روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وضعيت اشتغال و دلايل مهاجرت جوانان شهرستان لردگان؛

مهاجرت برای یافتن گمشده ای به نام شغل

کد خبر : 4332
۱۳۹۶/۰۵/۱۵ - ۱۵:۰۴
مهاجرت بي رويه روستاييان به شهرها و استان هاي همجوار، ناشي از عوامل گوناگوني بوده و باعث تخليه بسياري از روستاها شده است؛ بنابراين نياز است مسئولان در راستاي کاهش مهاجرت اين قشر توليدکننده به شهرها، اقدامات عملي و راهکارهاي مناسب و موثری به کار گيرند.
به گزارش سلام لردگان، شهرستان  لردگان با جمعيت بيش از 215هزار نفر در 160 کيلومتري جنوب استان چهارمحال و بختياري واقع است که به عنوان يکي از شهرستان‌هاي پرجمعيت استان محسوب مي شود.
۳۶درصد جمعيت شهرستان لردگان را جوانان با مدارک تحصيلي دانشگاهي در سطوح مختلف ليسانس، فوق ليسانس و دکترا تشکيل مي‌دهند که امروزه يکي از مشکلات عمده  اين جوانان بيکاري و عدم اشتغال است .جامعه شناسان بر اين باورند که با بالا رفتن سن ازدواج تا افزايش آمار طلاق در ده سال گذشته رد پاي بيکاري در همه اين معضلات اجتماعي مشهود است؛ معضلاتي که سر انجام به افسردگي و سرخوردگي جوانان مي انجامد تا ميزان نشاط اجتماعي را با وجود داشتن جمعيتي جوان کاهش دهد. حتي جامعه شناسان به آمار معتادان اشاره کرده و بيکاري را يکي از متهمان پرونده اعتياد جوانان مي دانند.
جوانان توانمند به دليل نبود شغل به مشاغل کاذب روي مي آورند
يکي از جوانان داراي مهارت فني و مدرک تحصيلي بالا که به دست‌فروشي در چهار راه بهداري روي آورده، به خبرنگار سلام لردگان مي گويد: به واسطه نبود کار مناسب و هزينه هاي معيشت زندگي خود و به ناچار به کارهاي ديگري از جمله دست فروشي و مشاغل کاذب روي آوردم .
بومي‌گرايي، راهکار ايجاد اشتغال براي جوانان است
عيسي حسني ریيس اداره ورزش و جوانان شهرستان لردگان در گفت‌وگو با خبرنگار سلام لردگان افزود: ايجاد بومي‌گزيني در سطوح کارگري، کارمندي و استخدامي و همچنين بومي‌گرايي در سطوح بالاي مديريتي، باعث عدم مهاجرت جوانان به خارج از شهرستان مي شود .
بيکاري براي جوانان يک مصيبت بزرگ است
حجت الاسلام انصاري امام جمعه شهرستان لردگان درخصوص بيکاري جوانان گفت: بيکاري براي جوانان يک مصيبت بزرگ است که لازم است مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي، اشتغال جوانان را اولويت کاري خود قرار دهند و به جوانان اعتماد کرده و به صورت جدي پيگير اين مسئله باشند؛ چرا که منشأ تمام خرابکاری‌ها بيکاري است.
جوان تحصيل کرده بيکار در اين باره مي گويد: وجود بوروکراسي اداري و مقررات بعضا زايد و وجود فشارهاي دروني و خارجي تحميلي بر برنامه ريزان اقتصادي، سبب به وجود آمدن محدوديت‌هاي فراواني در جهت رسيدن به اهداف اقتصادي شده است.چنين محيطي باعث سرخوردگي کارآفرينان مي‌شود تا جايي براي ابراز ايده هاي خود نبينند.يکي از فرهنگيان در گفت وگو با خبرنگار ما مي گويد: مشکلات اقتصادي مهم‌ترين علت مهاجرت روستاييان به شهرهاست و نبود درآمد کافي، نبود شغل، فرار از بيکاري و تامين معيشت خانواده، اين قشر را وادار به مهاجرت مي کند.
عوامل مهاجرت مردم لردگان به شهرستان ها و استان‌هاي همجوار
 بعد از پيروزي انقلاب طرح‌ها و برنامه هاي مختلفي با هدف دستيابي به توسعه روستايي و کاهش مهاجرت روستاييان به مناطق شهري اجرا شد که يکي از مهم‌ترين آنها طرح هادي روستايي است.
اما سوال اساسي اين است که چرا با اجراي چنين طرح ها و برنامه‌هايي، همچنان شاهد مهاجرت روستاييان به شهرها به دلايل متعدد هستيم؟! علل مهاجرت، بسته به ويژگي هاي مختلف شخصيتي، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي افراد، متفاوت است.
 مهاجرت عده اي از روستاييان به شهرها، با هدف اشتغال و هدف عده اي ديگر تحصيل، ازدواج و... است که نتايج متفاوتي به همراه دارد. با بررسي هاي اجمالي مي توان تاکيد داشت که علل تاثيرگذار بر مهاجرت روستاييان به شهرها در ايران، از ابعاد گوناگوني همچون اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، جمعيت‌شناختي، طبيعي و کشاورزي قابل بررسي است که از اين ميان بعد اقتصادي نقش عمده اي ايفا مي کند و پس از آن ابعاد اجتماعي، فرهنگي، طبيعي ، کشاورزي و جمعيت‌شناختي قرار دارند.
پيشنهادها و ارائه راه حل‌هاي رفع بيکاري
از راهکارهای رفع مشکل بيکاري، می توان به توجه و حمايت هاي تسهيلاتي از جوانان در خصوص  راه‌اندازي کارگاه ها و کارخانه هاي کوچک و بزرگ و جلوگيري از قاچاق کالا اشاره کرد. قاچاق کالا سبب مي‌شود بسياري از شرکت هاي توليدي، ورشکست شده و بسياري از کارکنان آنها بيکار شوند. جلوگيري از قاچاق و حمايت از کالاي ايراني سبب اشتغال‌زايي شده و از بيکاري جلوگيري مي کند. از دیگر راهکارهای رفع این مشکل، می توان به  حمايت از کارآفريني و کار آفرينان، حمايت از جوانان ايراني و استعداد آنهادر زمينه هاي مختلف اعم از علمي و هنري که باعث خودباوري می شود،همچنین استخدام نيروهاي بومي در دواير دولتي و... اشاره کرد.