روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معاون‌ توسعه‌ و‌ پشتیبانی هواشناسی استان:

چهارمحال و بختیاری در نهمین سال خشکسالی قرار دارد

کد خبر : 4431
۱۳۹۶/۰۵/۲۵ - ۱۶:۰۰
معاون‌ توسعه‌ و‌ پشتیبانی هواشناسی چهارمحال‌ و بختیاری گفت: چهارمحال و بختیاری امسال نهمین سال خشکسالی را پشت سرگذاشته و در شهرستان کوهرنگ که سرچشمه رودخانه کارون بوده و دومین قطب بارش در کشور است از 9 سال گذشته تا به امروز بیش از 2 هزار میلی‌متر کاهش بارندگی داشتیم.
معاون‌ توسعه‌ و‌ پشتیبانی هواشناسی چهارمحال‌ و بختیاری تاکید کرد: مطابق مطالعات مرکز ملی مدیریت بحران، 65درصد استان از خشکسالی شدیدو 25 درصد ازخشکسالی متوسط و خفیف رنج می‌برند و به طور کلی چهارمحال و بختیاری جزو استان‌های خشک محسوب می‌شود.
مهرداد قطره، معاون‌ توسعه‌ و‌ پشتیبانی هواشناسی چهارمحال‌ و بختیاری با اشاره به اینکه وضعیت فعلی آب و هوای استان کمی ابری است اظهار کرد: درچند روز آینده آسمان استان کمی ابری گاهی با وزش بادهای شدید پیش‌بینی شده و حداقل دمادر مرکز استان درصبح روز گذشته11 درجه و در گرم ترین زمان 34 درجه سانتی‌گراد بود.
وضعیت بارندگی در چهارمحال و بختیاری نامطلوب است
قطره وضعیت بارندگی در استان را نامطلوب دانست و افزود: بارندگی از مهرماه سال گذشته تا به امروز به 504 میلی‌متر میانگین بلندمدت رسیده؛ این در حالی است که این میزان در سال گذشته 512 و با میانیگن بلندمدت 590 میلی‌متر بوده است.
معاون توسعه و پشتیبانی هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به خشکسالی‌های پی در پی در این استان تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری، امسال نهمین سال خشکسالی را پشت سرگذاشته و در شهرستان کوهرنگ که سرچشمه رودخانه کارون بوده و دومین قطب بارش در کشور است، از 9 سال گذشته تا به امروز بیش از 2 هزار میلی‌متر کاهش بارندگی داشتیم.
استان چهارمحال و بختیاری جزو استان‌های خشک کشور است
وی ادامه داد: در ده سال اخیر به طور میانگین 864 میلی‌متر کمبود بارندگی تجربه کردیم و این وضعیت با یک سال بارش پربار هم جبران نخواهد شد.
قطره، چهارمحال و بختیاری را جزو استان‌های خشک کشور عنوان و خاطرنشان کرد: مطابق مطالعات مرکز ملی مدیریت بحران، 65 درصد استان از خشکسالی شدید و 25 درصد از خشکسالی متوسط و خفیف رنج می‌برند و به طور کلی چهارمحال و بختیاری جزو استان‌های خشک محسوب می‌شود.
وی تاکید کرد: با وجود اینکه استان ما نسبت به میانگین بارندگی کشور، استان پرآب است، اما به همین میزان آسیب‌پذیری آن نیز بیشتر است و این خود یک بحران جدی تلقی می شود.
قطره به برخی شهرستان‌ها و روستاهای استان اشاره کرد و گفت: وضعیت استان ما به گونه ای است که در برخی از روستاها و شهرهای شهرستان‌های بن، سامان، لردگان، بروجن و حتی کوهرنگ با تانکر آب‌رسانی می‌شود.
وی در پایان خطاب به مسئولان و مردم گفت: باید قدر آب را بیشتر بدانیم و در مصارف خود دقت بیشتری داشته و مسئولان نیز برای حل مشکلات اهتمام جدی صورت دهند.