روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

آخرین وضعیت زلزله در ناغان؛

زندگی عادی روی ابر گسل زاگرس

کد خبر : 4290
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ - ۱۴:۳۳
ناغان، منطقه ای بختیاری نشین در چهارمحال و بختیاری است که یکی از تلخ ترین حادثه زلزله ای استان را در حافظه تاریخی خود دارد.
ناغان به دلیل قرار گرفتن روی گسل سراسر زاگرس همواره با زمین لرزه های کوچک و بزرگ مواجه بوده است، به گونه ای که هر سال یک زلزله با مقیاس 4 تا 5 ریشتری در این منطقه به وقوع می پیوندد.
گسل زمین شناختی زاگرس به عنوان یک گسل طولانی و سراسری در ایران محسوب می شود و کارشناسان زمین شناسی طول این گسل بزرگ را حدود یک هزار و 350 کیلومتر تخمین می زنند.
فرونشینی تدریجی پیش گودال زاگرس از دزفول آغاز می شود و تا دامنه سبزکوه در منطقه ناغان چهارمحال و بختیاری ادامه دارد و به واسطه حرکت قائم در امتداد گسل جبهه کوهستان زاگرس منطقه ناغان یک نقطه حادثه خیز از نظر زلزله شناسی محسوب می شود.
با این اوصاف وقوع دو زلزله 5 ریشتری یکی در بهار سال 95 و دیگری در هشتم مرداد 96 این منطقه را به لرزه در آورد، اما خوشبختانه این دو زمین لرزه تلفات و خسارت انسانی نداشت.
وقتی همان شب به شکل تلفنی با تعدادی از مردم ناغان برای مصاحبه صبحت می شد آنها به خبرنگار ایرنا اعلام کردند که زندگی پس از این زلزله روند عادی خود را داشته است و مردم چندان نسبت به وقوع زلزله با این حجم واکنش هراسناکی نداشتند.
یکی از این روستاییان اعلام کرد: با وجود اینکه خانه اش تازه ساخت بود، اما در نهایت یکی از دیوارهای خانه اش خراب شده است.
علیداد ابراهیمی از اهالی ناغان در گفت وگو با ایرنا افزود: هنگام زلزله ، ناگهان شیشه های یک رستوران به لرزه درآمد و از سبزکوه گرد و غبار و سنگ ریزه به پایین سرازیر می شد.
به گفته وی، گاهی در طول یک روز بارها از این  زمین لرزه ها اتفاق می افتد و صدای افتادن اسباب و لوازم منزل بر زمین نشان از وقوع این زلزله های پی در پی است.
بخشدار ناغان در خصوص وقوع زمین لرزه در هشتم مردادماه می گوید: بدون درنگ پس از دریافت گزارش ابتدایی زلزله در این منطقه، تیم های مدیریت بحران به حالت آماده باش درآمد و در منطقه حضور یافتند.
جانعلی ابراهیمی افزود: با وقوع این زلزله برق تعدادی از روستاهای دهستان مشایخ بخش ناغان به دلیل سقوط سنگ از کوهستان روی تیرهای چراغ برق قطع شد که در کمترین زمان ممکن به این مسئله رسیدگی و برق این منطقه وصل شد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری نیز می‌گوید: منطقه سبزکوه که ناغان در آن قرار گرفته است روی ابر گسل زاگرس قرار دارد.
ستار فرهادی درباره علل وقوع زلزله های پی در پی در این منطقه افزود: سبزکوه یکی از فعال ترین گسل های زلزله خیز ایران است و در این منطقه بارها زلزله های مختلفی رخ داده است.
به گفته وی، از این رو دولت برای جلوگیری از خسارت های ناشی از وقوع زلزله، اقدام به اجرای طرح مقاوم سازی خانه های روستایی کرده است.
وی گفت: برای مقاوم سازی خانه ها به مالکان 200 میلیون ریال وام کم بهره و 50 میلیون ریال وام بلاعوض اختصاص داده که نوسازی و مقاوم سازی خانه ها در روستاها و شهرهای کوچک با استقبال همراه شده است.
فرهادی گفت: در زلزله اخیر نیز گزارش اولیه حاکی از خسارت 350 خانه با تخریب 30 تا 100درصد بود که به نظر می رسد در گزارش نهایی که در پایان روزهای دوازدهم یا سیزدهم مردادماه مشخص می شود تعداد این خانه ها بیشتر باشد.
به گفته وی، مقاوم سازی خانه ها در منطقه ناغان باعث جلوگیری از خسارت جانی شده است و در این زمینه 25 مصدوم وجود داشت که چند نفر به صورت سرپایی درمان و از بیمارستان مرخص شدند.
مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری گفت:
در «دورک اناری» نیز پیش‌تر شهرک برای اهالی ساخته شد و اگرچه در آن زمان مبحث ملی مقررات ساختمان به شکل امروزی متداول نبود، اما در نهایت این خانه ها از استحکام خوبی برخوردارند و در زلزله اخیر نیز از تلفات انسانی جلوگیری کردند.
فرهادی گفت: در زلزله هشتم مردادماه سال جاری، تیم های واکنش سریع و امدادی ستاد مدیریت بحران در کمترین زمان ممکن در محل حادثه حاضر شدند که این خود یک رکورد برای استان و حتی کشور محسوب می شود.
وی گفت: با آموزش های ارائه شده به اعضای مدیریت ستاد بحران چهارمحال و بختیاری این استان در هفته جاری رتبه نخست را در کشور در حوزه آموزش اعضا ستاد به دست آورد.
به گفته وی،آرامش نسبی به منطقه سبزکوه و ناغان بازگشته و ارزیابان ستاد به زودی گزارش نهایی خود را به ستاد اعلام می کنند.
به نقل از مرکز لرزه نگاری ایران، زمین لرزه ای به بزرگی 5 ریشتر عصر روز یکشنبه، 8 مردادماه سال 96 ساعت 20 و 27 دقیقه و 39 ثانیه به وقوع پیوست که این زمین لرزه در عمق10 کیلومتری زمین اتفاق افتاد.
منطقه ناغان در محور مسیر چهارمحال و بختیاری به خوزستان قرار دارد و در 90 کیلومتری شهرکرد مرکز این استان واقع شده است که جمعیت آن به 12هزار نفر می رسد.