشناسی، خشکسالی های 10 سال اخیر در چهارمحال و بختیاری باعث کاهش منابع آبی این استان و کاهش 20 درصدی بارندگی ها و تغییر الگوی بارش ها از برف به باران شده و روستاها و شهرهای استان را با بحران کم آبی مواجه کرده است.