روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

فشار بر مردم چهارمحال برای استفاده نکردن از یک حق طبیعی؛

محرومیت

کد خبر : 4804
۱۳۹۶/۰۷/۰۴ - ۱۴:۳۵
در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا. الحسین به سر می‌بریم؛ شهیدی که با لبان تشنه و در کنار دو رود بزرگ به شهادت رسید.
قیام عاشورا سال‌ها برای تمام آزادی‌خواهان جهان و خصوصا شیعیان و به‌طور ویژه برای مردم ایران، الهام‌بخش مبارزه با ظالم و تلاش برای احقاق حقوق مظلوم بوده و هست.
نکته ای که در مورد این قیام وجود دارد، این است که این مبارزه (که یکی از نقاط اوج آن واقعه عاشوراست) محدود به زمان و مکان خاصی نبوده و به قول معروف، «همه روزها عاشورا و همه زمین ها کربلا»ست و درحقیقت اگر پیام قیام امام حسین(ع) را در زندگی خود جاری و ساری نکنیم، هرقدر هم که عزاداری کنیم عملا بی‌فایده است.
در این چهارچوب استان کوچکی در جنوب غربی ایران وجود دارد که نزدیک به یک میلیون نفر در این جغرافیا زندگی می‌کنند. این جغرافیا را به علت ارتفاع زیادش از سطح دریا «بام ایران» می‌خوانند که این بام، منشأ دو رود بزرگ در ایران است و چه نعمتی از این بزرگ‌تر که مردمان این سرزمین از یک مایع حیاتی سرشار و با کیفیت بر خوردارند. با این وجود به نظر می‌رسد که مردم نجیب چهارمحال و بختیاری همچون امام شهیدشان در جوار رودهای بزرگ هستند اما نمی توانند از مواهب آن بهره مند شوند. چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های کوچک کشور است که محرومیت در آن موج می‌زند؛ چرا که کار تولیدی آنگونه که شایسته است، در آن انجام نمی‌شود. این استان از اساسی ترین منابع صنعتی شدن ازجمله آب بهره مند است؛ با این حال به دلیل نبود شرایط برای استفاده از این منابع ، مردم این استان برای پیدا کردن شغلی مناسب و درآمدی درخور شأنشان مجبور به مهاجرت هستند. این مردم اکثرا به استان هم جوار که یکی از صنعتی ترین استان های کشور است مهاجرت می‌کنند.
استان اصفهان برای ماندگاری صنعت خود به منابع بی پایانی ازجمله آب نیازمند بوده و برای تامین این منابع با مشکل مواجه شده است؛ چرا که مردم و مسئولان چهارمحال و بختیاری برای پایان دادن به محرومیت مردم مظلوم این استان تصمیم گرفته‌اند از منابع طبیعی سرزمین شان استفاده مناسب کنند.
این درحالی است که مسئولان اصفهانی با این کار مخالفت می‌کنند؛ زیرا اگر اینچنین شود منابع مورد نیاز آب برای صنعت این استان و جمعیت شهر اصفهان که هر روز رو به افزایش است، با مشکل مواجه می‌شود.
با این حال آنها متوجه این موضوع نیستند که اگر با همین روال پیش بروند اصفهان تا چند سال دیگر با مشکلات عدیده ای مواجه می‌شود؛ چرا که مسئولان این استان منابع را در شهر اصفهان جمع کرده و دیگران را ترغیب به مهاجرت می‌کنند.
درنتیجه اگر کسانی که با استفاده چهارمحال و بختیاری از آب مخالفت می‌کنند، واقعا به فکر مردم اصفهان هستند، باید به توسعه استان های هم جوار کمک کنند تا از آمار مهاجرت ها به این شهر کم شود و در نتیجه مشکلات از وضعیت فعلی فراتر نرود؛ نه اینکه با حرف های احساسی و نگاهی کوتاه مدت برای توجیه عملکرد مدیریتی خود مدعی شوند که چهارمحال برای آب رسانی و محرومیت زدایی از این استان نباید دست به انجام پروژه های انتقال آب بزند.
درصورت توقف پروژه آب بن - بروجن، گزارش جلسات خصوصی منتشر می‌شود
در همین رابطه نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی، درخصوص مسائل و مشکلات پیش آمده بخصوص در موضوع انتقال آب بن - بروجن اطلاعیه‌ای صادر کرد.
به گزارش ایسنا در این اطلاعیه آمده است: «اخیرا تعدادی از مسئولین استان همجوار (اصفهان) مواضع غیر کارشناسی و غیرمنصفانه‌ای در مورد حقوق آبی مردم استان اتخاذ کرده‌اند که جای بسی تعجب و تاسف دارد.»
اردشیرنوریان ادامه داد: ضمن رد این مواضع غیراصولی و غیرمنطقی و مداخله جویانه در امور استان زیبای چهارمحال و بختیاری، به مردم اطمینان می‌دهیم که به وظایف قانونی خود برای احقاق حقوق مردم شجاعانه عمل خواهیم کرد و تحت تاثیر اینگونه لابی‌گری‌ها و فشارهای سیاسی قرار نخواهیم گرفت و به کسانی که چنین مواضعی اتخاذ کرده‌اند گوشزد می‌کنیم که مسئولیت این اقدامات تنش آفرین بین مردم، مستقیما متوجه آنان خواهد بود.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: ضمن تاکید بر رعایت قانون و پرهیز از جوسازی و غوغاسالاری از همه مردم، مسئولین استان، ائمه جمعه و جماعت سازمان‌های مردم نهاد و کلیه فعالین و دلسوزانی که در این عرصه حضور دارند، تقاضا می‌کنیم که با دقت و حساسیت، از بازی در زمینی که عده‌ای برای جلب افکار عمومی و سوار شدن بر موج احساسات مردم عزیز به راه انداخته‌اند، خودداری نمایند. مطمئنا اهداف و منافع خاص اینگونه افراد برآورده نخواهد شد.
همان‌گونه که در جریان رای اعتماد به دولت دوازدهم به اثبات رساندیم، دیدگاه ما درخصوص موضوع (آب) جنبه سلبی ندارد مگر آنکه مقام یا مسئولی نخواهد گوش به حرف حق مردم سپارد. همان‌طور که همگان شاهد بودید، تنها وزیر پیشنهادی که موفق نشد از نمایندگان ملت رای اعتماد بگیرد، وزیر نیرو بود.
به جهت رعایت مسائل قانونی و امنیتی، فعلا از انتشار مکاتبات و محتوای جلساتی که در این خصوص تشکیل شده است خودداری می کنیم و به جد از مراجع قانونی پیگیری‌های لازم درخصوص اجرای پروژه بن-بروجن صورت خواهد گرفت؛ لکن چنانچه کوتاهی یا سهل انگاری در این خصوص مشاهده کنیم به استحضار مردم خواهیم رساند. در پایان از مسئولین استان به صورت جدی می‌خواهیم که به وظایف قانونی خود در اجرای پروژه بن-بروجن عمل نموده و از هرگونه بهانه جویی و متهم کردن دیگران پرهیز نمایند. فرصت خدمت کوتاه و زمان به سرعت در حال گذر است؛ لذا باید با تلاش و کوشش به تعهد دولت در اجرای این پروژه مهم عمل کنند.
نویسنده : سید رسول رضایی