روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

بعد از 42سال فعالیت؛

تنها دانشگاه دولتی نجف‌آباد تعطیل می شود

کد خبر : 4680
۱۳۹۶/۰۶/۲۲ - ۱۴:۱۲
دانشگاه تربیت معلم شهید آیت نجف آباد، با وجود فارغ التحصیلی بیش از ۹ هزار معلم از این مجموعه طی ۴۲ سال فعالیت، از سال تحصیلی جاری دانشجویی را پذیرش نکرده و سال آینده نیز به صورت کامل تعطیل خواهد شد.
به گزارش ایمنا- نجف آباد، یکی از اساتید این دانشگاه بااشاره به سیاست دولت یازدهم و دوازدهم درخصوص فعال نگه داشتن یک تا ۲ مرکز تربیت معلم در مراکز استان‌ها بیان داشت: در حال حاضر این دانشگاه کمتر از ۳۰۰ دانشجو دارد که با فارغ التحصیلی یک سوم آنها در سال جاری، مابقی نیز قرار است طی سال آینده به پردیس شهید باهنر اصفهان که در حال حاضر بیش از یک هزار و ۲۰۰ دانشجو دارد، منتقل شوند.
این استاد دانشگاه از تکرار چنین سرنوشتی برای دانشگاه فرهنگیان کاشان خبر داد و افزود: در دولت های نهم و دهم، سیاست مسئولان بر گسترش و تقویت دانشگاه های فرهنگیان قرار گرفته بود؛ به طوری که پردیس پسرانه اصفهان بیش از ۲ هزار دانشجو داشت ولی در حال حاضر تلاش می شود از فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد و پیام‌نور به عنوان معلم استفاده شود.
یکی از دانشجویان سال آخری هم از پردیس فاطمه زهرا به عنوان تنها مرکز تربیت معلمان زن در شهر اصفهان یاد کرد و بیان داشت: حذف تنها دانشگاه دولتی شهرستان در شرایطی صورت می‌گیرد که چند سال از ارتقای جایگاه نجف آباد به فرمانداری ویژه می گذرد و از مسئولان انتظار داریم حداقل جلوی خروج داشته های فعلی شهر را بگیرند.
وی از سابقه دو دهه ای رشته تربیت بدنی در این دانشگاه خبر داد و ضمن اشاره به رتبه اول دانشگاه شهید آیت نجف آباد از لحاظ امکانات این رشته در کشور، اضافه کرد: با حذف این دانشگاه، حجم قابل توجهی از امکانات و زیرساخت های موجود که با هزینه مشخصی آماده شده، بدون استفاده خواهد ماند؛ همان گونه که ۲ سال پیش تنها مرکز آموزش فنی و حرفه ای پسرانه شهرستان را به مرکز استان انتقال دادند.
بدون استفاده ماندن ۷ هکتار امکانات آموزشی
دیگر استاد دانشگاه فرهنگیان شهید آیت نجف‌آباد، با هشدار درخصوص بلااستفاده ماندن مجموعه زیرساخت‌های موجود در این دانشگاه، بیان داشت: طبق اعلام سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان کشور و بر اساس بررسی ۸۰ شاخص آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و رفاهی، این مرکز رتبه اول استان را در بین  ۵ مرکز و رتبه ۱۵ کشور را در بین ۹۸ دانشگاه به خود اختصاص داده است.
ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در گفت‌وگویی اظهار داشت: در موقع راه اندازی این مجموعه که به زمین، امکانات، بودجه و سایر حمایت‌های مشابه احتیاج بود، مدیران شهرستانی همه‌کاره محسوب می‌شدند؛ ولی در حال حاضر عده‌ای نقش حمایت‌های صورت گرفته را فراموش کرده و ما را هیچ‌کاره می‌دانند.
یکی از اساتید دانشگاه خاطرنشان کرد: آن طور که مسئولان اعلام کرده اند، با حذف این دانشگاه قرار است از امکانات موجود برای برگزاری دوره های ضمن خدمت معلمان بهره بگیرند که به نظر نمی رسد چنین کاری امکان‌پذیر باشد و در عین حال در مقایسه با حجم امکانات موجود در این دانشگاه، بتوان توجیه اقتصادی برای آن متصور شد.
این مجموعه در حال حاضر پذیرای ۳۰۰ دانشجوی بورسیه مقطع کارشناسی در ۴ رشته الهیات، علوم اجتماعی، تربیت بدنی و علوم تربیتی در کنار نزدیک به ۱۵۰ دانشجوی کاردانی پاره وقت از بین جامعه فرهنگیان است و اخیرا نیز تعمیرات اساسی در سلف سرویس و مجموعه خوابگاه های آن انجام شده.
دانشگاه فرهنگیان شهید آیت نجف آباد تاکنون ۱۰شهید را تقدیم راه نظام اسلامی کرده و در سال های ابتدایی انقلاب مورد عنایت ویژه شهیدان رجایی و باهنر بود.
برخی اخبار از کمبود حداقل ۲۰۰ معلم در نجف‌آباد طی سال تحصیلی جدید حکایت می کنند و این در حالی است که هیچ گونه سهمیه ای در این خصوص به شهرستان اختصاص نیافته است.