روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

جدال چهارمحال و بختیاری و اصفهان؛

پیشرفت یا توقف پروژه انتقال آب بن - بروجن؟!

کد خبر : 4700
۱۳۹۶/۰۶/۲۵ - ۱۴:۰۶
به گفته کارشناسان، ایران بیش از ده سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و در این راستا دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان بر سر مسئله آب و سر چشمه زاینده رود اختلافات فراوانی دارند.
در همین چهارچوب استان اصفهان به عنوان یکی از صنعتی‌ترین استان های کشور و شهر اصفهان به عنوان یکی از کلان شهرهای ایران به منابع آبی نامحدودی نیازمند هستند و این درحالی است که چهارمحال و بختیاری به عنوان یکی از محروم ترین استان های کشور، از نظر اقتصادی اوضاع مساعدی نداشته و ندارد و همیشه جمعیت این استان مجبور به مهاجرت بوده است.
درحال حاضر مسئولان چهارمحال و بختیاری در پی رفع این مشکلات هستند و قصد دارند استان را بر اساس برنامه‌های کلان کشوری و قانون اساسی به سمت پیشرفت سوق دهند که بی‌شک این مهم نیازمند منابع طبیعی از جمله آب است.
البته این نکته را هم باید اضافه کرد که علاوه بر صنعت و درراستای محرومیت زدایی، شهرها و روستاهای این استان هم به آب شرب بهداشتی نیازمند هستند. و جود خشکسالی و میل پایان ناپذیر استان اصفهان
برای مصرف آب و حرکت استان چهارمحال و بختیاری به سمت صنعتی شدن و رفع محرومیت مردم استان، یکی از مهم ترین دلایل دعوای آب میان اصفهان و چهارمحال  است.
اوج یکی از این جدال های آبی دو استان، اخیرا بر سر پروژه انتقال آب بن-بروجن است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بروجن سلام، سر تیتر رسانه‌های اصفهان درخصوص پروژه آب بن - بروجن با عناوین  «اجرای زودهنگام طرح بن-بروجن»، «خشکی کامل زاینده‌رود با اجرای طرح انتقال آب بن-بروجن» ، «زاینده‌رود، مرده رود خواهد شد» و «توقف پروژه انتقال آب بن - بروجن» منتشر شده و این در حالی است که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، آقای اردشیر نوریان، در گفت‌وگو با ایرنا، طرح ملی انتقال آب بن - بروجن را توقف ناپذیر و اجرای آن را حتمی دانست و مدیرکل دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری در مصاحبه خود با ایرنا، از پیشرفت 53 درصدی طرح انتقال آب بن - بروجن خبر داد و گفت: این طرح با قوت در 10 نقطه استان در حال اجراست.
از سوی دیگر رسانه های اصفهان درخصوص توقف و غیر قانونی خواندن این پروژه عنوان کردند: با تلاش استاندار اصفهان و پیگیری از دستگاه ها و همین‌طور دستور دادستان اصفهان، به منظور جلوگیری از زیاده‌خواهی‌های مسئولان استان چهارمحال و بختیاری با توقف موقتی طرح انتقال آب بن-بروجن، اولین گام برداشته و مقرر شد که در جلسه شورای عالی آب، مسئله بررسی و منبع تامین آب برای این طرح نهایی شود.
حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز درمورد طرح غیر قانونی انتقال آب از بن-بروجن گفت: با تلاش استاندار اصفهان و پیگیری از دستگاه ها و همین‌طور دستور دادستان اصفهان، به منظور جلوگیری از زیاده خواهی های مسئولان استان چهار محال بختیاری با توقف موقتی طرح انتقال آب بن-بروجن، اولین گام برداشته و مقرر شد در جلسه شورای عالی آب، مسئله بررسی و منبع تامین آب برای این طرح نهایی شود. با این حال مدیرکل دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری، از پیشرفت 53 درصدی طرح انتقال آب بن - بروجن خبر داد و گفت: این طرح با قوت در 10 نقطه استان در حال اجراست. احسان امانی بابادی روز یکشنبه هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، طول خط انتقال آب بن - بروجن را 112 کیلومتر اعلام کرد و افزود: با اجرای آن، آب شرب 11 شهر و 13 روستا با جمعیتی بالغ بر 460 هزار نفر و تامین آب مورد نیاز 10 شهرک و ناحیه صنعتی در مسیر تامین می ‌شود.
وی ادامه داد: در اجرای این طرح 77 کیلومتر جاده‌کشی، 61 کیلومتر کانال زنی و 53 کیلومتر لوله گذاری انجام شده است. امانی بابادی گفت: طی 2 ماه آینده پمپ‌های طرح، خریداری و در محل های مدنظر نصب می شود. مدیرکل دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری افزود: تلاش خواهد شد که آب شرب مردم تا پایان سال جاری تامین شود. امانی با اشاره به برخی چالش‌ها در اجرای این طرح اظهار کرد: در برخی موارد اجرای طرح در زمین های ملی قرار می‌گیرد که برای کسب مجوزهای قانونی، طرح با وقفه انجام می شود. به گزارش ایرنا، اجرای طرح انتقال آب بن-بروجن از سال 1391 آغاز شد. این طرح یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم استان به شمار می رود و با بهره برداری از آن بسیاری از مشکلات آب استان رفع می شود، بااین حال با چالش ها و حواشی بسیاری مواجه شده است.
 
نویسنده : زاینده رود