روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

استاندار چهارمحال و بختیاری:

«برفاب» به دلیل از دست دادن بازار خارجی دچار مشکل شد

کد خبر : 4157
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ - ۱۴:۱۶
استاندار چهارمحال و بختیاری ضمن اعتراف به مشکلات اقتصادی یکی از بزرگ ترین کارخانه‌های کشور که به دلیل از دست دادن بازار خارجی در سال‌های اخیر پیش آمده است، گفت: برجام به معنی تقویت روابط بین‌الملل و بازرگانی در سطح جهانی است.
قاسم سلیمانی در همایش ملی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری در شهرکرد با اشاره به تفکر غلط بعضی افراد در مورد شکست کامل برجام اظهار کرد: برجام به معنی این نیست که آمریکا هر کاری بخواهد انجام بدهد، اگر آمریکا بدعهدی کرد نباید موارد دیگر برجام را نادیده گرفت.
وی با اشاره به اینکه برجام 6 قطعنامه را از کشور رفع کرد افزود: برجام به معنی تقویت روابط بین‌الملل و بازرگانی در سطح جهانی است.
استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه ایجاد روابط بین‌الملل را نباید عیب و حرکتی ضد انقلابی دانست، ادامه داد: ما باید با به دست آوردن جایگاه از دست رفته خود در بازار خلیج فارس و اروپا صادرات محصولات داخلی را رونق ببخشیم.
سلیمانی اضافه کرد: باید نیاز‌های کشور را از خارج وارد کنیم ولی به تولیدات داخلی صدمه‌ای وارد نشود و به دنبال صادرات و ارزآوری باشیم.
وی گفت: با وجود صرف هزینه‌های فراوان در کشور عراق مشاهده کردیم که کارخانه برفاب در استان به دلیل از دست دادن بازار این کشور دچار مشکلات اقتصادی شد.
استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: فرش دستباف یکی از مشاغل مرسوم چهارمحال و بختیاری است که تمامی مراحل تولید این محصول از پشم‌چینی و تولید پشم تا بافت در استان انجام می‌شود.
سلیمانی ادامه داد: تغییر سبک زندگی، دخالت واسطه‌ها و دلال‌ها و به کار‌گیری صنایع مونتاژ، رواج استفاده از کف‌پوش‌های دیگر مانند قالی ماشینی و نبود بازار برای صادرات ،فعالان این هنر را دچار مشکلات اقتصادی کرد.
وی اضافه کرد: با استفاده از برجام فرش می‌تواند جایگاه و بازار جهانی از دست رفته خود را پیدا کند، دولت برنامه‌های خوبی برای احیای این صنعت دارد.
استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: باید از وجود سرمایه‌گذاران خصوصی در رونق صنعت و هنر استفاده کرد و دستگاه‌های حمایتی نیز در این مورد باید وارد کار شوند.
سلیمانی افزود: جلوگیری از همه چیز راه ایجاد توسعه و اشتغال نیست زیرا با پیشرفت علم و وجود اینترنت مردم فهمیده و دنیا تبدیل به یک دهکده جهانی شده است.
وی از تصویب بودجه یک و نیم میلیاردی از توسعه ملی برای توسعه روستایی در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: حدود 2 هزار میلیارد ریال این بودجه سهم چهارمحال و بختیاری است که در توسعه کارگاه‌های قالی‌بافی و رونق این هنر نیز استفاده می‌شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: همه باید با عزم ملی و استانی مملکت را از مسائل حاشیه‌ای به دور کنیم و به ایجاد اشتغال مشغول شویم.