روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

جالب‌ترين مکان‌ها در نقشه ها نيستند؛

چهارمحال؛ منطقه‌اي سحرانگيز براي جذب گردشگران

کد خبر : 4191
۱۳۹۶/۰۴/۳۰ - ۱۵:۵۹
استان چهارمحال و بختياري داراي نقاط گردشگري زيادي است که ناشناخته مانده و زيرساخت‌هاي لازم براي توسعه آن به‌وجود نيامده است که با فراهم کردن زير ساخت ها گردشگران زيادي جذب آن مي‌شوند.
استان چهارمحال و بختياري با دارا بودن بيش از ۲۵۰ جاذبه شناخته شده طبيعي تاريخي و مذهبي، از مهم‌ترين مناطق کشور براي جذب گردشگر به‌شمار مي‌رود.
فرونشست‌هاي به‌وجود آمده هم‌زمان با حرکات زمين ساختي زاگرس و آب حاصل از ذوب برف کوه‌هاي بلند، تالاب‌هاي متعددي را در استان تشکيل داده که زيستگاه انواع پوشش گياهي-جانوري است. وجود اين مواهب خدادادي، گردشگري طبيعي استان را از پتانسيل بسيار بالايي برخوردار ساخته است.
انباشت برف در ارتفاعات استان سبب شده معروف ترين رودخانه های دائمي جنوب غربي و مرکزي ايران يعني کارون، زاينده رود و دز، از ارتفاعات اين استان سرچشمه بگيرند. جنگل‌هاي بلوط ، زالزالک و برخي ديگر از گياهان برگ پهن و نيز آبشارها و غارها، چشمه سارها با آب فراوان، مناطق حفاظت شده، گردشگاه ها و گرداب ها از ديگر عوامل طبيعي و اکوتوريسم استان محسوب مي شود.
بهار و تابستان؛ فصل رونق اکوتوريسم در چهارمحال و بختياري
جلوه هاي اکوتوريسم استان چهار محال و بختياري از تنوع بسياري برخوردار بوده و مي تواند سهم بسزايي در رونق دادن به صنعت گردشگري ايفا کند.
تالاب ها، چشمه ها، آبشارها، غارها ، مناطق حفاظت شده و ساير چشم اندازهاي طبيعي اين استان زيباترين پتانسيل‌هاي گردشگري کشور را تشکيل مي دهند و برخلاف بسياري از مناطق طبيعي کشورمان که تا کنون نا شناخته مانده اند، اين مناطق طبيعي از امکانات گردشگري متوسطي برخوردار بوده و در صورت ايجاد کامل زير ساخت هاي اين صنعت در اين مکان‌ها و معرفي کامل آنها به علاقه‌مندان چهارمحال و بختياري، به تنهايي مي توانند مکاني براي جذب بسياري از گردشگران داخلي و خارجي و رونق اين صنعت در کشور باشند.
دانش آموختگان را به سمت توسعه گردشگري سوق دهيد
مدير شرکت مادر تخصصي توسعه ايرانگردي و جهانگردي ايران گفت: دانش آموختگان در هر رشته تحصيلي که هستند مي توانند براي توسعه صنعت گردشگري ورود پيدا کرده و طرح و ايده دهند.
مهدي دياني مدير شرکت مادر تخصصي توسعه ايرانگردي و جهانگردي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار بام ايران خبر، با اشاره به اينکه ايران يک کشور کوهستاني است، بيان داشت: ما آن‌طور که بايد، از ظرفيت گردشگري کوهستاني آن استفاده نمي کنيم. وي با بيان اينکه رفتينگ زاينده رود چهار محال و بختياري را مي توان به يک گردشگري ورزشي تبديل کرد اذعان داشت: اين استان مي تواند مسابقات رالي دوچرخه سواري استقامت را در اين استان راه اندازي کند. دياني با بيان اينکه طبيعت گردي، بوم گردي ورزشي و انواع گردشگري که مزيت نسبي است را خداوند در اين استان قرار داده عنوان کرد: از ظرفيت هاي خدادادي گردشگري در کل کشور و در اين استان استفاده نشده است.
وي افزود: صنعت گردشگري در اين استان به تازگي شکل مي‌گيرد که در همين راستا مي توان پروژه هاي مختلف گردشگري را در استان شکل داد. دياني عنوان کرد: دانش آموخته هاي اين استان فارغ از اينکه در چه رشته اي تحصيل کرده‌اند، مي توانند وارد صنعت گردشگري شوند و در حوزه‌هاي مختلف کار کنند.
وي با اشاره به مسئله بيکاري در جامعه اظهار کرد: اگر بيکاران در عرصه گردشگري ورود پيدا کنند، با زدن اکوکمپ مي‌توانند به راحتي شغل ايجاد کنند.
دياني با اشاره به اينکه افراد مي توانند مکان هاي مختلف گردشگري را در اين استان براي جذب گردشگران داخلي و خارجي شناسايي کنند خاطر نشان کرد: اين استان داراي جنگل‌هاي زيبايي است که جوانان جوياي کار و شغل با شناسايي و ارائه طرح گردشگري و تبديل آن به اقامتگاه جنگلي، مي‌توانندهم براي خود ايجاد شغل کنند و هم در توسعه گردشگري استان سهيم باشند.
وي تاکيد کرد: ما با اجراي چنين طرح هايي موافقت و آنها را حمايت می کنیم تا بتوانند تسهيلات بگيرند و اقامتگاه هاي جنگلي، کوهستاني و... را در استان چهارمحال و بختياري راه‌اندازي کنند. دياني با اشاره به اينکه فضا و امکانات براي توسعه گردشگري گسترده است تاکيد کرد: جوانان به راحتي مي توانند از اين ظرفيت براي ايجاد شغل استفاده کنند.
ورود گردشگران خارجي به چهار محال و بختياري افزايش داشته است
معاون گردشگري اداره‌کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري گفت: ورود گردشگران خارجي به چهار محال و بختياري افزايش داشته است.
حيدر صادقي معاون گردشگري چهار محال و بختياري اظهار کرد: اکثر گردشگران خارجي از کشورهاي اروپايي از جمله فرانسه، آلمان و ايتاليا، در استان اقامت گزیدند.
صادقي گفت: برنامه‌ريزي به منظور احداث مکان‌هاي اقامتي از جمله هتل، مهمان‌پذير، اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي و کمپينگ‌هاي عشايري، تامين زيرساخت‌هاي گردشگري برای کانون‌ها، انجام تبليغات مناسب از جمله چاپ کتاب، بروشور و نقشه هاي گردشگري، از برنامه هاي افزايش جذب گردشگر است.
معاون گردشگري اداره‌کل ميراث فرهنگي استان خاطرنشان کرد: راه‌اندازي سايت‌هاي تبليغاتي براي معرفي استان در فضاهاي مجازي و نظارت بر تاسيسات گردشگري استان، از ديگر برنامه‌هاي افزايش جذب گردشگر است.