روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدیرکل منابع طبیعی استان خبر داد:

اجرای مرحله دوم طرح بین المللی جایکا در حوزه کارون بزرگ

کد خبر : 4495
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ - ۱۴:۵۰
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، با اشاره به امضای مرحله دوم طرح بین المللی مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع (جایکا) گفت: این طرح با محوریت استان چهارمحال و بختیاری، در پنج استان حوزه کارون بزرگ وارد مرحله اجرایی می شود.
به گزارش تابناک، علی محمدی مقدم افزود: مرحله نخست طرح جایکا با همکاری ژاپن از سال 90 در پنج روستای منطقه بازفت استان با هدف حفظ و احیای جنگل و مراتع، کمک به معیشت مردم و افزایش درآمد جنگل نشینان آغاز شد و سال گذشته به پایان رسید.
45 میلیارد ریال برای مرحله نخست طرح جایکا (آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن) با کمک مشترک ایران و ژاپن هزینه شده که از این مبلغ 80 درصد را دولت ژاپن و مابقی را دولت جمهوری اسلامی ایران تامین و هزینه کرده است.
طرح جایکا در حوزه کارون بزرگ با هفت میلیون هکتار وسعت اجرایی خواهد شد. جایکا به عنوان یک سازمان مستقل در حوزه توسعه ای در جهان فعالیت می کند.
محمدی مقدم تصریح کرد: نتایج مطلوب و رضایتمندی از این طرح در استان سبب شد تا مقامات 2 کشور ایران و ژاپن تصمیم بر تداوم اجرای این طرح در کشور بگیرند؛ برهمین اساس در توافق نامه جدیدی از سوی سازمان جنگل‌ها به نمایندگی از ایران و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن، مقرر شد تا دستاوردهای این طرح در چهارمحال و بختیاری به 5 استان خوزستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و اصفهان تعمیم یابد.
محمدی مقدم با بیان اینکه طرح جایکا از مهم‌ترین طرح‌هایی است که در آن با بهره گیری از مشارکت مردمی، منافع ملی و مردم منطقه تامین می شود، گفت: در این طرح با ارائه آموزش‌های لازم به مردم بومی منطقه، تلاش شده تا روش‌های بهره برداری از منابع طبیعی، به صورت معقول و روش‌های معیشتی جایگزین به مردم ارائه شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، مشارکت های مردمی را عامل اصلی عملکرد مطلوب این اداره کل در سال‌های اخیر عنوان کرد و افزود: مشارکت و همراهی مردم، نه تنها در حفظ مراتع و عرصه های ملی کمک شایانی کرده، بلکه در احیای گونه های ارزشمند در حال انقراض ازجمله کلوس نیز نقش موثری داشته است.
محمدی مقدم در ادامه با اشاره به نقش مشارکت های مردم در جلوگیری از وقوع آتش سوزی های گسترده در مراتع استان افزود: در سال گذشته شاهد کاهش 60 درصدی وقوع آتش سوزی در سطح مراتع استان بودیم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین تعداد آتش سوزی های سال گذشته نیز کاهش یافته؛ به نحوی که 18 فقره آتش سوزی رخ داد که در مجموع 24 هکتار از جنگل ها و مراتع استان را درگیر خود کرد.
جنگل های چهارمحال وبختیاری با وسعتی معادل 307 هزار هکتار، 5/18درصد مساحت این استان و 5/2درصد مساحت جنگل های کشور را به خود اختصاص داده است و این استان جزو استان‌های جنگل‌خیز کشور در مناطق زاگرس نشین به شمار می رود.
مراتع چهارمحال و بختیاری نیز یک میلیون و 93 هزار هکتار از وسعت این استان را شامل می شود که طبق این آمار، 6/86درصد از مساحت این استان را عرصه های طبیعی تشکیل می دهد.