روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

در فریدن؛

فرونشست زمین؛ پای آلمانی‌ها را به شهر دامنه باز کرد

کد خبر : 4190
۱۳۹۶/۰۴/۳۰ - ۱۵:۰۵
با تداوم سریال فرونشست زمین در شهر دامنه فریدن و ایجاد خسارت‌های متعدد به منازل مسکونی و همچنین تأسیسات شهری، گروهی از دانشمندان آلمانی برای بررسی ابعاد این موضوع به فریدن آمدند.
 فرونشست زمین در مناطق مسکونی و شهری دامنه و همچنین افزایش روند افت سطح پس از رفع ممنوعیت دشت مذکور که از اواخر سال 92 آغاز شده، باعث ایجاد خسارت‌هایی به خانه‌ها و همچنین خیابان‌ها و معابر عمومی شده است و این روند همچنان ادامه دارد. این فرونشست که هم اکنون نیز ادامه دارد و یکی از دلایل آن عدم رعایت سهمیه برداشت آب توسط برخی کشاورزان است، باعث کاهش منابع آب زیرزمینی و در نتیجه فرونشست زمین در این منطقه شده است.
با توجه به  اینکه نظارت‌های کافی در زمینه برداشت عادلانه در منطقه وجود ندارد، تصمیم شورای ویژه پیگیری فرونشست شهر دامنه نصب کنتورهای هوشمند در زمین‌های کشاورزی بوده است که این حرکت آغاز شده، ولی هنوز به پیشرفت صد در صدی منجر نشده است. در همین راستا گروهی از اندیشمندان و پژوهشگران آلمانی امروز با حضور در فرمانداری فریدن و شرکت در کمیته ویژه فرونشست زمین در شهر دامنه، مشکلات و علل این فرونشست را بررسی کردند.
*برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های آب زیرزمینی همچنان ادامه دارد
در این جلسه که با حضور  بدیع زمانی معاون فرماندار و جانشین مدیریت بحران شهرستان، پروفسور معتق، استاد دانشگاه هانوفر آلمان و هانس اولریش وتزل و الک وتزل از مرکز تحقیقات علوم زمین آلمان، اکبری مسؤول گروه تثبیت فرسایش توده‌ای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و کارشناسان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و استان و کرکوندی رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان برگزار شد، بدیع زمانی گزارش مختصری از وضعیت فرونشست شهر دامنه ارائه داد و اظهار داشت: این روند کماکان ادامه دارد.
معاون فرماندار فریدن خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه شغل اکثر مردم شهر دامنه کشاورزی بوده و هیچ‌گونه منبع درآمد دیگری در این شهر وجود ندارد، برداشت بی رویه آب از سفره‌های آب زیرزمینی همچنان ادامه دارد، هر چند با نصب کنتورهای هوشمند این موضوع تا حدودی تعدیل شده است.وی افزود: طی جلسات متعددی که  شورای حفاظت از منابع آب شهرستان برگزار کرده است، تصمیماتی مانند نصب کنتورهای هوشمند، اصلاح و تغییر الگوی کشت، برخورد با چاه‌های غیر مجاز و اضافه برداشت‌ها برای حل این مشکل اندیشیده شده و تا حدودی نیز این تصمیمات در کاهش میزان فرونشست مؤثر بوده است.
*هشدار کارشناس آلمانی در صورت تداوم برداشت بی رویه آب
پروفسور معتق که در جلسه امروز حاضر بود، ضمن بیان شرایط حاد زمین در منطقه فریدن و به ویژه شهر دامنه، نسبت به  بحران فرونشست زمین‌های فریدن در آینده‌ای نه چندان دور در صورت استفاده بی‌رویه و ناصحیح از منابع آب و انجام کارهای غیرکارشناسی هشدار داد.در ادامه جلسه نیز کارشناسان سازمان نقاطی از شهرستان را که احتمال فرونشست در آینده‌ای نه چندان دور در آن‌ها نیز وجود دارد را مشخص کردند و خواستار برنامه‌ریزی برای به حداقل رساندن برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی شدند.
چندی پیش هم بر اثر فرونشست در دامنه باز هم به تأسیسات شهری این شهر آسیب وارد شد و باعث نشت گاز شد که با حضور به موقع نیروهای اداره گاز، به هیچ کس آسیبی نرسید.
به هر حال، آن‌چه مسلم است این که مسؤولان به ویژه در حوزه کشاورزی و مسکن و شهرسازی باید با جدیت بیشتری این موضوع را پیگیری کنند و در وهله نخست باید برای جلوگیری از برداشت بی رویه آب توسط چاه‌های غیرمجاز در این منطقه اقدامات لازم صورت گیرد و مسؤولان مسکن و شهرسازی نیز باید نسبت به مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و تأسیسات شهری اقدامات لازم را انجام دهند.