روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

بحران زیست محیطی در کمین قلب استان چهارمحال و بختیاری؛

حفظ سلامت کيار در گرو دفع استاندارد زباله ها

کد خبر : 4313
۱۳۹۶/۰۵/۱۳ - ۱۳:۱۰
زباله هاي خانگي شهرستان کيار به دليل جمع آوري سنتي و با حجمي رو به رشد در حال تهديد سلامت اکوسيستم شهرستان کيار هستند.
شهرستان کيار با دارا بودن ۴شهر، ۲بخش و ۵۴ روستا و جمعیتی نزدیک به 60000نفر و همچنين قابليت بسيار بالاي گردشگري، کشاورزي، منابع آبي بسيار مناسب، هواي پاک و مردمي قانع و بي آلايش، يکي از شهرستان هاي ۹گانه استان چهارمحال و بختياري است که در قلب اين استان قرار دارد.
شهرستان کيار در واقع ۴راه ارتباطي استان چهارمحال و بختياري است به طوري که در اين ۴راه جاده هاي ارتباطي مهم کشور، به يکديگر متصل و ترافيک توزيع مي شود.
با وجود همه امکانات و استعدادهاي ياد شده در شهرستان کيار اما فقدان يکي از زنجيرهاي عرصه توليد تا مصرف باعث شده است شهرستان کيار در سال هاي اخير با معضلي جدي روبه‌رو شود به طوري که بيم آن مي رود که اين معضل به بحراني زيست محيطي و غير قابل جبران تبديل شود و آن مسئله موضوع زباله هاي توليدي در شهرستان کيار بوده که در حال تبديل از مشکل به بحران است.
ریيس اداره حفاظت از محيط زيست شهرستان کيار درخصوص مسئله زباله ها به کيار بيدار گفت: در حال حاضر سيستم جمع آوري زباله در شهرستان کيار، چه در شهرها و چه در روستاها، راه اندازي شده است و در شهرها همه روزه و در روستاها حداقل يک هفته يکبار زباله هاي خانگي مردم جمع‌آوري و دفع مي گردد و در واقع چهره حال حاضر شهرها و روستاهاي شهرستان کيار، چهره اي عاري از زباله هاي خانگي است؛ اما آنچه باعث شده زباله ها سلامت شهرستان کيار را تهديد کند محل دفع يا دفن زباله هاي خانگي شهرستان کيار است که در حال تهديد سلامت آب، خاک، هوا، حيوانات و انسان هاست.
مرداني افزود: متاسفانه ساليان سال است که جمع آوري زباله در شهرستان کيار به صورت سنتي مرسوم شده و بايد اين سيستم سنتي به سيستمي به روز و با قابليت تفکيک زباله از مبدأ، تبديل زباله به کمپوست يا انرژي و در نهايت دفن زباله‌هاي غيرقابل بازيافت تبديل شود.
وي در اين خصوص گفت: مطالعات اوليه احداث کارخانه بازيافت و توليد کمپوست در شهرستان کيار انجام شده است که در صورت فراهم شدن شرايط و تامين اعتبار لازم، اين مهم اجرایی مي شود.
مدير عامل تعاوني دهياران فجر شهرستان کيار درخصوص چگونگي جمع آوري و دفع زباله‌ها در شهرستان کيار به کيار بيدار گفت: بر اساس پژوهش انجام شده در شهرستان کيار توسط تعاوني دهياران فجر شهرستان کيار، ميزان زباله توليدي و همچنين نوع زباله هاي خانگي نقاط مختلف بخش مرکزي کيار برآورد شده است که به واسطه بافت، سبک زندگي و نوع نيازهاي مختلف شهرستان کيار مي توان با کمي اغماض آن را به کل این شهرستان تعميم داد و به این ترتیب برنامه اي جامع براي زباله ها در شهرستان کيار انديشيد.
اصغريان افزود: طبق پژوهش انجام شده چند نکته اساسي را در خصوص زباله هاي خانگي در شهرستان کيار بايد مدنظر قرار داد و سپس به برنامه ريزي درخصوص مسئله زباله‌ها اقدام کرد.
۱. مهم‌ترين مسئله عدم تفکيک زباله ها در شهرستان کيار است. عدم فرهنگ سازي در خصوص تفکيک زباله ها در شهرستان کيار باعث شده يک کیسه زباله حاوي انواع مختلف پسماند اعم از قابل بازيافت، قابل تبديل به کمپوست و غير قابل بازيافت وجود داشته باشد و بر همين اساس اصلي ترين نکته‌ای که بايد در مسئله حل زباله ها در شهرستان کيار در نظر گرفت تفکيک زباله از مبدأ است.
۲.مسئله مهم ديگر در خصوص زباله ها در شهرستان کيار محل جمع آوري زباله هايي است که از درب منازل اهالي شهرها و روستاهاي شهرستان کيار برداشته مي شود و پس از انتقال به نقاط خارج از شهرها و روستاها، بدون رعايت کمترين استانداردهاي زيست محيطي در طبيعت رها مي شوند که متاسفانه این کار تبعاتی دارد  که در ادامه به آن اشاره می شود:
۱. آب هاي زير زميني به واسطه شيرآبه همراه زباله ها که اغلب ۷۰درصد وزن زباله ها را تشکيل مي دهند آلوده شده و به مرور زمان آلوده، سمي و غير قابل استفاده می‌شوند.
۲. وزش باد باعث پراکندگي زباله هاي سبک در فضاي اطراف محل هاي دفن زباله مي شود.
۳. آتش سوزي هاي مکرر توسط افراد زباله گرد باعث آلودگي هواي اطراف معادن زباله مي شود.
۴.ترکيب مواد مختلف موجود در زباله هاي تفکيک نشده همچون مواد داراي خاصيت بازي و اسيدي، باعث واکنش‌های شديد شيميايي و به هم خوردن ph آب هاي زير زميني مي می‌شود.
۵. انباشته شدن انبوهي از زباله در مکان های دفن زباله، عملا نابودي آن محل و غير قابل استفاده شدن زمين را براي ساليان سال رقم مي زند.