روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

رییس کمیته گردشگری کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی:

ظرفیت شهر زیر زمینی تیران و کرون بی نظیر است

کد خبر : 4453
۱۳۹۶/۰۵/۲۸ - ۱۴:۵۷
شهرستان تیران و کرون در ۴۵ کیلومتری مرکز استان اصفهان است.یک شهر زیر زمینی در این شهرستان کشف شد که سکونتگاهی زیبا و تاریخی به شمار می رود . این شهر میزبان گردشگران و توریست های جهانی است و ظرفیت گردشگری این شهرستان را بیش از بیش رونق داده و جلوه های زیبای این سرزمین و سکونتگاه قدیمی و تاریخی را به نمایش گذاشته است.
برخی کارشناسان در منطقه احتمال می دهند این شهر زیر زمینی متعلق به دوران صفویه است.
آماده سازی شهر زیرزمینی از سال ۹۵
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تیران و کرون با اشاره به چگونگی کشف این شهر زیرزمینی گفت: در پاییز سال ۱۳۹۵ با اطلاع میراث فرهنگی شهرستان از وجود این شهر زیرزمینی و طی بازدیدهای مکرری که انجام شد، بخش هایی از این شهر با تشویق مالکین خانه های بالای این دست کندها، توسط فرمانداری و سایر مسئولین مرمت و نورپردازی شد. محسن مظاهری افزود: کار ساماندهی این دست کندها توسط میراث فرهنگی از ابتدای زمستان ۹۵ شروع شد و سه مورد از این دست کندها که در زیر سه خانه روستایی قرار دارند به صورت کامل نور پردازی و برای بازدید گردشگران نوروزی مهیا شد.
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تیران و کرون ادامه داد: این شهر زیر زمینی در زیر هشتاد خانه روستایی قرار دارد وتخمین زده می شود مساحتی در حدود ۲۰هزار متر مربع مساحت داشته باشد که در حال حاضر حدود هزار متر مربع از آن آماده شده است.
وی به همکاری اهالی روستای کرد علیا و مالکان این دست کندها اشاره کرد و گفت: با همکاری مسئولان محلی، این شهر زیر زمینی در حال تبدیل به یکی از بزرگ ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان و استان است.
وی یادآورشد: وجود اتاق ها، راهرو، چاه آب، تاقچه و دودکش سبب سکونت در این مجموعه شده است.
بازدید هزار نفر از ظرفیت گردشگری کردعلیا تیران و کرون
معاون فرماندار شهرستان تیران و کرون با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از دست کن های شهر زیر زمینی مرمت شده است، گفت:  بیش از هزار نفر در فروردین ماه سال جاری از شهر زیر زمینی کردعلیا در تیران و کرون بازدید کرده اند.
عبدا... بنهری با بیان اینکه مشارکت اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان، دهیاری و شورای اسلامی روستا به رونق گردشگری در این منطقه کمک کرده است، افزود: فضای گردشگری طبیعی و تاریخی روستای کرد علیا شامل قبرستان ارامنه، شهر زیر زمینی، آبشار و چشمه های آب و همچنین طبیعت زیباست.
ضرورت رسیدگی جدی مسئولان میراث فرهنگی استان  به شهر زیرزمینی
رییس کمیته میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در بازدید از شهر زیر زمینی، آبشار  و سد چشمه شاهی در روستای کردعلیا گفت: پتانسیل های گردشگری این روستا و ظرفیت شهر زیر زمینی بی نظیر است و نیاز به رسیدگی جدی مسئولان میراث فرهنگی استان و کشور دارد و این منطقه می تواند به زودی تبدیل به یکی از قطب‌های بزرگ گردشگری کشور شود.
احمد اسماعیل سعیدی خاطرنشان کرد: ظرفیت های گردشگری و تاریخی در این منطقه قابلیت بین المللی دارد و باید بیش از گذشته در این زمینه حمایت شود.
ضرورت ثبت شهر زیر زمینی
فرماندار شهرستان تیران و کرون با اشاره به ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری در شهرستان تیران وکرون و ظرفیت گردشگری و تاریخی شهر زیر زمینی گفت: با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این ظرفیت باید ثبت و مورد بازید گردشگران قرار بگیرد که لازم است برند سازی آن توسط کارشناسان میراث فرهنگی و همکاری مسئولان محلی انجام شود.
علی رحمانی افزود: شهر زیر زمینی در گذشته وجود داشته، اما بی توجهی نسبت به مسائل فرهنگی و میراث فرهنگی و ظرفیت اقتصادی این عرصه موجب شده که از این ظرفیت فرهنگی و اقتصادی غفلت شود اما تلاش جدی در مدیریت شهرستان و نگاه جدی به صنعت گردشگری منجر به رونق این عرصه اقتصادی است.