روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

چهارمحال و بختیاری و شور و حال زندگی عشایری:

آغاز کوچ پاییزه عشایر به مناطق قشلاقی

کد خبر : 4679
۱۳۹۶/۰۶/۲۲ - ۱۴:۰۹
با فرا رسیدن فصل پاییز شور حال زندگی عشایری نیز در استان دوباره به اوج خود رسیده است چراکه کوچ پاییزه عشایر چهارمحال و بختیاری به مناطق قشلاقی خوزستان آغاز شد.
در همین رابطه یحیی حسین پور مدیرکل امور عشایر چهارمحال و بختیاری گفت: کوچ پاییزه عشایر استان به مناطق قشلاقی خوزستان از ۲۰ شهریورماه جاری آغاز شد و تا ۲۰ آبان ادامه دارد.
وی افزود: این کوچ از ۵ ایلراه اصلی از جمله کوه سفید، تنگ فاله، تاراز، هزار چمه و دزپارت صورت می‌گیرد.
حسین پور با بیان اینکه نیمی از جمعیت ۱۴ هزار و  ۶۵۷ خانواری عشایر استان برون کوچ و مابقی درون کوچ هستند، اضافه کرد: یک میلیون و ۵۰۰ هزار رأس دام سبک مربوط به عشایر در استان وجود دارد.
وی ادامه داد: نیروی انتظامی، دامپزشکی، هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی نیز بر اساس آیین نامه ساماندهی عشایر، امنیت و سلامت عشایر کوچنده و دام هایشان را تأمین می‌کنند.
به کوچ پاییزه عشایر، «مال کَنون» گفته می‌شود که شامل دو واژه «مال» به معنی آبادی و مجموع سیاه چادر‌ها و «کَنون» به معنای از جا کندن و از آیین‌های تاریخی و دیرین عشایر بختیاری است.
کوچ عشایر همه ساله در ۲ فصل انجام می‌شود؛ اول در فصل بهار و هنگام کوچ ایل از گرمسیر به طرف سردسیر (ییلاق) و دوم در اواخر شهریور و اوایل فصل پاییز که ایل از سردسیر به طرف گرمسیر (قشلاق) و معمولاً در خوزستان حرکت می‌کند و تا بهار سال آینده در مراتع این استان باقی می‌ماند.
استان چهارمحال و بختیاری، بعد از فارس دومین استان عشایر نشین کشور و دارای رتبه اول استانی در تراکم عشایر در واحد سطح است.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۷، جمعیت ۱۲۶ هزار و ۳۹ نفری عشایر چهارمحال و بختیاری در قالب ۱۴ هزار و ۶۵۷ خانوار در ۸۵ درصد گستره جغرافیایی این استان استقرار دارند.
عشایر چهارمحال و بختیاری، از اقوام بختیاری، ترک قشقایی، چهرازی، عرب نصرآبادی و گله دار دهکردی هستند.
۲۵ تعاونی ارزاق عشایر کوچرو استان را تامین می کنند
معاون توسعه و عمران امورعشایر چهارمحال و بختیاری از استقرار ۲۵ شرکت تعاونی برای تامین و توزیع ارزاق و مایحتاج عشایر کوچرو این استان خبر داد و گفت: سهمیه آرد و سوخت فسیلی عشایر نیز در اختیار عاملان توزیع قرار گرفته است.
یدالله چراغپور دیروز (چهارشنبه) در گفت و گو با ایرنا، از استقرار نیروهای امدادرسان جمعیت هلال احمر، اکیپ های سیار دامپزشکی و نیروهای یگان انتظامی در مسیرهای ۵ گانه کوچ در شهرستان کوهرنگ به خوزستان خبر داد.
وی همچنین واکسینه کردن دام عشایر در برابر بیماری ها و از سلامت دام های عشایر کوچرو خبر داد.
چراغپور از استقرار اورژانس فوریت های پزشکی و مراکز درمانی سیار برای رسیدگی و درمان بیماران و آسیب دیدگان احتمالی در میسر کوچ را از دیگر اقدامات برای رفاه حال عشایر کوچرو عنوان کرد.
معاون توسعه و عمران امورعشایر چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: اداره آموزرش و پرورش عشایری استان نیز فرایند ثبت نام دانش آموزان مقطع ابتدایی دختر و پسر را در مناطق ییلاقی این استان انجام داده و با برنامه ریزی های انجام شده، دانش آموزان سال تحصیلی جدید را در مناطق قشلاقی آغاز می کنند.
استان چهارمحال و بختیاری دومین استان عشایرنشین کشور با بیش از یک میلیون و ۵۰۰ راس دام بعد از استان فارس است که همزمان با تقویم کوچ پاییزی عشایری در حال انجام است.