روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

در جلسه شورای مدیران هلال احمر استان مطرح شد:

ضریب آمادگی مردم چهارمحال و بختیاری در حوادث و بلایا مطلوب نیست

کد خبر : 4147
۱۳۹۶/۰۴/۲۴ - ۱۴:۱۰
در جلسه شورای مدیران جمعیت هلال احمر استان چهار محال و بختیاری، سخنگوی جمعیت هلال‌احمر کشور گفت: متاسفانه ضریب آمادگی مردم چهارمحال و بختیاری در حوادث و بلایا مطلوب نیست و این مسئله نیازمند آموزش همگانی است.
سید حمید جمال‌الدینی در حاشیه برگزاری جلسه مدیران جمعیت هلال‌احمر در چهارمحال و بختیاری در جمع خبرنگاران، با اشاره به اهداف سفر خود به استان اظهار کرد: هدف از سفر به این استان بررسی وضعیت موجود در حوزه هلا‌ل‌احمر به‌ ویژه بخش آموزش، پژوهش و فناوری است و باتوجه به اینکه مسئولیت امداد و نجات و آموزش همگانی در حوادث و بلایا بر عهده جمعیت هلال‌احمر است، متاسفانه ضریب آمادگی مردم استان در حوادث و بلایا عدد مطلوبی نیست.
وی با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری به‌علت شرایط اقلیمی در معرض خطر است، ادامه داد: امیدواریم طی یک برنامه 5 ساله بتوانیم شاخص آمادگی خانواده‌ها را به سه برابر وضع موجود برسانیم و این مسئله نیازمند آموزش و ارتقای سطح آگاهی مربیان، بازرسان، داوطلبان و امدادگران جمعیت هلال‌احمر در استان است.
وی افزود: در طرح خادم، نیروهای آموزش هلال احمر 12بار برای آموزش کمک ‌های اولیه و امدادی، به منزل خانوارها مراجعه می‌کنند.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر کشور ادامه داد: آموزش‌ های طرح خادم برای هر خانوار، حامل یک میلیون ریال هزینه برای جمعیت هلال احمر خواهد بود که در راستای آموزش همگانی باید این اعتبار را در نظر بگیرد.
جمال ‌الدینی تصریح کرد: اجرای این طرح برای خانوارهای ایرانی، 25هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که از توان اعتباری جمعیت هلال احمر خارج است.
وی، از خیران و سازمان های مرتبط با فعالیت های اجتماعی و پزشکی، مشارکت در اجرای این طرح را خواستار شد.
جمال‌الدین با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه نگاه به هلال احمر، نگاه به سرمایه اجتماعی و پیشگیری است، ادامه داد: هلال احمر در حیطه اجتماعی دارای سه مؤلفه سرمایه اجتماعی، امنیت اجتماعی و آمادگی روانی اجتماعی است.
وی با اشاره به ارتقای دانش مردم در حوادث و بلایا در حوزه تاب‌آوری گفت: سالانه 10 هزار میلیارد تومان اعتبار در حوادث طبیعی هزینه می‌شود که اگر 2 هزار و 500میلیارد تومان این اعتبار را صرف هزینه ارتقای دانش مردم کنیم، می‌توانیم از هزینه‌های دیگر جلوگیری کنیم.
سخنگوی جمعیت هلال احمر با بیان اینکه باید آموزش‌های تاب‌آوری را 3 برابر کنیم گفت: در 3 ماهه نخست سال گذشته تعداد فوتی‌های هنگام انتقال به بیمارستان 20 نفر بوده که در 3 ماهه نخست امسال به 15 نفر رسیده است.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر با اشاره به وضعیت نیروی انسانی این جمعیت گفت:  75 درصد کسانی که برای جمعیت هلال‌احمر عملیات انجام می‌دهند، داوطلب هستد و این بیانگر زیبایی این نوع خدمت است؛ اما درصدد هستیم تعداد 750 نفر نیرو را با اولویت استان‌های محروم تا پایان سال‌جاری جذب کنیم تا از این طریق بتوانیم کمبود نیروی انسانی را در بعضی مناطق جبران کنیم.
جمال‌الدینی ادامه داد: پایداری نیروها در بحث امداد و نجات جهت افزایش بهره‌وری در ارائه خدمات لازم و ضروری است و با توجه به اینکه بخش عمده بودجه جمعیت هلال‌احمر صرف هزینه‌های جاری می‌شود، درصدد هستیم با چالاک کردن زیرساخت‌های مبتنی بر فناوری‌های جدید، از نیروی‌انسانی با بهره‌وری بهینه استفاده کنیم.
وی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف جمعیت هلال‌احمر نزدیک شدن به استانداردها در بحث امداد و نجات است، افزود: از مهم‌ترین اقدامات سازمان در جهت افزایش بهره‌وری، تجهیز انبارها، افزایش تعداد بالگردها و افزایش نیروی انسانی است و درصدد هستیم با توسعه ناوگان هوایی، حداقل یک بالگرد امدادی در هر استان جهت انجام ماموریت‌های امدادی مستقر کنیم.
سخنگوی جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: اکنون 24 بالگرد فعال جمعیت هلال‌احمر در کشور وجود دارد که درمواقع نیاز در ماموریت‌های این سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و تلاش می‌کنیم تا در استان‌هایی که نیاز به استقرار دائمی بالگرد وجود دارد با تامین منابع به این مهم دست یابیم.
جمال‌الدینی با اشاره به اینکه جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان پشتیبان در حوزه حوادث و بلایا حضور پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: حضور امدادگران جمعیت هلال‌احمر در حوزه‌هایی از جمله آتش‌سوزی در جنگل‌ها، سد، ساحل و... نیازمند بازبینی و تقسیم وظایف جدی است و متولی اصلی انجام کار در این حوزه‌ها سایر نهادها هستند و جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان پشتیبان و نجات در حوادث و بلایا حضور پیدا می‌کند.
در ابتدای جلسه، سید احمد مرتضوی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان، با تقدیر و تشکر از زحمات عزیزان در ستاد مرکز گفت: از مهم‌ترین و اساسی ترین خواسته های مردم استان به دلیل کوهستانی بودن منطقه، تامین بالگرد است که به دلیل کمبود اعتبارات هنوز موفق به انجام این مهم نشده ایم.
مرتضوی در پایان گفت: آموزش، نقش اصلی و بسیار مهمی در آمادگی مردم در برابر حوادث و بلایا دارد که در 3 شهرستان شهرکرد، بروجن و فارسان در حال اجراست.