روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

خسارت سنگین حمله ملخ‌ها به مزارع کوهرنگ؛

سردرگمی مسئولان چهارمحال در مهار ملخ ها

کد خبر : 4178
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ - ۱۴:۴۵
طغیان آفت ملخ در چند روز گذشته خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای مردم شهرستان کوهرنگ در پی داشته است.
گونه ملخ از آفاتی است که هرچند سال یک بار طغیان کرده و با هجوم خود خسارات شدیدی را به گونه‌های گیاهی وارد می‌کند. در چند روز گذشته طغیان این آفت در شهرستان کوهرنگ خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای مردم به جا گذاشته است. استفاده از سم و یا دیگر روش‌های موجود برای از بین بردن این آفت سبب سردرگمی مردم و مسئولان شده است.
مردم منطقه خواستار از بین رفتن هر چه سریع‌تر آفت هستند اما مسئولان در حال بررسی استفاده از روش‌های جایگزین سم هستند ؛چرا که معتقدند  استفاده از سم مشکلات دیگری در منطقه ایجاد می‌کند.
مرتضی زمانپور، فرماندار کوهرنگ اظهار داشت: کل باغات و مزارع شهرستان از اردیبهشت‌ماه مورد حمله ملخ قرار گرفته است.
وی افزود: سم‌پاشی نیز انجام شده، اما بی‌فایده بوده زیرا که باید قبل از رشد این سم‌پاشی انجام شود؛ همچنین تنها باغات و مزارع سم‌پاشی می‌شود و دوباره ملخ‌های محدوده منابع طبیعی به باغات و مزارع حمله می‌کنند.
عباس خسروی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهرنگ نیز اظهار داشت: طی سال‌های اخیر طغیان آفت ملخ از مناطق مختلف شهرستان کوهرنگ گزارش شده که در حال حاضر سطوح کشاورزی آلوده به آفت ملخ در همه بخش‌های شهرستان وجود دارد که به سطحی بالغ بر 1200 هکتار اراضی زراعی و باغی می‌رسد.
وی افزود: این آفت عمدتا از گونه‌های بومی منطقه بوده و زیستگاه آنها در عرصه‌های منابع طبیعی و مراتع است که در سال‌های اخیر به علت تغییر شرایط اقلیمی و وقوع خشکسالی‌ها و تنش‌های خشکی و همچنین چرای بی رویه مراتع و منابع ملی به حالت طغیانی رسیده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوهرنگ بیان کرد: همچنین برای نخستین‌بار استفاده از تله‌های نوار چسبناک در باغات میوه راهکاری مناسب در مدیریت تلفیقی این آفت بوده که پیشنهاد می‌شود در سال‌های آتی در سطح وسیع‌تری انجام شود.
خسروی خاطرنشان کرد: در راستای مدیریت تلفیقی این آفت پیشنهاد می‌شود مدیریت و ممانعت از کشت و کار اراضی ملی و مرتعی و همچنین مدیریت چرای مراتع به جدیت مورد توجه قرار گیرد تا با تقویت پوشش گیاهی مراتع از تخم‌ریزی کامل آفت جلوگیری شود تا جمعیت آنها در سال‌های بعدی کاهش یابد.
وی تصریح کرد: همچنین با توجه به سطوح آلودگی چندین برابری مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی که سبب ریزش آفت و آلودگی مجدد عرصه‌های کشاورزی می‌شود و به ویژه این مناطق رویشگاه گونه ارزشمند گیاه دارویی کلوس است و در بسیاری موارد بنا بر مسائل زیست محیطی، ورود و همکاری همه جانبه ادارات کل منابع طبیعی و محیط زیست استان جهت آموزش اقشار مختلف و اقدام مستقیم در اجرای به موقع عملیات مبارزه علیه آفت و همچنین تخصیص اعتبار به منظور تامین ادوات کنترل آفت تا رسیدن به نتیجه مطلوب و کاهش پایدار جمعیت آفت موکدا ضرورت دارد.
آرزو بنی‌هاشمی، رییس اداره حفاظت منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری نیز در این باره با اشاره به شرایط سخت منطقه گفت: منطقه مورد تهاجم ملخ‌ها، صعب‌العبور بوده و نقل و انتقال ادوات و تجهیزات لازم با مشکل مواجه است .
رییس اداره حفاظت منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده ملخ موجود در منطقه مذکور گونه ovarovista zebra است که این آفت سطحی بالغ‌بر 5 هزار هکتار از مراتع منطقه سرآقاسید از توابع شهرستان کوهرنگ را مورد هجوم قرارداده و با توجه با اینکه این منطقه از مناطق مهم در بحث بذرگیری گونه کلوس است خسارات زیادی را به عرصه وارد کرده است.
وی با اشاره به مشکلات استفاده از سم و تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه بیان کرد:این موضوع نیاز به مطالعه و بررسی  بیشتر داشته تا با مدیریت صحیح و استفاده از روش‌های بیولوژیک شاهد کنترل این آفت در سال‌های آتی نیز باشیم.
رییس اداره حفاظت منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه مشارکت مردم منطقه در بحث کنترل آفات بسیار ضروری است، خاطرنشان کرد: استفاده از سم، مشکلات زیست محیطی به همراه دارد وبا از بین رفتن همه موجودات مفید از جمله شکارگران و شکارچی‌های طبیعی آفات طی فرآیند سمپاشی امکان طغیان آفات دیگر در سال‌های آینده وجود دارد.
بنی‌هاشمی تصریح کرد: کنترل مکانیکی بااستفاده از تله، جمع‌آوری دستی و استفاده از طعمه‌خوارها از جمله پرندگان برای تغذیه طبیعی از این ملخ‌ها از جمله بهترین راهکارهای کنترل است.
ستار فرهادی، مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری در این باره اظهار داشت: تاکنون گزارشی در این زمینه اعلام نشده، همچنین از طرف فرمانداری نیز درخواست کمک با توجه به اینکه در حد بخش است، انجام نشده است.
وی افزود: به محض اینکه درخواست کمک شود مدیریت بحران وارد عمل می‌شود.
حمله ملخ‌ها همواره خسارت‌های زیادی به کشاورزان وارد می‌کند، اما آنچه که باید مدنظر قرار گیرد پیگیری هرچه سریع‌تر موضوع و رفع این مشکل است.