روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

همزمان با5مهر، روز گردشگری؛

از موزه‌ها رایگان بازدید کنید

کد خبر : 4790
۱۳۹۶/۰۷/۰۳ - ۱۳:۰۸
از سال ۱۹۸۰،سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد، سالانه روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز جهانی گردشگری جشن می‌گیرد.
اساسنامه این روز در تاریخ ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۷۰،به تصویب سازمان جهانی گردشگری رسید که این موضوع، نقطه عطفی در گردشگری جهانی محسوب می‌شود. هدف از گرامیداشت چنین روزی، بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است. از آن زمان به بعد موزه های زیادی با موضوع های مختلف در شهرهای مختلف ایران تاسیس شد که اصفهان نیز از این قائده مستثنی نیست. در این گزارش به معرفی چند موزه معروف در شهر تاریخی اصفهان می‌پردازیم و به این منظور، از موزه کاخ چهلستون شروع می کنیم.
چهلستون؛ معماری باشکوه عصرصفوی «چهلستون» نام یکی از بناهای دوره صفویه در اصفهان است که از نظر معماری یکی از باشکوه ترین بناهای آن دوران به شمار می رود و  برای نخستین بار در سال ۱۳۳۷ شمسی درهای آن به روی عموم گشوده شد. با وقوع انقلاب اسلامی ایران و وقفه ای ۱۰ ساله، پس از بازسازی و مرمت و تجهیز بنا، در بهمن ماه سال ۱۳۶۷ با عنوان «موزه چهلستون» مجددا کار خود را آغاز کرد.
موزه هنرهاي تزئيني ايران
موزه هنرهاي تزئيني ايران در یکی از عمارت های تاریخی به نام «رکیب خانه» قرار دارد و فضایی برابر ۲۶۰۰ متر مربع برای موزه دائمی و حدود ۱۲۰۰ متر فضاي مفيد نمايشگاهی را به خود اختصاص داده است؛ مجموعه‌ای از منسوجات دستباف و رو دوزي‌شده، انواع بافت زري، مخمل،ترمه، مليله دوزي، آثار خطي، ياقوت مستعصمي واضح، خط ثلث و آثار ميرعماد و دختر وی، آثار مروي سلطان علي مشهري و ميرزا رضاكلهر، مجموعه‌هاي شيشه كه از قرن سوم، پنجم، هشتم و نهم هجري به چشم می خورد.
كليساي وانك؛ پيشگام موزه داري در تاريخ ايران
ساخت كليساي وانك، به سال ۱۳۵۰ هجری شمسی باز می گردد و می توان آن را از پيشگامان موزه داري در تاريخ ايران به شمار آورد.این موزه در دو طبقه احداث شده و دارای دو تالار با ویترین های ثابت و سیار است و حدود ۸۵۰ شيء از سده هاي شانزدهم تا بيستم ميلادي در آن به نمایش گذاشته شده‌اند:كتاب ها و نسخه‌هاي خطي،تابلوهاي گچ بري و نقاشي،آثار فلزي،منسوجات (دست بافته‌ها و رودوزي هاي سنتي)و... . این موزه تحت نظر شهرداری اصفهان فعالیت می کند و آثاری از هنر معاصر را در خود جای داده است.
موزه آموزش و پرورش، در ساختمان منزل مسكوني شادروان عطاءالملك دهش (از شخصيت هاي اجتماعي اواخر دوره قاجار) قرار داشته و توسط اداره آموزش و پرورش اداره می شود. این ساختمان پس از پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار گرفت و پس از بازسازي در سال  ۱۳۷۸ کاربری موزه پیدا کرد.این موزه، با هدف ايجاد زمينه هاي مناسب براي استفاده از تجارب گذشتگان، مقايسه وضعيت آموزشي گذشته و حال، تجليل از پيشكسوتان و طلايه داران نظام تعليم و تربيت و حفظ ياد و نام آنها تاسیس شده است.موزه شهدا
 موزه شهدا در ساختمانی دو طبقه با وسعت ۹۰۰ متر مربع قرار گرفته و شامل سه تالار است: تالار نهضت های اسلامی جهت آشنایی با شهدای نهضت های صد سال اخیر همچون میرزا کوچک خان، سید حسن مدرس و نواب صفوی، تالار نهضت امام خمینی(ره) جهت آشنایی با سیر تاریخ شهادت از پانزدهم خرداد ۱۳۴۲ تا بهمن ۱۳۵۷ و پیشگامان و همراهان نهضت اما م خمینی (ره)،تالار دوران دفاع مقدس،تالار نمایش جهت نمایش فیلم‌های کوتاه از حماسه آفرینی ها و رشادت های ایثارگران و شهدا.
حمام علیقلی آقا
حمام علیقلی آقا بخشی از یک مجموعه است که قسمت‌های دیگری همچون بازار، چهارسوق و مسجد را نیز شامل می شود. بناي حمام ۱۲۰۰ متر‌مربع وسعت دارد و دو قسمت حمام بزرگ و حمام كوچك را در خود جای داده است. هر یک از این قسمت ها از بينه‌هاي هشت‌گوش و مربع‌شكل، گرمخانه‌ها، خلوت و چال‌حوض تشکیل شده و با تزئیناتی از سه دوره صفوی، قاجار و پهلوی زینت یافته اند. پس از اتمام عملیات احيا و مرمت اين بنا در سال ۱۳۸۳، حمام علي‌قلي‌آقا، به عنوان یک موزه، پذیرایی از بازدیدکنندگان را آغاز کرد.عصارخانه
عصارخانه همان كارخانه روغن كشي بوده و به معنای محلی است که روغنگر از بذرهای مختلف همچون کرچک و کنجد روغن تهیه می کرده است. عصارخانه شاهی ۳۸۰ متر مربع وسعت دارد و اطلاعاتی از تاریخ ساخت آن در دست نیست؛ اما چون بخشی از بازار قیصریه اصفهان است تاریخ احداث آن را به دوره شاه عباس صفوی نسبت می دهند.گفتنی است مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، با موافقت ریاست این سازمان و به پیشنهاد معاونت گردشگری، بازدید از تمام موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی تحت پوشش سازمان میراث‌فرهنگی را در روز چهارشنبه۵مهر ۹۶ برای عموم مردم رایگان اعلام کرده است.

نویسنده : زاینده رود