روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نخستین جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا گشایش یافت؛

میزبانی «ایران کوچک» از اقوام ایرانی

کد خبر : 4512
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ - ۱۴:۵۰
ورزشگاه ملت شاهین‌شهر پنجشنبه شب شاهد حضور خیل شهروندان و میهمانانی بود که در افتتاحیه نخستین جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا گردهم آمده بودند.
این جشنواره به همت معاونت روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و وزارت ورزش و جوانان و با همکاری فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی و اداره‌کل ورزش و جوانان استان اصفهان و همچنین فرمانداری و شهرداری شهرستان شاهین‌شهر برپا شد و دوم و سوم شهریورماه میزبان نزدیک به هزار شرکت‌کننده و میهمان در قالب ۳۲ تیم از ۳۱ استان کشور بود.
علیرضا بصیری، فرماندار شاهین‌شهر و میمه در مراسم افتتاحیه این جشنواره با تبریک اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: شاهین‌شهر در ۱۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده که مرکز شهرستان شاهین‌شهر و میمه است. شهرستان شاهین‌شهر ۲۴۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۱۸۰ هزار نفر آنها در شهر شاهین‌شهر که به دلیل وجود اقوام مختلف به «ایران کوچک» معروف است، سکونت دارند.
وی افزود: انتخاب شاهین‌شهر برای برگزاری نخستین جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا به دلیل حضور همین اقوام مختلف بوده و قطعا شرکت‌کنندگان، در این شهر احساس غریبی نمی‌کنند.
روستا مصداق درست اقتصاد مقاومتی و روستایی، تولیدگر خلاق و کارآفرین است
رسول زرگرپور، استاندار اصفهان نیز در این آیین با اشاره به میزبانی شاهین‌شهر از نخستین جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا گفت: روستا یعنی کشاورزی، تولید و صنایع دستی و روستا مصداق درست اقتصاد مقاومتی است. روستایی یعنی فطرت پاک، دین باوری، ولایت مداری، شهیدپروری، تلاش و کوشش و روستایی تولیدگر خلاق و کارآفرین است. توسعه و عمران روستا نیز، شعار ارزشی انقلاب، تاکید امام راحل (ره) و توصیه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است.
استاندار اصفهان افزود: روستاییان در طول قرن‌ها خرده فرهنگ‌های ملی و ماندگار خود را حفظ کرده‌اند و ورزش‌های سنتی و معنادار خود را میراث داشته‌اند و امروز با همت و ابتکار معاونت توسعه روستایی کشور شاهد نمایش این خرده‌ فرهنگ‌های غنی و ورزش‌های بومی زیبا هستیم. باید از این معاونت تشکر کرد که در کنار توسعه اقتصادی روستاها، توسعه فرهنگی را فراموش نکرده‌ است.
جشنواره ملی روستا به دنبال ارتقای جایگاه روستاها در اقتصاد کشور است
دبیر جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا در این آیین  اظهار کرد: این جشنواره ملی به دنبال ارتقای جایگاه روستاها در اقتصاد کشور است.کامران کلانی افزود: دولت‌ در توسعه روستایی، علاوه بر توان افزایی روستاییان، به میراث معنوی و فناوری بومی در وستاها، توجه ویژه‌ای دارد.
دبیر جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا ادامه داد: کشورهایی مانند ایران که تاریخ کهنی دارند، دارای میراث ناملموس مثل موسیقی، بازی‌های محلی، طب سنتی، هنر و معماری هستند.
وی با تاکید بر اینکه با سرمایه میراثی، آداب و رسوم در روستاهای کشور، سهم اشتغال و تولید ثروت روستاییان افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: به آداب و رسوم روستاها، همچون پخت انواع غذاهای محلی و ورزش‌های روستایی بیش از گذشته باید توجه کنیم؛ توجه به این مهم به تقویت خودباوری روستاییان در ایجاد اشتغال پایدار و پویایی اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.کلانی در پایان همچنین از میزبانی شاهین‌شهر و پشتیبانی مسئولان شهرستانی و استان اصفهان قدردانی کرد.
- اجرای گروه‌های موسیقی محلی گرمابخش افتتاحیه این جشنواره بود و این آیین با رژه تیم‌های شرکت‌کننده با لباس محلی ادامه یافت.
- اجرای زنده رضا صادقی در ورزشگاه ملت شاهین‌شهر نیز حسن ختام مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا شد.
- بازی‌های جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا به دو صورت گروهی و انفرادی در ۱۳ رشته کشتی سنتی، هفت سنگ، چوب کشی، تیر و کمان، غازقلنگ، دال پلان و الخ‌تری و ... برگزار شد که هفت رشته مخصوص مردان و ۶ رشته مخصوص بانوان بود. برپایی نمایشگاه صنایع دستی روستایی از جمله برنامه‌های جنبی این جشنواره دو روزه بود.
در جشنواره ملی فرهنگی ورزشی روستا، 960 ورزشکار، مربی، داور و سرپرست مرد و زن روستایی از 31 استان کشور در شهرستان شاهین‌شهر حضور داشتند؛  این جشنواره که از صبح پنجشنبه آغاز شده بود ظهر دیروز با معرفی برندگان ورزش‌ها و بازی‌های 13گانه کشتی سنتی، هفت سنگ، چوب کشی، تیر و کمان، غازقلنگ و الخترودارپلان به پایان رسید.