روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مسئولان دو استان اصفهان و چهارمحال بر سر 2 پروژه به توافق می رسند؟

مـناقشـه‌آبـی

کد خبر : 4886
۱۳۹۶/۰۷/۱۵ - ۱۶:۰۶
طرح انتقال آب«بن-بروجن» به دغدغه ای جدی برای مسئولان دو استان همسایه تبدیل شده است. نمایندگان اصفهان و چهارمحال برسر انتقال یا عدم انتقال آب بن-بروجن بحث می کنند و گاهی مشاهده می شود که این بحث ها به تک و پاتک های کلامی هم منجر می شود. روز گذشته در حالی که حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس تنها راه حل مشکل بی آبی دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری را بهره برداری تونل سم کوهرنگ و بهشت آباد دانست، «مهدی پژوهش» عضو کمیته ملی کارون مدعی شد مسئولان استان اصفهان بر سر انتقال آب بن-بروجن و احداث تونل کوهرنگ معامله می کنند و پیشرفت پروژه بن-بروجن را منوط به احداث تونل سوم کوهرنگ کرده اند. مشروح سخنان این دو مسئول را می توانید در صفحات 3 و 7 بخوانید
عضو کمیته‌ ملی کارون مطرح کرد:
انتقال آب بن- بروجن؛ شاهرگ حیاتی چهارمحال و بختیاری
عضو کمیته‌ ملی کارون گفت: انتقال آب بن- بروجن، شاهرگ حیاتی چهارمحال و بختیاری است ولی متاسفانه یکی از حقوق نیم قرن ضایع شده از سوی استان پایین دست است.
مهدی پژوهش در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: پروژه انتقال آب بن - بروجن آب شرب 470 هزار نفر از ساکنین استان چهارمحال و بختیاری را با انتقال 41 میلیون متر مکعب آب تامین می‌کند.
وی افزود: انتقال آب بن- بروجن شاهرگ حیاتی چهارمحال و بختیاری است ولی متاسفانه یکی از حقوق نیم‌قرن ضایع شده از سوی استان اصفهان است.عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه انتقال آب بن – بروجن تمامی مجوزهای لازم زیست‌محیطی از وزارت نیرو را برای تامین آب شرب ساکنین چهارمحال و بختیاری کسب کرده است، تصریح کرد: عملیات اجرایی این پروژه با تخصیص اعتبار از سال 94 آغاز و اکنون به دلیل مدیریت ناصحیح و عدم استقرار پیمانکاران متعدد برای اجرای این پروژه، 50میلیارد تومان از اعتبارات تخصیصی آن به خزانه بازگشت.
پژوهش در ادامه خاطرنشان کرد: این در حالی است که مدیران ارشد استانی، عملیات اجرایی انتقال آب در خط لوله بن- بروجن را به جای آنکه از مقصد (بروجن) آغاز کنند از مبدأ اجرایی کرده‌اند و همین امر باعث شد تا مافیای آب با تهیه یک شکایت سوری از پیشرفت این طرح ممانعت کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به ماده 156 در قانون مدنی، تصریح کرد: مطابق مفاد این قانون، در صورتی‌که آب یک نهر یا رودخانه کافی نباشد و نتواند آب اراضی اطراف خود را تامین کند و میان صاحبان اراضی در بالادست و پایین دست اختلاف پیش آید، حق تقدم با صاحبان اراضی است که به منبع نزدیک‌تر هستند.
عضو کمیته‌ ملی کارون در ادامه گفت: بنابراین ادعایی که استان اصفهان در خصوص مالکیت آب می‌کند طبق قانون زمانی صحیح خواهد بود که واقعا اراضی استان اصفهان از نظر احداث و احیا بر تاریخ احیای اراضی چهارمحال و بختیاری مقدم باشد.پژوهش، کاهش عمق سفره آب زیرزمینی و عدم تامین آب شرب را عامل ممنوعه شدن و به مرز بحران رسیدن 11 دشت از 14 دشت استان دانست و گفت: متاسفانه زنگ خطر چهارمحال و بختیاری از نظر خشکسالی زودتر از سایر استان‌ها به صدا در آمده است.عضو کمیته‌ ملی کارون با اشاره به اینکه استان اصفهان پیشرفت پروژه بن – بروجن را منوط بر احداث تونل سوم کوهرنگ کرده‌ است، تصریح کرد: تونل اول و دوم کوهرنگ به ترتیب 300و 250 میلیون مترمکعب آب را از چهارمحال و بختیاری به این استان سرازیر می‌کند و با احداث تونل سوم نیز 250 میلیون مترمکعب به این حجم انتقال اضافه می‌کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد مجموع آب سرازیر شده از چهارمحال و بختیاری به استان پایین دست توسط این سه تونل مذکور را 800 میلیون مترمکعب گزارش کرد و گفت: این در حالی است که پروژه بن- بروجن تنها 41 میلیون مترمکعب آب را انتقال می‌دهد. پژوهش گفت: در صورتی‌که تونل کوهرنگ 3 با احداث سد به گلاب 2 منتهی شود، رودخانه زاینده‌رود را خشک می‌کند. با خشک شدن زاینده رود اغتشاش و اعتراضات مردمی در استان پایین دست ایجاد شده و بحث آب را امنیتی می‌کنند و در نتیجه راه حل احیای زاینده‌رود را احداث بهشت آباد می‌دانند.
وی خاطرنشان کرد: مدیران ارشد استان چهارمحال و بختیاری برای مقابله با زیاده‌خواهی مافیای آب بایستی به احداث سد تنگ گزی توجه داشته باشند.رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان عنوان کرد:
سوء مدیریت؛ عامل ۸۰ درصد خشکی زاینده‌رود
رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان، دلیل ۸۰ درصد خشکی زاینده رود را مربوط به سوء مدیریت دانست و گفت: تنها ۲۰ درصد از خشکی زاینده رود مربوط به کاهش نزولات و مسائل دیگر است.جلوگیری از برداشت های بی رویه، حمایت مالی و فکری از کشاورزان اصفهان، مدیریت مصرف آب و... می تواند آب را به زاینده رود برگرداند.
 سید ناصر موسوی لارگانی در بیست و پنجمین جلسه کمیته آب اتاق بازرگانی که با هدف تبادل نظر درخصوص راهکارهای احیای رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی برگزار شد، با تشکر از کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان به منظور تلاش مجدانه، برای حل مشکل زاینده رود، خواستار تداوم جلسات با محوریت این موضوع شد.
وی افزود: لازم است از طرف دستگاه های مختلف استان گزارشات محکمی (که نشان دهنده اهمیت مسئله خشکی تالاب گاوخونی و اثرات مخرب آن چه برای اصفهان و چه برای استان‌های دیگر است) ارائه شود تا اهمیت امر بر همگان آشکار گردد.
موسوی لارگانی با انتقاد از اینکه آنطور که شایسته است از حقابه اصفهان دفاع نشده، تصریح کرد: وجود مطالبه گری قدرتمند بین مسئولان ذی‌ربط می تواند در احقاق حق اصفهان موثر واقع شود.
وی افزود: جلوگیری از برداشت های بی رویه، حمایت مالی و فکری از کشاورزان اصفهان، مدیریت مصرف آب و... می تواند آب را به زاینده رود برگرداند.