روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

جراحان بيمارستان سيد الشهدای فارسان، امید را به بیمار 54 ساله بازگرداندند؛

وقتی محدودیت جراحان در فارسان، باعث تایید نظر متخصصان نمی شود

کد خبر : 4349
۱۳۹۶/۰۵/۱۷ - ۱۴:۴۳
رییس بيمارستان سيد الشهدای فارسان گفت: خانم ۵۴ ساله با توده بسيار بزرگ و بدخيم كه طي عمل‌هاي جراحي ناموفق در سال‌هاي گذشته نااميدانه به متخصصان نام آور در شهرهاي بزرگ مراجعه كرده و به علت ماهيت بدخيم بيماري و دشواري عمل جراحي دست رد به سينه وي زده شده بود توسط پزشك متخصص اين مركز تحت درمان قرار گرفت.
دكتر هادي تقوي نژاد، رییس بيمارستان سيد الشهدای فارسان افزود: اين بيمار نااميد از درمان، دچار عوارض ناشي از توده شده و با انسداد روده ناشي از توده بدخيم شكمي به صورت اورژانسي به بيمارستان سيدالشهدای فارسان مراجعه کرد كه مراحل اوليه تشخيصي در همين مركز انجام شد.
به گفته وي، تيمي از متخصصان شامل جراح عمومي، جراح زنان، جراح ارولوژي، بيهوشي و راديولوژي تشكيل شد و اين شوراي پزشكي تصميم به عمل جراحي گرفتند.
دكتر تقوي نژاد افزود: در تاريخ دهم تيرماه نود و شش طي يك عمل جراحي ۵ ساعته با حضور جراح زنان ،جراح عمومي و جراح ارولوژي عمل خروج توده ۱۰ كيلويي با وجود چسبندگي‌هاي شديد به روده، مثانه، حالب و لگن، به طور كامل و به صورت curative انجام شد.
وي تصريح كرد: با وجود راديوتراپي هاي قبلي وآسيب‌هاي متعدد به بافت‌هاي شكمي، خوشبختانه اين تيم جراحي توانستند توده را به طور كامل و بدون آسيب جدي خارج کنند.
رییس بيمارستان سيد الشهدای فارسان گفت: بيمار به بخش ICU منتقل شد و مراقبت‌هاي اوليه انجام شد  و در حال حاضر بيمار با حال عمومي خوب در ريكاوري به سر مي برد.
دكتر تقوي نژاد افزود: همچنين خانم ۶۳ ساله با سابقه ديابت و فشار خون با شكايت درد پهلوي چپ از چندين سال قبل به این مرکز مراجعه کرد. در بررسي هاي انجام شده توسط سي تي اسكن و سونوگرافي، توده بزرگ بدون منشأ مشخص و با احتمال تومور GIST مطرح شد.
وي تصريح كرد: بيمار تحت لاپاراتومي قرار گرفت و با تشخيص توده بزرگ و سفت دم پانكراس در تاريخ ۲۹ تير ماه در بيمارستان سيدالشهدای فارسان تحت عمل جراحي ديستال پانكراتكتومي با حفظ طحال قرار گرفت و با حال عمومي خوب مرخص شد.
دكتر تقوي نژاد افزود: خانم ۳۴ ساله با شكايت توده قدام گوش چپ از ديگر مراجعين اين مركز درماني بود كه در بررسي هاي انجام شده توسط سونوگرافي و ام ار اي تومور پاروتيد تشخيص داده شد و پس از انجام FNA كانديد پاروتيدكتومي شد.
به گفته وي، بيمار در تاريخ ۲۲ خرداد در بيمارستان سيدالشهدای فارسان تحت عمل جراحي پاروتيدكتومي سطحي با حفظ عصب فاشيال قرار گرفت و با حال عمومي خوب و بدون هيچگونه عارضه مرخص شد.
وي خاطر نشان كرد: اهميت غده پاروتيد كه در قدام گوش قرار دارد، به علت عصب فاشيال مي باشد كه اين عصب با عبور از داخل غده پاروتيد آن را به دو لوب سطحي و عمقي تبديل مي كند.
وي ادامه داد در صورت، آسيب به عصب فاشيال يا شاخه هاي آن با توجه به اينكه عضلات صورت فلج مي شود بسيار حائز اهميت است.
رییس بيمارستان سيدالشهدای فارسان ضمن قدرداني از زحمات دكتر مهدي كريميان، متخصص جراح عمومي و سايرهمكارانشان افزود: اين امر براي بيماران به ويژه در زنان جوان كه چهره آنها را تحت تاثير قرار مي دهد بسيار حائز اهميت است و به همين علت است كه جراحان عمومي سعي مي كنند چنين اعمالي را انجام ندهند و يا در مراكز آموزشي و ريفرال انجام دهند.
رییس بيمارستان سيدالشهدای فارسان، از ديگر عمل های جراحي شاخص انجام شده توسط دكتر كريميان متخصص جراحي عمومي اين بيمارستان با عمل جراحي، به خانم ۵۴ ساله اشاره كرد كه با شكايت درد فلانك چپ از چند سال قبل، مراجعه کرده بود كه پس از انجام سي تي اسكن توده پانكراس تشخيص داده شد و پس از انجام اقدامات لازم قبل از عمل و رزرو آي سيو عمل جراحي ديستال پانكراتكتومي در بيمارستان سيدالشهدای فارسان در تاريخ ۲۰ ارديبهشت جهت بيمار انجام و بيمار با حال عمومي خوب ترخيص شد. دكتر تقوي نژاد افزود: همچنين پس از آماده شدن جواب پاتولوژي كه از تومورهاي نوراندوكرين بود جهت درمان تكميلي كموتراپي به سرويس هماتولوژي ارجاع شد.وي خاطر نشان كرد:عمل جراحي پانكراس به علت دسترسي مشكل و قرار داشتن پانكراس در رتروپريتوئن، جزو عمل‌هاي جراحي بسيار مشكل محسوب مي شود و به علت پرعروق بودن پانكراس و نزديكي به عروق بزرگ و نيز قرابت با طحال، احتمال خونريزي وسيع حين عمل يا بعد از عمل وجود دارد. به همين علت معمولا عمل‌هاي جراحي پانكراس به صورت تيمي و در مراكز آموزشي درماني و توسط جراحان باتجربه انجام مي شود.از علمي و هنري که باعث خودباوري می شود،همچنین استخدام نيروهاي بومي در دواير دولتي و... اشاره کرد.