روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نماینده مردم خوانسار در مجلس شورای اسلامی:

منابع داخلی برای ایجاد 5میلیون شغل مناسب نیست

کد خبر : 4511
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۴:۱۸
نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با حفظ وحدت و انسجام ملی در جهت خدمت‌گزاری در راستای توسعه و پیشرفت کشور، گامی موثر برخواهیم داشت.
علی بختیار با اشاره به اینکه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی درگیر یک امر خطیر برای تشکیل دولت دوازدهم بود، افزود: پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری، مراسم انتخاب وزرای دولت در مجلس شورای اسلامی انجام شد و به دنبال آن، صلاحیت و کارآمدی و توانمندی هر یک از وزرای پیشنهادی با نگاه برنامه محور نسبت به موضوعاتی که طرح شده بود، آن هم در راستای خط و مشی کابینه دولت دوازدهم شکل گرفت.
نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت دوازدهم به لحاظ قانونی در نخستین روز هفته دولت مستقر شده است و آماده است در چارچوب قوانین مصوب گام بردارد.
وی افزود: مجلس دهم قوانین برنامه و بودجه و قوانینی که برای پیشرفت کشور نیاز است را برنامه‌ریزی کرد و  قبل سال به تصویب رساند و دولت دوازدهم می‌تواند با آرامش خاطر مسیر کشور را رو به جلو حرکت دهد.
بختیار گفت: اما در یک نگاه به وضعیت کشور، اگر بخواهیم نقاط قوت و ضعف اداری کشور را مورد ارزیابی قرار دهیم با یک چالش جدی مواجه هستیم. یکی از ضعف‌های اقتصادی،  فضای کسب و کار نامناسب است که به دنبال آن، فعالان اقتصادی به راحتی نمی‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و در کشور این امکانات مهیا نیست.
وی فقدان انسجام در بخش‌های دولتی و ارکان مختلف کشور را ضعف‌ دیگر دانست و افزود: یکی از تاکیدات مجلس به رییس‌جمهور و وزرای پیشنهادی دولت این است که تیم دولت باید وحدت و انسجام و هماهنگی داشته باشد. دولت یازدهم تیم اقتصادی از انسجام کافی برخوردار نبود و باعث قفل شدن کار در بخش‌های مختلف می‌شد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت دوازدهم با ارزیابی یک تیم منسجم شکل گرفت، اما ارکان مختلف دیگر مانند قوه قضائیه و مقننه و مسئولان باید هماهنگ باشند، تاکید کرد: اصلاح‌طلبی که مخالف تقویت موشکی است و اصول‌گرای مخالف برجام، در بینش سیاسی خود دچار مشکل هستند.
وی افزود: باید ضعف دفاعی کشور را تقویت کرده و راه تعامل با دنیا را در پیش بگیریم. اگر بخواهیم مقابل یکدیگر بایستیم قطعا کشور به اهداف سند 1404  و قدرت اول منطقه بودن به لحاظ اقتصادی، امنیتی و سیاسی دست نمی‌یابد.
بختیار بیان داشت: یکی از ویژگی های مهم کشور این است که در برابر همه مشکلات،  نیروی انسانی متخصص و توانمند برای پیشرفت در اختیار داریم و در دنیا  از نیروی انسانی به عنوان سرمایه‌ای عظیم یاد می‌کنند.
وی افزود: امروزه منابع و ذخایر نفتی و گازی برای کشورها سرمایه مهم تلقی نمی‌شود؛ بلکه سرمایه امروز کشورها نیروی انسانی است که ما از این سرمایه در کشور خود برخورداریم و باید نیروی انسانی ما در بخش‌های مختلف در ابعاد اشتغال به کارگیری شود.
نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروز یکی از معضلات اجتماعی آمار بالای طلاق، اعتیاد و سرقت است، تصریح کرد: در مسیر اشتغال کشور و در جهت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای رفع بیکاری باید از بخش‌های مختلف استفاده کنیم؛ زیرا تنها با سرمایه‌گذاری داخلی نمی‌توانیم به اهداف خود برسیم.
وی اذعان کرد: منابع داخلی برای ایجاد 5 میلیون شغل مناسب نیست. با فرصت پسابرجام  باید حتما مسیر کشور را به گونه‌ای هموار کرده و  به بخش مولد سوق دهیم و حدود 700 میلیارد تومان از بخش خارجی تامین کنیم؛ زیرا منبع داخلی اندک است.
بختیار گفت: یکی از اقدامات اخیر در حوزه نفت این بود که با یکی از شرکت‌ها قراردادی منعقد شد و تا 100 میلیون دلار در زمینه  اقتصادی، کشاورزی و... می‌توانیم سرمایه‌گذاری کنیم.
وی بیان کرد: در شهرستان باید موانع و مشکلات سرمایه‌گذاران را بر طرف کنیم؛ نه اینکه از این سازمان به آن سازمان دچار سرخوردگی شوند.
چنین عنوان کرده‌اند که در کشور پیشرفت  به سمت سرمایه به واسطه بخش توزیع صورت می‌گیرد و تولید مقرون به صرفه نیست.
عضو فراکسیون کشاورزی و صنایع غذایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید شرایط به گونه‌ای هموار باشد که همه ادارات شهرستان به دنبال رفع مشکل و نه ایجاد مانع باشند و مشکلات افرادی که انگیزه توسعه دارند را برطرف سازیم.
وی عنوان کرد: شیوه مانع‌گذاری جلوی پای صنعت‌گر و سرمایه گذاران باعث فرار سرمایه‌گذار شده و بدین ترتیب مشکل بیکاری رفع نخواهد شد.